به گزارش ایرنا، امسال 30 دستگاه پنل خورشیدی در محلات عشایری خراسان جنوبی نصب شد تا عشایر به عنوان قشر زحمتکش جامعه در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران از نعمت برق برخوردار شوند.
ورود پنل های خورشیدی برای تولید انرژی برق به سیاه چادرهای عشایری یک نیاز جدی برای حفظ و احیای زندگی کوچ نشینی است، نیازی که زمینه افزایش امنیت، حفظ محیط زیست و در نهایت رفاه این قشر زحمتکش را فراهم کرده است.
در خراسان جنوبی 2 هزار و 195 خانوار عشایری فاقد برق شناسایی شده اند که امید است با مساعدت فرمانداران در تخصیص اعتبار شهرستانی و تلاش شرکت توزیع برق استان در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی عشایر هم طعم روشنایی و برق را با استفاده از فناوری جدید بچشند.

**80 خانوار عشایری برق دار شدند
مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: تاکنون 30 دستگاه پنل خورشیدی با اعتبار 175میلیون تومان برای تامین برق روشنایی و لوازم خانگی 80 خانوار عشایری استان نصب شده است.
حسین حسین پور افزود: پنل های خورشیدی در مناطق عشایری به منظور استفاده از روشنایی، شارژ گوشی های تلفن همراه، شارژ چراغ قوه، استفاده از رادیو و تلویزیون و مشک برقی به کار گرفته می شود.
وی یادآور شد: استفاده از انرژی های نو به جای سوخت فسیلی در مناطق سخت گذر و دور دست گام مهمی در حفاظت از منابع طبیعی و آسایش عشایر است.
حسین پور با بیان اینکه در مجموع 2 هزار و 195خانوار عشایری فاقد برق در استان شناسایی شده اند، گفت: از این تعداد 370 خانوار هم در ییلاق و هم در قشلاق فاقد برق هستند و مابقی عشایر در یکی از مناطق اسکان خود از نعمت برق برخوردار هستند و بر رفاه در منطقه دیگر به برق نیاز دارند.
وی عنوان کرد: هزینه نصب هر پنل خورشیدی در هر یک از چادرها و آلاچیق های عشایری میانگین سه تا پنج میلیون تومان است که بر اساس تفاهم نامه امضا شده بین شرکت برق و امور عشایر استان 85 درصد از این هزینه توسط این شرکت و 15درصد نیز به عنوان خودیاری توسط متقاضیان تامین می شود.
مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی افزود: در واگذاری پنل خورشیدی اولویت اول با عشایری است که در هیچ یک از مناطق اسکان آنها (سردسیری و گرمسیری) برق وجود ندارد که در این خصوص 370 خانوار عشایری فاقد برق شناسایی و به شرکت برق استان معرفی شده اند.
حسین پور ادامه داد: در آخرین پیگیری های صورت گرفته در ابتدای ماه جاری شرکت برق استان قول داده که نسبت به برق دار کردن این تعداد خانوار تا پایان سال اقدام کند.
وی بیان کرد: همچنین در صورت مساعدت فرمانداران در خصوص تخصیص اعتبار شهرستانی برق رسانی به عشایر سرعت می گیرد.

**25 خانوار عشایری در نهبندان برق دار شدند
مدیر امور عشایری نهبندان هم گفت: از ابتدای امسال تاکنون 15 پنل خورشیدی با اعتبار 800 میلیون ریال در محلات عشایری این شهرستان نصب شده است.
محمد جهان بین افزود: با نصب این تعداد پنل خورشیدی در محلات عشایری نوار مرزی شهرستان 25 خانوار عشایری برق دار شدند.
وی بیان کرد: حدود 160 خانوار عشایری شهرستان برای برق دار شدن نیازمند نصب پنل خورشیدی هستند که در صورت تخصیص اعتبار تا پایان امسال برق رسانی با ایجاد پنل خورشیدی به تعداد دیگری از خانوارهای عشایری انجام می شود.
جهانبین گفت: با توجه به قابلیت هر پنل خورشیدی در برخی محلات برای هر 2 تا سه خانوار عشایری یک پنل و در برخی نقاط برای هر خانوار یک پنل نصب می شود.
به منظور اطلاع از برنامه های شرکت برق خراسان جنوبی در خصوص نحوه، زمان و علت تاخیر در برق رسانی به عشایر با این شرکت تماس گرفته شد ک این شرکت از ارائه پاسخ کامل خودداری و در قالب پیامک جوابیه ای را ارسال کرد.
مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان جنوبی گفت: برق رسانی به عشایر از طریق سیستم های خورشیدی قابل حمل با تامین 85 مبلغ هزینه هر سیستم از محل منابع دولتی و 15درصد از محل آورده خانوارهای عشایری پس از تدوین مشخصات و استاندارد های کنترل کیفی این سیستم ها امکان پذیر خواهد بود.
محمد ابراهیم شرکاء اضافه کرد: تعداد خانوار برخوردار و میزان اعتبار هزینه شده پس از مبادله موافقت نامه و اخذ اعتبار قابل اعلام خواهد بود.
جمعیت عشایر خراسان جنوبی در سال 1387 بر اساس سرشماری عشایر کشور، 81 هزار نفر بود که از این تعداد، 40 هزار و 933 مرد و بقیه زن هستند.
13 درصد از جمعیت 750 هزار نفر خراسان جنوبی عشایر هستند که هفت درصد جمعیت عشایر کشور در این استان سکونت دارند، خراسان جنوبی از نظر تعداد جمعیت عشایری بعد از فارس، کرمان، سیستان و بلوچستان در جایگاه چهارم قرار دارد.
گزارش: حکیمه مصطفایی
7556* 6054
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.