sport

در گفت و گو با جی پلاس؛

داور بازنشسته فوتبال ایران می گوید فغانی قضاوت درخشانی در سه بازی اخیر داشته و می تواند فینال جام جهانی را بدون مشکل قضاوت کند.

به گزارش سرویس ورزشی جی پلاس؛ عملکرد بسیار خوب گروه داوری ایران در جام جهانی 2018 روسیه موجب افزایش امیدواری ها به قضاوت دیدار پایانی این رقابت توسط علیرضا فغانی با کمک های رضا سخندان و محمدرضا منصوری شده و حتی کارشناسان خارجی نیز این گروه را نامزد اصلی قضاوت دیدار فینال می دانند. 

گروه داوری ایرانی تاکنون سه دیدار مهم این رقابت ها را قضاوت کرده و کاملا بی اشتباه بوده است. آنها سعی کرده اند حتی الامکان از سیستم VAR برای تشخیص صحنه ها کمک نگیرند که این موضوع به یک امتیاز بزرگ برای آن ها تبدیل شده است. 

این گروه در آخرین قضاوت خود، مسئولیت داوری حساس‌ترین بازی مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی 2018 روسیه بین دو تیم فرانسه و آرژانتین را بر عهده داشت که در نهایت این خروس‌ها بودند که در یک بازی فوق العاده جذاب و زیبا یاران مسی را راهی کشورشان کردند. اما نکته مثبت این بازی برای ایرانی‌ها قضاوت علیرضا فغانی و تیم داوری‌اش بود که نشان داد توانایی قضاوت در مراحل پایانی جام را دارد.

محسن ترکی در گفت و گو با خبرنگار جی پلاس درباره قضاوت فغانی، منصوری و سخندان در بازی فرانسه مقابل آرژانتین اظهار کرد: همانطور که پیش بینی می‌شد فرانسه و آرژانتین حساس‌ترین بازی مرحله حذفی را برگزار کردند که یک دیدار بسیار جذاب و هیجان‌انگیز بود. قطعا کار داور در چنین مسابقاتی بسیار سخت است و به دلیل اینکه این دو تیم از قاره‌های آمریکا و اروپا بودند باید یک داور از آسیا یا آفریقا آن را سوت می‌زد. کمیته داوران فیفا هم ترجیح داد که داور این بازی را از قاره آسیا انتخاب کند و در این قاره، گزینه بهتری از فغانی نبود.

او با اشاره به نزدیکی فغانی به هر گونه برخورد در این دیدار افزود: فغانی بازی را خیلی خوب شروع کرد و هیچ ترسی از نام‌های بزرگی که در زمین بودند، نداشت. اوج کار فغانی در خطای پنالتی بود که برای فرانسوی‌ها اعلام کرد. او به دلیل نزدیک بودن به صحنه بدون هیچ تردیدی خطا را اعلام کرد که تصمیمش کاملا درست بود. چند دقیقه بعد فغانی در یک تصمیم صحیح دیگر خطای بازیکن آرژانتین روی مهاجم فرانسه را به درستی خارج از محوطه جریمه تشخیص داد و در آن صحنه هم سوتی که زد کاملا درست و منطقی بود.

این کارشناس داوری در رابطه با عدم استفاده فغانی از ویدئوچک در لحظات حساس بازی بیان کرد: معمولا داوران جام جهانی در لحظات حساس بازی از ویدئوچک استفاده کرده اند و همین مساله باعث می‌شود از جذابیت آن کاسته شود اما در دیدار فرانسه و آرژانتین شاهد بودیم که فغانی در صحنه‌های حساس مانند پنالتی که برای فرانسه گرفت با قاطعیت کامل و بدون هیچ درنگی تشخیص پنالتی داد و اجازه نداد که از جذابیت بازی کم شود.

ترکی با اشاره به تمجید رسانه‌های دنیا از عملکرد داور ایرانی دیدار آرژانتین و فرانسه به جی پلاس گفت: فغانی به عنوان نماینده ایران در جام جهانی، پرچم کشور ما را بالا نگه داشت و بعد از سومین قضاوت موفقی که در این رقابت ها داشت اکثر رسانه‌های ورزشی دنیا از عملکرد او تمجید کردند. در داوری های فغانی هیچ صحنه تاریکی نبوده و تنها داوری در جام جهانی است که برای تیم‌های بزرگی مانند آلمان، برزیل، فرانسه و آرژانتین قضاوت کرد. در مقابل بهترین بازیکنان دنیا واقعا بدون هیچ ترس و اضطرابی کارش را به درستی انجام داد.

او در پایان تاکید کرد: فغانی و دستیارانش توانایی قضاوت دیدار پایانی جام جهانی را هم دارند. در عین حال باید دید در ادامه رقابت ها او چه عملکردی را در مقایسه با سایر همکارانش ثبت می  کند. 

کدخبر: 955102
ارسال نظر

اخبار مرتبط
موضوعات داغ