life

رئیس سازمان انتقال خون کشور گفت: ما در کشور از نظر اهدای خون وضعیت مطلوبی را داریم به طوری که در سال گذشته مردم خیرخواه کشور بیش از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد اهدای خون انجام دادند.

به گزارش جی پلاس؛ دکتر علی اکبر پورفتح‌الله اظهار کرد: ما در کشور با راه‌اندازی شهرک خون‌رسانی از نظر تولید و توزیع خون بین بیمارستان‌ها و مراکز درمانی هیچ مشکلی نداریم و متناسب با توسعه بیمارستان‌ها سعی در تامین نیاز آنها داریم.

 وی با دستاوردهای طرح تحول سلامت در توسعه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کشور اشاره و خاطرنشان کرد: ما متناسب با توسعه فیزیکی بیمارستان‌ها، در تقویت پایگاه‌های انتقال خون نیز تلاشی مثبت و موثر داشتیم و بعید به نظر می‌رسد در این باب با مشکلات و نارسائی‌هایی روبرو شویم.

رئیس سازمان انتقال خون کشور با بیان اینکه در سال گذشته در مجموع بیش از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد خونی در کشور اهدا شده است، تصریح کرد: ما از لحاظ شاخص اهدای خون در قیاس با بسیاری از کشورها وضعیت مناسبی داریم؛ به طوری که به ازای هر هزار نفر جمعیت، شاخص اهدای خون ما در کشور ۲۷ واحد است؛ در حالی که در بسیاری از کشورها این شاخص ۱۳ واحد است که ما دو برابر شاخص کشورهای در حال توسعه، اهدای خون را در کشور شاهد هستیم.

پورفتح‌الله شاخص اهدای خون را در کشورهای صنعتی و پیشرفته ۳۳ واحد به ازای هر هزار نفر اعلام کرد و افزود: ما آرام آرام به این شاخص نزدیک می‌شویم و امیدواریم با نهادینه شدن فرهنگ اهدای خون بتوانیم به اهداف مورد نظر دست یابیم.

وی در مورد ایمنی و سلامت خون‌های اهدایی در کشور نیز گفت: براساس ارزیابی‌های جهانی و ارسال پلاسما و تولید داروهای مشتق از آن بر مبنای آزمایش‌های انجام شده خون اهدا شده در ایران از سالم‌ترین خون‌های اهدایی جهان محسوب می‌شود و حتی در بین کشورهای اروپائی سطح سلامتی خون اهدایی در ایران زبانزد عام و خاص است.

کدخبر: 899293 منبع: ایسنا
ارسال نظر

اخبار مرتبط
موضوعات داغ