اخبار مرتبط

حمید رضا نجفی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این دستگاه توسط محمد فراهانی زیر نظر محمد علی شمسی نژاد و با مشاوره حمید رضا نجفی از اعضای هیات علمی گروه مهندسی قدرت دانشگاه بیرجند طراحی و ساخته شد که مرحله ثبت آن در دست اقدام است.
وی اظهار داشت: دستگاه شبیه ساز آرایه خورشیدی با هدف اینکه در یک محیط آزمایشگاهی بتوانیم پدیده ای را مدل سازی کنیم و دانشجویان بتوانند تغییر یک سلول خورشیدی را مشاهده کنند ساخته شد.
عضو هیات علمی گروه مهندسی قدرت دانشگاه بیرجند بیان کرد: برای اینکه دانشجویان بتوانند تغییر یک سلول خورشیدی را مشاهده کنند باید در محیط طبیعی با نور خورشید کار کنند که این امکان در هر زمانی وجود ندارد اما با استفاده از دستگاه شبیه ساز یاد شده این مشکل رفع می شود.
وی اظهار داشت: ما در بحث انرژی خورشید تجهیزات مختلف داریم که پس از سلول های خورشیدی قرار می گیرند و آنها باید ورودی را از خورشید گرفته که برای این کار باید تجهیزات را به فضای آزاد بیاوریم اما شبیه ساز آرایه خورشیدی این مشکل را رفع می کند که هم هدف آموزشی داشته و هم دستگاه های مبدل که رابط بین سلول خورشیدی و شبکه برق هستند ورودی خود را به جای نور خورشید از شبیه ساز می گیرد.
نجفی بیان کرد: در این نوع شبیه ساز از طریق رایانه شرایط محیطی مثل دما، میزان تابش و ... را به سیستم می دهیم و خروجی این سیستم مثل پنل های خورشیدی است.
وی گفت: اگر هوا ابری باشد و امکان استفاده از پنل خورشیدی مهیا نشود با استفاده دستگاه شبیه ساز آرایه خورشیدی رفتار پنل خورشیدی انجام می شود، این دستگاه برای کارخانه ها، صنایع، دانشگاه ها و ... کاربرد دارد.
7559 * 6054
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.