اخبار مرتبط

محمد کاظم شکرگزار روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سال آبی گذشته تنها 29 میلیمتر بارندگی در نهبندان داشته ایم که این کمبود باعث خشک شدن و کاهش شدید آب سایر چشمه های حیات وحش شد.
وی با بیان اینکه برای تامین آب مورد نیاز حیات وحش منطقه، ساخت 15 آبشخور، سه آب انبار و راه اندازی تلمبه بادی در حال انجام است، اضافه کرد: خشک شدن و کاهش آبدهی چشمه ها ، حیات وحش منطقه را با مشکل جدی مواجه کرده است.
شکرگزار عنوان کرد: عمده آبشخورها در پایین دست چشمه های دارای آب دائمی یا فصلی احداث می شوند، چشمه هایی که حیات وحش از آن استفاده می کنند از سوی محیط بانان به صورت مستمر لایه روبی می شود.
وی ادامه داد: همچنین از محل اعتبارات احیا زیستگاه های حیات وحش، علوفه و دان برای روز های سخت حیات وحش و مرمت بخشی تالاب کجی شهرستان انجام شده است.
مدیر حفاظت محیط زیست نهبندان با بیان اینکه با شرایط خشکسالی های اخیر در زیستگاه های حیات وحش، نذر طبیعت برای وحوش شهرستان ضروری است از افراد خیر و علاقمند خواست برای ساخت آبشخور، تامین علوفه، تامین آب و تامین دارو برای حیات وحش با این اداره همکاری کنند.
شکرگزار، خشکسالی را از جمله مهمترین و قدیمی‌ترین بلایای طبیعی دانست که تکرار آن تبدیل به بحران شده است و گفت: یکی از اثرات خشکسالی در منطقه کاهش زاد و ولد حیات وحش و سقط جنین است.
وی عنوان کرد: در سال آبی جاری بارندگی های خوبی در بخش هایی از شهرستان داشتیم که امید است مشکلات حیات وحش هم کمتر از سال های قبل شود.
پناهگاه حیات وحش تالاب کجی در شهرستان نهبندان قرار دارد، این تالاب با 22 هزار هکتار وسعت یکی از مناطق گردشگری خراسان جنوبی است.
گز و تاغ نیز از گیاهان این تالاب است و زاغ بور، هوبره، عقاب طلایی، پرستو، کبک و کلاغ سیاه نیز از پرندگان بومی و روباه، خرگوش، پامسواکی کوچک و موش خانگی هم از پستانداران موجود در تالاب کجی نمکزار شهرستان نهبندان محسوب می شود.
نهبندان مرکز این شهرستان در 200 کیلومتری جنوب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.
شهرستان نهبندان با بیش از 59 هزار نفر جمعیت و 26 هزار کیلومترمربع مساحت از شمال و غرب به شهرستان بیرجند، از جنوب به استان های سیستان و بلوچستان و کرمان و از شرق به افغانستان و شهر زابل محدود می شود.
7556* 6054
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.