life

برخی از رانندگان تاکسی در اقدامی غیرقانونی کرایه‌هایی بیشتر از نرخ مصوب از شهروندان برای جایجایی آن‌ها در سطح شهر دریافت می‌کنند.

به گزارش جی پلاس، موضوع افزایش کرایه تاکسی و گرانی نرخ کرایه‌ها  از معضلات قدیمی و همیشگی شهرهای بزرگ به ویژه تهران بوده  است.

هر چند سازمان‌های بالادستی و ناظر بر عملکرد این صنف زحمتکش همیشه داعیه نظارت و کنترل نرخ کرایه‌ها را داشته‌اند، اما اتفاقی که در عمل می‌افتد با بخشنامه‌ها و ابلاغیه‌ها تفاوت فاحشی دارد.

بر اساس یک قانون نانوشته و عرف همیشگی نرخ کرایه تاکسی‌ها بعد از تعطیلات عید افزایش می‌یابد و این افزایش کرایه به طور حتم خودجوش بوده و توسط رانندگان تاکسی اتفاق می‌افتد. اتفاقی که علاوه بر نارضایتی عمومی باعث سردرگمی مردم برای استفاده کردن یا نکردن از وسایل نقلیه عمومی می‌شود.

هرچند سازمان تاکسیرانی با اجرای طرح ساماندهی در همه تاکسی‌ها با نصب تابلو همه مشخصات راننده و خودرو و همچنین نرخ قانونی کرایه را به اطلاع مسافران رسانده است، اما وقتی صنف رانندگان تاکسی تصمیم به افزایش نرخ کرایه می‌گیرد هیچکدام از این تمهیدات کمکی به شهروندان نمی‌کند و یا باید قید تاکسی سواری را بزنند و یا باید به این افزایش ناگهانی قیمت‌ها تن دهند.

مسافران تاکسی و شهروندانی که تقریبا همه روزه از این وسیله استفاده می‌کنند معتقدند  وقتی با افزایش غیر قانونی و خودسرانه نرخ کرایه مواجه می‌شوند، در صورت پرداخت کرایه اضافی هیچ مرجعی برای رسیدگی و بازپس گیری مبلغ اضافه وجود ندارد.

موضوعی که مسئولان تاکسیرانی بر آن تاکید می‌کنند برخورد و پیگیری شهروندان است، اما کمتر کسی هست که برای مبلغ اضافه‌ای که پرداخت کرده است راهی خیابان طیب در میدان خراسان شود و یا به شعب تاکسیرانی مراجعه کند و پس از طی مراحل طولانی شکایت زا راننده متخلف و حضور در جلسه مشترک مبلغ اضافی دریافتی را پس بگیرد، زیرا به طور حتم چنین پیگیری هم زمانبر است و هم ضرر و زیان آن بسیار بیشتر از مبلغی است که از  جیب رفته است.

بر همین اساس اکثر شهروندان عطای آن را به لقایش می‌بخشند و همین امر باعث شده است تا هم رانندگان تاکسی با خیال راحت گرانفروشی کنند و هم شهروندان برای پرداخت مبالغ اضافه توجیه باشند.

اتفاقی که می‌توان با حضور بازرسان تاکسیرانی در مبدا و مقصد ایستگاه‌های تاکسی و در سطح شهر از وقوع آن جلوگیری کرد و در دم با متخلفان برخورد و جلوی گرانفروشی و تخلف برخی از رانندگان تاکسی گرفته شود.

قنادان رئیس سازمان تاکسیرانی با اشاره به اینکه هر راننده‌ای قیمتی بیشتر از قیمت مصوب درخواست کند، تخلف کرده است، گفت: شهروندان می‌توانند با سامانه 1888 تخلفات را گزارش دهند و ما با رانندگان متخلف بر اساس قوانین موجود برخورد خواهیم کرد.

وی با تایید اینکه روندی که مردم باید برای بازپس گیری پولشان طی کنند دشوار است و اغلب قید پولشان را می زنند، گفت: چاره دیگری غیر از گزارش مردمی در این زمینه وجود ندارد، چراکه نمی‌توانم مردم را به نزاع خیابانی دعوت کنم.

همچنین محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران اصل موضوع را تکذیب کرد و گفت: در چند روز گذشته از تاکسی استفاده کرده‌ام و رانندگان همان مبلغ مصوب را دریافت کردند.

کدخبر: 900360 منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر

اخبار مرتبط
موضوعات داغ