به گزارش ایرنا در پنج کیلومتری اسدیه مرکز شهرستان درمیان، روستای پلکانی زیبایی به نام «فورگ» وجود دارد که ارگ بزرگی به همین نام را در خود جای داده است.
قلعه فورگ در جبهه شمالی روستای فورگ با وسعت حدود ٩ هزار و ٣٠٠ مترمربع قرار دارد و از نظر پیشینه تاریخی ساخت قلعه فورگ در زمان نادرشاه افشار به وسیله میرزا بقاخان حاکم منطقه شروع شده و پس از وی پسرش میرزا رفیع خان ساختمان قلعه را به اتمام رسانده است.
تاریخ ساخت این قلعه در کتاب «دیوان لامع»، نوشته محمد رفیع بن عبدالکریم درمیانی، سال 1160 (ه.ق) ذکر شده و قلعه اینگونه توصیف شده ، قلعه فورگ در روی کوهی است که از آجر پخته، دیوار و باروج آن را به طور محکم ساخته‌اند و پایه آن را سنگ چین کرده‌اند و 2 شیر در اطراف خود داشته با 2 خاکریز که قطر هر یک پنج در پنج است.
قلعه تاریخی فورگ بر بالای صخره ای سنگی همراه با 18برج توسط «پورگ» آن قدر مستحکم ساخته شده که حال بعد از گذشت قرن ها هنوز سینه ستبر کرده و پابرجا ایستاده طوری که دست تطاول زمان هم نتوانسته آن را از پای درآورد.
دروازه اصلی قلعه در ضلع شرقی و یک دروازه کوچک تر در ضلع شمالی آن قرار دارد و این اثر از سه قسمت تشکیل شده که قسمت اول، محل زندگی خدمه انبار آذوقه و محل نگهداری احشام بوده است.
قسمت دوم، محل زندگی نظامیان و نگهبانان و محل نگهداری تدارکات نظامی و بخش سوم قلعه که مهمترین قسمت آن است، محل زندگی حاکم و اطرافیانش بود.
بر بلندای حصار و برج های قلعه، سازه های کنگره داری وجود دارد و از منافذ (تیرکش) آن برای دیده بانی و دفاع استفاده می کردند.
این بنا در زمان حکمرانی شوکت الملک اول توسط سپاهیان وی فتح و از آن به بعد غیر مسکونی و متروک شده، این قلعه پس از قلعه الموت مهمترین قلعه اسماعیلیان نیز بوده است.
این قلعه در چند سال گذشته توسط سازمان میراث فرهنگی مرمت شده و بخش هایی از قلعه کاوش شده است.
تاکنون 110 قلعه تاریخی در خراسان جنوبی شناسایی شده که از این تعداد 22 قلعه در درمیان واقع شده و این شهرستان به سرزمین قلعه های کهن خراسان جنوبی معروف است.
قلعه فورگ در فاصله 90 کیلومتری بیرجند و پنج کیلومتری شهر اسدیه بر فراز کوهی مشرف بر روستای فورگ قرار دارد.
7556* 6054
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.