اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا محمدرضا بهرامی شامگاه سه شنبه در نشست کارگروه توسعه صادرات استان خراسان جنوبی با اشاره به شرایط موجود تحریم گفت: تحریم شرایط ویژه ای دارد و همه باید بپذیریم که در حوزه سیاست خارجی و داخلی باید متناسب با دشواری این شرایط آماده شویم.
وی با تاکید بر اینکه در شرایط تحریم نقش کشورهای همسایه نیز حایز اهمیت است بیان کرد: در شرایطی که ما قرار داریم بخصوص تحریم های فعلی هم در ماهیت و هم در تعداد کشورهایی که همکاری می کنند با تحریم های گذشته کاملا متفاوت است.
سفیر ایران در افغانستان گفت: اهمیت کشورهای همسایه ایران اصولا در چارچوب سیاست خارجی حایز توجه بوده اما در شرایط تحریم دوچندان می شود و باید همه توان خود را به کار گرفته و مراقب باشیم.
وی با اشاره به اهمیت منافع متقابل 2 کشور افزود: اگر می خواهیم کار به خوبی پیش برود بخصوص در حوزه اقتصاد نباید یک طرفه نگاه کنیم چرا که پایداری نخواهیم داشت.
بهرامی یادآور شد: به عنوان سفارت جمهوری اسلامی ایران حتما به دنبال تسهیل و کمک هستیم و هر آنچه در توان باشد به عنوان وظیفه انجام می دهیم.
وی با بیان اینکه پیشنهادها و راهکارها در این زمینه دنبال می شود گفت: صرافی در بازارچه مرزی از موضوعاتی است که برای پیشبرد مبادلات می تواند در دستور کار قرار گیرد.
وی اظهار داشت: ایران اولین شریک صادرات به افغانستان بوده و این در حالی است که سال های گذشته کشورهای دیگری در منطقه شریک اول صادراتی افغانستان بودند و اکنون این نشان می دهد که سهم ما از بازار افغانستان خوب است.
وی با بیان اینکه افغانستان چهارمین شریک صادرات به ایران است گفت: رقابت بین ایران و امارات در صادرات به افغانستان نزدیک است لذا به توجه و دقت بیشتری برای نگهداشتن سهم صادراتی نیاز داریم.
بهرامی با اشاره به بازارچه های مرزی گفت: در صحبتی که امروز با استاندار خراسان جنوبی داشتیم پنجره جدیدی در این خصوص باز شد که به صورت تلفنی با رئیس گمرگ افغانستان مطرح شده و امیدواریم بتوانیم این مسئله را دنبال کنیم.
وی اضافه کرد: طرف افغان با بازارچه های مرزی مخالف بوده و دلیل عمده آن حقوق و عوارض گمرگی است.
سفیر ایران با بیان اینکه ایجاد صرافی در مرز ایران و افغانستان نیز دنبال می شود گفت: برپایی نمایشگاه در مزار شریف نیز کار بسیار خوبی است که انتظار می رود مکاتبات آن توسط مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در خراسان جنوبی با سرکنسولگری ایران در مزار شریف انجام شود.
وی برگزاری نمایشگاه ها به هر تعداد را یک اتفاق خوبی دانست و یادآور شد: این فرصت خوبی است که اواخر بهار یا اوایل تابستان بتوانیم این نمایشگاه را در مزارشریف برپا کنیم.
بهرامی گفت: هرچه بخش خصوصی بتواند در کشور افغانستان حضور فعال تری داشته، مورد استقبال سفارت خواهد بود.
وی با اشاره به موضوع صدور روادید بیان کرد: در زمینه صدور روادید به هیچ وجه محدودیت قائل نیستیم و اگر تجار هستند که به لحاظ ملاحظاتی ممکن است مشکلاتی داشته باشند برای تسهیل تردد از تدابیری که در نظر داریم، می توانند استفاده کنند.
سفیر ایران در افغانستان در خصوص ویزای رایگان گفت: قبلا ویزای رایگان در اختیار وزیر امور خارجه بود و ما هم به عنوان روسای نمایندگی ها تقاضای سهمیه می کردیم اما طبق قانون این موضوع در اختیار سه وزیر است لذا محدودیتی هایی وجود دارد اما درصدد هستیم این موضوع را حل کنیم.
وی ادامه داد: متعاقب سفر اخیر رئیس جمهوری به عراق، ویزای رایگان در این کشور اتفاق افتاد و ما هم در حال بررسی هستیم که آیا این مورد در خصوص ارتباط با افغانستان امکان پذیر هست یا خیر؟
بهرامی با اشاره به مشکل عدم پوشش ریسک صندوق ضمانت صادرات گفت: در افغانستان به یک مرجع نیاز داریم که طرف افغان را تایید کند اما به عنوان یک موضوع در دستور کار قرار می گیرد.
وی با تاکید بر اینکه ایجاد گذر مرزی نیز حتما دنبال می شود افزود: این قضیه در پاکستان اجرا می شود و به دنبال عملیاتی شدن آن در افغانستان نیز هستیم.
سفیر ایران در افغانستان گفت: برای مشکل صدور ویزا در فراه و خراسان جنوبی نیز راهکارهایی وجود دارد که نمایندگی وزارت خارجه حتما آن را دنبال می کند.
وی با اشاره به یکصدمین سالگرد مناسبات ایران و افغانستان و استقلال سیاست خارجه افغانستان از کشور انگلستان در مردادماه گفت: درصد هستیم از این فرصت نیز برای تقویت مناسبات استفاده کنیم.
بهرامی ظرفیت های ایجاد شده برای دانشجویان افغانستان در بیرجند را خوب ارزیابی کرد و گفت: تصور نمی شد این تعداد دانشجو مشغول تحصیل یا ثبت نام شده داشته باشیم لذا تسهیل و تخفیف شهریه بخصوص در دوره های کوتاه مدت برای تخصص پزشکان می تواند مورد استقبال قرار گیرد.
وی همچنین با تاکید بر اهمیت جاده در توسعه مناسبات تجاری افزود: بدون جاده نمی شود به فکر توسعه تجارت بود.
سفیر ایران در افغانستان با اشاره به درخواست استان مبنی بر راه اندازی پرواز بین بیرجند و افغانستان گفت: از آنجا که پرواز به مسافر نیاز دارد فعلا بعید است در شرایط فعلی این اتفاق رخ دهد اما اگر «کام ایر» افغانستان تمایلی برای برقراری پرواز داشته باشد، حمایت می کنیم.
وی اضافه کرد: کشت فراسرزمینی در افغانستان نیز موضوع مهمی است که می تواند از طرف ایران دنبال شود و این موضوع پیش از این توسط دولت افغانستان تصویب شده اما به طرحی برای سرمایه گذاری نیاز دارد که انتظار می رود طرح مشخص تهیه تا مطرح شود.
بهرامی بر سرمایه گذاری مشترک در نقطه صفر مرزی برای ورود دام زنده تاکید کرد و گفت: خراسان رضوی در این خصوص با ایجاد کشتارگاه در مرز هرات سرمایه گذاری خوبی انجام داده است.
سفیر ایران در افغانستان امروز (سه شنبه) وارد خراسان جنوبی شد و از منطقه ویژه اقتصادی بیرجند، کارخانه سیمان باقران و بازارچه گلورده در شهرستان درمیان، بازارچه مرزی ماهیرود در شهرستان سربیشه بازدید و با مسئولان استان دیدار کرد.
استان خراسان جنوبی با افغانستان و 6 استان کشور همجوار است.
9893*3028
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.