اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا مهدی ابراهیمی روز سه شنبه در نشست شورای عشایری فردوس اظهار داشت: بهترین گزینه برای پرورش دام، مناطق عشایری است و این عشایر هستند که با تولیدات دامی خود نقش بسزایی در اقتصاد ایفا می‌کنند.
وی افزود: تقویت عشایر توزیع عادلانه اقتصادی را به دنبال دارد بنابراین باید زیرساخت‌ های لازم برای عشایر فراهم شود تا مناطق عشایری رونق یابد.
فرماندار فردوس با اشاره به رونق گردشگری در مناطق عشایری این شهرستان یادآور شد: در چند سال اخیر شاهد معرفی کویر فردوس و حضور گردشگران داخلی و خارجی در این مناطق بوده‌ایم که علاوه بر شناساندن مناطق عشایری در رونق اقتصادی منطقه نیز بسیار موثر بوده است.
ابراهیمی از پیگیری زیرساخت ‌هایی نظیر آسفالت جاده کجه و چاهنو و نیز تلفن و اینترنت در مناطق عشایرنشین فردوس خبر داد و یادآور شد: عملیات نقشه‌ برداری انجام شده است و تا سال آینده روستاهای کجه و چاهنو از نعمت گاز برخوردار خواهند شد.
رئیس امور عشایر فردوس نیز با اشاره به اینکه اگر کویر تخلیه شود، امنیت با مشکل مواجه خواهد شد گفت: باید با ایجاد اشتغال برای روستائیان و عشایر و نیز ایجاد نیروگاه ‌های خورشیدی، بیمه همگانی دام عشایر برای مقابله با خسارات ناشی از حمله وحوش و نیز تعریض و بهسازی جاده کجه و چاهنو به ماندگاری عشایر در مناطق کویری کمک کنیم.
محمدرضا ساسانی خواستار توجه ویژه به عشایر شهرستان فردوس شد و افزود: این شهرستان دارای پنج سایت اسکان عشایر شامل کجه، چاهنو، طاهریه، آبدکی و لجنو است که جمعیت چهار هزار و 100 نفری عشایر را در خود جای داده است.
معاون عمرانی و برنامه‌ ریزی فرماندار فردوس نیز با اشاره به اینکه از ابتدای انقلاب تاکنون خدمات زیادی به جوامع روستایی و عشایری ارائه شده است، گفت: با این حال هر روز شاهد کم رنگ شدن جوامع روستایی هستیم چرا که مباحث اقتصادی را به این جوامع آموزش نداده‌ایم.
مرتضی رئیسی افزود: دولت به تنهایی قادر نیست به عشایر و روستاییان کمک کند بلکه این کار با مشارکت ملت امکان پذیر است و در صورت همکاری عشایر، دولت می‌تواند حمایت لازم را انجام داده تا مناطق روستایی و عشایری خالی از سکنه نشود.
9865 * 6054
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.