اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا سرهنگ علی محمدپور روز دوشنبه در نشست خبری اظهار داشت: در این مدت حوزه کشف پرونده های جرایم فضای مجازی استان نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته 142 درصد افزایش را نشان می دهد.
وی با بیان اینکه الزاما مجرمان سایبری ساکن این استان نیستند توضیح داد که ماموریت پلیس فتا با سایر پلیس های تخصصی تفاوت دارد و گاهی متهمان این جرایم در اقصی نقاط کشور ساکن هستند.
رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی گفت: بیشتر متهمان این حوزه از استان های دور دست در غرب کشور هستند که با هماهنگی قضایی و رده پلیس فتا آن استان شناسایی و دستگیر می شوند.
وی مجموع کلاهبرداری های مالی فضای مجازی استان را پنج میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: متاسفانه این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته که 400 میلیون تومان بوده، رشد زیادی داشته است.
سرهنگ محمدپور با بیان اینکه بخش عمده این کلاهبرداری ها در بستر فضای مجازی اتفاق می افتد بیان کرد: طمع بیش از حد و رعایت نکردن اصول توسط مالباختگان علت تشکیل این پرونده ها است.
وی گفت: گاهی در سایت های آگهی فروش کالا و خدمات با آگهی های توخالی و کلاهبرداری مواجه می شویم و کالایی عرضه می شود که با قیمت واقعی تفاوت فاحش دارد ولی شهروندان به این موضوع زیاد توجه ندارند و به صرف قیمت پایین اقدام به خرید می کنند.
رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی یادآور شد: برخی هم استانی ها به درگاه های جعلی نیز آگاهی ندارند یا به پارامترهای خرید توجهی نمی کنند.
وی با اشاره به پنج جرم اول فضای مجازی در استان گفت: برداشت اینترنتی غیرمجاز از حساب های بانکی 50 درصد جرایم فضای مجازی را به خود اختصاص داده است.
سرهنگ محمدپور کلاهبرداری های رایانه ای را دومین جرم فضای مجازی در استان دانست و افزود: 29 درصد کل جرایم فضای مجازی را این مورد به خود اختصاص داده است.
وی گفت: جرم سوم فضای مجازی انتشار فیلم خصوصی و خانوادگی افراد است که با وضعیت فرهنگی استان مطابق ندارند.
رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی با اشاره به مزاحمت های اینترنتی به عنوان جرم چهارم ادامه داد: قربانیان این جرم معمولا بانوان هستند که توسط شیادان فضای مجازی رقم می خورد.
وی گفت: ممانعت غیرمجاز از دسترسی هک سیستم ها و رایانه ها نیز جزو پنج جرم اول ارتکاب جرایم سایبری است.
سرهنگ محمدپور با اشاره به اقدامات حوزه پیشگیری اجتماعی بیان کرد: از طریق رسانه ها هشدارهایی به جامعه و مخاطب منتقل می شود.
وی افزود: جامعه هدف در موضوعات مختلف جرایم از جمله بانکداری الکترونیک، هتک حیثیت و هک سیستم که معمولا دانش آموزان و دانشجویان دختر مورد هجمه قرار می گیرند بیشتر مورد تاکید است.
رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی از رشد 107 درصدی آگاه سازی و تولیدات تلویزیونی نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: انجام مصاحبه های رادیویی 126 درصد رشد و اطلاع رسانی از طریق جرایم و مطبوعات نیز 10 درصد افزایش یافته است.
وی ادامه داد: برگزاری نمایشگاه آشناسازی تهدیدات سایبری نیز امسال نسبت به سال گذشته 15 درصد رشد داشته است.
محمدپور با اشاره به رشد فزاینده کاربران فضای مجازی در استان گفت: این مهم موجب شده که جرایم نیز به مراتب افزایش یابد.
وی با بیان اینکه مجرمان هم از فضای حقیقی و مجازی جامعه کوچ کرده اند گفت: به همین منظور باید آگاه سازی مردم ارتقا یابد چون در این بستر مجرمان قربانی خود را بهتر پیدا می کنند.
رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی با بیان اینکه برداشت های اینترنتی غیر مجاز 50 درصد مجموع جرایم را به خود اختصاص داده است گفت: توصیه می شود مردم آشنایی خود را در خصوص بستر فضای مجازی ارتقا دهند.
وی ضمن تاکید بر از پرهیز ارسال اطلاعات شخصی با ایمیل ها و سامانه ها گفت: در مراکز عمومی مثل کافی نت ها و نقاطی که اینترنت رایگان دارند باید مباحث امنیتی بیشتر رعایت شود.
وی ادامه داد: کاربران فضای مجازی باید قادر به تشخیص درگاه های جعلی باشند و برای درج نام کاربری و رمز دوم از صفحه کلید مجازی استفاده کنند.
رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی با اشاره به عوارض استفاده از فیلتر شکن گفت: برخی کاربران فضای مجازی برای متصل شدن به شبکه های فیلتر شده از فیلترشکن استفاده می کنند که عوارض زیادی دارد و والدین باید حتما در این خصوص نظارت کافی بر فرزندان خود داشته باشند.
وی با اشاره به استفاده از رمز دوم یکی بار مصرف از اوایل خردادماه سال آینده بیان کرد: اگر این قضیه رقم بخورد شاهد کاهش بسیار زیاد جرایم مالی در فضای مجازی خواهیم بود.
سرهنگ محمدپور با اشاره به خریدهای اینترنتی گفت: حتما هرگونه پرداخت وجه بعد از تحویل کالا و خدمات باشد و به هویت سایبری افراد ناشناس نباید اعتماد کنند.
وی ادامه داد: فروشگاه های معتبر فضای مجازی را باید بشناسیم و این فروشگاه ها باید نماد الکترونیک داشته باشند.
رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه از زمان طرح شکایت تا دستگیری متهم چه زمانی صرف می شود گفت: این موضوع به نوع پرونده و ارایه مستندات بستگی دارد گاهی در مدت یک ساعت جرم کشف شده و گاهی هم چندین ماه به طول کشیده است.
وی تاکید کرد: پرونده های هتک حیثتی که به آبروی کاربر بستگی دارد در کوتاه ترین زمان ممکن متهم شناسایی می شود.
وی در پاسخ به این سئوال خبرنگار ایرنا که سن جرم فضای مجازی چند سال است گفت: سن با توجه به نوع جرایم متفاوت است در جرایم مالی معمولا مجرمان میان سال بوده و در هک سیستم یا مزاحمت های اینترنتی زیر 30 سال هستند.
رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه در حوزه فضای مجازی استان مفسد اقتصادی نداشتیم بیان کرد: چند مورد قمار آنلاین و شرط بندی بازی فوتبال بوده که بالاترین رقم کلاهبرداری حدود 200 میلیون تومان است.
9893*3028

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.