life

به دنبال ادعای پاول دورف در مورد دور زدن فیلتر تلگرام، یک متخصص بلاک‌چین اعلام نمود که ادعای پاول دروف در مورد رفع فیلترینگ تلگرام با استفاده از بستر بلاک چین، قابل تحقق است و چنین چیزی صحت دارد!

به گزارش جی پلاس؛ معین حسین منش، متخصص حوزه بلاک چین و کارشناس شبکه درباره ادعای پاول دورف، مدیر عامل پیام رسان تلگرام مبنی بر این که قرار است تا ماه آینده با استفاده از بستر بلاک چین راهی برای دور زدن فیلترینگ این پیام رسان ایجاد کند سخن گفت.

 

به گفته وی رفع فیلترینگ تلگرام با استفاده از بستر بلاک چین قابل تحقق است و ادعای پاول دورف در این زمینه صحت دارد. وی تاکید نمود که در حقیقت، تکنولوژی رفع فیلترینگ از طریق استفاده از بلاک چین واقعی است اما یک سری مشکلات در زمینه استفاده از بلاک‌چین وجود دارد که از جمله می‌توان به مشکل پایداری و سیستم توزیع اشاره نمود و باید این مشکلات رفع گردند.

 

رفع فیلترینگ تلگرام با بلاک چین چگونه امکان پذیر است؟

حسین منش در ادامه صحبت‌های خود در مورد رفع فیلترینگ تلگرام با استفاده از بلاک چین اعلام نمود که یک پروژه با نام Zero Meter و معادل فارسی صفر متر وجود دارد که ترکیبی از بلاک چین و تورنت است. وی همچنین در ادامه به توضیح عملکرد بلاک چین در تلگرام اشاره نمود.

به گفته وی در این سیستم جدید که تلگرام قصد دارد تا آن را راه‌اندازی کند، یک کانال وجود دارد و کاربری در ابتدا در آن کانال عضو می‌شود. پس از عضویت کاربر زمانی که یک محتوا دریافت و مشاهده شد، آن کاربر به یک هاست برای آن محتوا تبدیل می‌گردد. یعنی از آن پس حتی اگر تلگرام فیلتر هم گردد، به صورت یک ساختار زنجیره‌ای سایر کاربران نیز قادرند به تلگرام دسترسی داشته باشند. به گفته وی در این حالت هر فردی توزیع کننده نفر دوم است و یک ساختار زنجیره‌ای در این روش وجود دارد.

این کارشناس شبکه اعلام نمود که این انتظار وجود دارد که تلگرام بتواند بستر بلاک‌چین را پیاده سازی کند زیرا شواهد موجود نشان از این قابلیت در تلگرام دارند.

آیا با وجود بلاک چین باز هم می‌توان تلگرام را فیلتر کرد؟

این کارشناس شبکه تاکید نمود که اگر در این پیام رسان از بلاک چین برای رفع فیلترینگ استفاده شود، فیلتر کردن تلگرام غیر ممکن نخواهد بود اما اینکار بسیار سخت قابل انجام است زیرا شبکه داخل ایران یا هر کشوری توزیع کننده محتوای تلگرام است.

وی در این مورد ادامه داد که گیت‌های خروجی وظیفه فیلترینگ را دارند به همین دلیل است که در یک شبکه داخلی حتی با بهره‌برداری از شبکه ملی اطلاعات هر کسی در شبکه اینترانت توزیع کننده محتوا خواهد بود. به گفته وی در این حالت محتوا از کشور خارج نمی‌شود که کسی قصد فیلتر آن را داشته باشد یا بخواهد محدودیتی برای آن قرار دهد.

روش‌های ایجاد محدودیت برای تلگرام در صورت استفاده از بلاک چین

معین حسینی منش در ادامه صحبت‌های خود در مورد رفع فیلترینگ تلگرام ، به روش‌های ایجاد محدودیت در این پیام رسان در صورتی که بخواهد از بلاک چین استفاده کند اشاره کرد و ادامه داد که نحوه کار فیلترینگ به این صورت است که هنگامی که محتوایی وارد کشور می‌شود و یا از کشور خارج می‌شود، بر روی محتوا پردازش انجام می‌شود تا مشخص گردد که آیا این پروتکل یا آی پی، فیلتر است یا نه.

وی ادامه داد که اگر از این روش برای رفع فیلترینگ تلگرام استفاده شود، عملیات تشخیص و بررسی نودها داخل کشور انجام می‌شود و در نتیجه هزینه پردازشی این فرآیند بالا خواهد رفت و بنابراین این کار مقرون به صرفه نخواهد بود. وی همچنین اعلام نمود که این کار ایران را متضرر می‌کند. به گفته وی این فرآیند سیستم اینترانت را نیز کند می‌کند و باعث می‌شود تا دچار اختلال گردد و در این حالت این سیستم دیگر سریع و ایمن نخواهد بود.

کدخبر: 899522 منبع: ایلنا
ارسال نظر

اخبار مرتبط
موضوعات داغ