اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، مرضیه با اطمینان روز سه شنبه در آیین گرامیداشت روز جهانی معلولین افزود: 15 درصد جمعیت کشورهای جهان را معلولان تشکیل می دهند اما نوع نگاه مردم نسبت به این قشر از جامعه متفاوت است.
وی ادامه داد: معلولیت پدیده ای شایع و مربوط به تمام جوامع است اما طبق اسلام معلولیت در سنجش انسانیت نقشی ندارد.
با اطمینان اظهار داشت: آموزش و پرورش استثنایی خراسان جنوبی با توجه به سیاست های کلی نظام آموزشی وزارت کشور به هفت گروه معلولیتی شامل نابینایان، ناشنوایان و معلولان کم توان ذهنی، اختلالات رفتاری، چند معلولیتی و اختلالات یادگیری خدمات ارایه می کند.
وی تصریح کرد: امروزه با پیشرفت علم و انجام مشاوره های ژنتیک 9 دهم درصد از دانش آموزان با نیاز های ویژه هستند که باید توجه ویژه و همه جانبه نسبت به این قشر از جامعه صورت گیرد.
رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی خراسان جنوبی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید اقدامات خوبی برای این قشر از جامعه صورت پذیرفته است، افزود: شناسایی به هنگام، اجرای طرح های سنجش بدو ورود، خدمات جراحی و دارویی از مهمترین اقدامات در این حوزه بوده است.
وی خدمات توانبخشی، ایاب و ذهاب، کمک سرانه آموزشی، تهیه کیت آموزشی، و اخذ مجوز 2 مرکز پیشگیری اختلالات یادگیری را از دیگر اقدامات در خدمت رسانی به معلولان بیان کرد.
وی گفت: از ابتدای سال تاکنون در بخش مراکز پیشگیری به بیش از یکهزار و 200 نفر خدمت رسانی شد.
با اطمینان از ساخت سه مرکز آموزشی در این مدت به کمک نوسازی مدارس و بانک ملی خبر داد و افزود: هم اکنون 450 همکار آموزشی در این آموزشگاه ها تدریس می کنند.
وی اظهار داشت: طرحی به عنوان تلفیق و فراگیری برای شناسایی و هدایت دانش آموزان دارای آسیب در استان اجرا شده است اما با همه اینها کمبود فضای آموزشی و نبود زمینه اشتغال برای دانش آموختگان از مهمترین چالش های پیش روی جامعه هدف است که امیدواریم با تغییر نگرش ها این مشکلات مرتفع شود.
رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی خراسان جنوبی با بیان اینکه مهر امسال 16 هزار و 500 دانش آموز در مراکز مشاوره مورد غربالگری قرار گرفتند گفت: چهار هزار و 500 نفر نوآموزان پیش دبستانی بودند.
با اطمینان در ادامه از فعالیت مدرسه تخصصی اوتیسم در استان خبر داد و افزود: 25 دانش آموز از خدمات آموزشی و توانبخشی این مجموعه استفاده می کنند.
12 آذر روز گرامیداشت معلولین است که امسال با شعار« توانمند سازی افراد معلول و اطمینان از مشارکت و برابری» گرامی داشته می شود.
*3215 * 6054
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.