sport

پایان شانزدهمین دوره مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران

لیگ برتر شانزدهم فوتبال با قهرمانی پرسپولیس و نایب قهرمانی استقلال تهران به پایان رسید.

به گزارش جی پلاس، آخرین هفته از رقابت های لیگ برتر شانزدهم فوتبال (هفته سی ام) امروز (پنج شنبه) با برگزاری 8 دیدار به پایان رسید.

استقلال دو - سپاهان یک

هفته پایانی لیگ برتر فوتبال ایران امروز با انجام هشت بازی همزمان از ساعت ۱۸ در شهرهای مختلف ایران پی گیری شد که استقلال و سپاهان در ورزشگاه آزادی به مصاف هم رفتند. 

هر دو تیم بالای جدولی با انگیزه‌های تقریبا مشابهی در زمین ظاهر شدند. استقلال برای تثبیت نایب قهرمانی و سپاهان برای تثبیت رده چهارم و داشتن شانس حضور در لیگ قهرمانان آسیا به میدان رفتند. این دیدار در نهایت با دو گل استقلال در نیمه دوم با حساب دو بر یک به سود این تیم به پایان رسید.

مهرداد محمدی در دقیقه ۴۱ برای سپاهان گل زد. گل استقلال را هم جابر انصاری در دقیقه ۵۹ و فرشید بارقی در دقیقه ۸۴۴ وارد دروازه سپاهان کردند.

استقلال با این پیروزی ۵۷ امتیازی شد و در رده دوم لیگ برتر باقی ماند. در سوی دیگر سپاهان که نیاز مبرمی به پیروزی داشت با این شکست ۴۵ امتیازی شد و با توجه به پیروزی دیگر تیم اصفهانی یعنی ذوب آهن به جایگاه پنجم سقوط کرد.

قضاوت این دیدار بر عهده محمد حسین زاهدی‌فرد و کمک‌هایش آرمان اسعدی، علیرضا ایلدروم و ناصر جنگی بود.

پیش از آغاز بازی، بازیکنان هر دو تیم با یک دقیقه سکوت به جان باختگان و بازماندگان حادثه انفجار در معدن آزادشهر گلستان ادای احترام کردند.

ترکیب استقلال: مهدی رحمتی، خسرو حیدری، پادوانی، رابسون، میلاد زکی پور، امید ابراهیمی، امید نورافکن، فرشید اسماعیلی (فرشید باقری ۷۷ )، جابر انصاری (محسن کریمی ۶۹ )، بهنام برزای (علی قربانی ۶۰۰) و کاوه رضایی

سرمربی علیرضا منصوریان

ترکیب سپاهان: لی اولیویرا، شجاع خلیل زاده، موسی کولیبالی، احسان حاج‌صفی، عارف غلامی، میلاد سرلک، سرور چپاروف، حسین پاپی (فرید بهزادی کریمی ۶۳۳ )، مهرداد محمدی، رسول نویدکیا و رضا میرزایی (جلال الدین علی محمدی ۴۶ )

سرمربی: زلاتکو کرانچار

 نیمه اول/ استقلال صفر- سپاهان یک

در دقیقه ۱۲، بهنام برزای با توپ ربایی از بازیکنان سپاهان فرصت خوبی را برای کاوه رضایی فراهم کرد و با فرصت سوزی رضایی توپ به انصاری رسید که ضربه محکم او پس از برخورد به مدافع‌های سپاهان به دروازه این تیم نرسید.

در دقیقه ۲۱، مهرداد محمدی از پشت محوطه جریمه استقلال اقدام به شوتزنی کرد که ضربه او پس از برخورد به زمین توسط رحمتی دور شد و در ادامه هم خود او بار دیگر از مقابل محوطه جریمه توپ را به بیرون از زمین شوت زد.

در دقیقه ۲۴، بعد از توپ ربایی فرشید اسماعیلی و ورود به محوطه جریمه سپاهان، توپ به جابر انصاری رسید که تعلل بیش از حد او فرصت را از تیمش گرفت.

 در دقیقه ۳۱، حسین پاپی در شرایط شوت زدن قرار گرفت و ضربه او از مقابل محوطه جریمه با شدت بسیار کمی در آغوش رحمتی قرار گرفت.

در دقیقه ۳۳، رسول نویدکیا بعد از حرکت در عرض محوطه جریمه استقلال شوت خوبی را روانه دروازه استقلال کرد که با واکنش بسیار خوب رحمتی به کرنر رفت.   

در دقیقه ۳۶، پاس خوب بازیکنان استقلال در محوطه شش قدم سپاهان از مقابل پای جابر انصاری عبور کرد و به خارج از محوطه رفت.

گل: در دقیقه ۴۱  مهرداد محمدی بعد از عبور از دو بازیکن استقلال شوت خود را روانه دروازه استقلال کرد که توپ با برخورد به بدن زکی‌پور تغییر جهت داد و دروازه استقلال باز شد.

نیمه دوم/ استقلال دو - سپاهان یک

گل: در دقیقه ۵۹، کاوه رضایی سانتری را از سمت چپ زمین سپاهان انجام داد که جابر انصاری در داخل محوطه شش قدم دروازه لی اولیویرا را باز کرد و بازی را به تساوی کشاند.

در دقیقه ۶۲، سانتر زکی پور در سمت چپ دفاع سپاهان به قربانی رسید و این بازیکن با یک ضبه کاوه رضایی را در دهانه ی دروازه در موقعیت گلزنی قرارداد اما مهاجم استقلالی ها برای گلزنی یک قدم کم آورد.

در دقیقه ۶۹، شوت جلال علی محمدی از گوشه سمت چپ محوطه جریمه استقلال با اختلاف کم از دیرک عمودی استقلال به بیرون رفت.

در دقیقه ۷۴،  مهرداد محمدی با فرار در عمق دفاع استقلال صاحب موقعیت شد اما ضربه ی این بازیکن را مهدی رحمتی راهی کرنر کرد.

در دقیقه ۷۸، ضربه ایستگاهی احسان حاج صفی از فاصله  ۲۵ متری با اختلاف کم از دروازه رحمتی به بیرون رفت.

در دقیقه ۸۰، سانتر کاوه رضایی از روی ضربه ایستگاهی که از حوالی منطقه کرنر سپاهان ارسال شده بود با برخورد به پشت سر لئوناردو پادووانی به بیرون رفت.

گل: در دقیقه ۸۴، شوت از راه دور فرشید باقری از پشت محوطه جریه سپاهان وارد دروازه لی اولیویرا شد تا استقلال با یک گل از حریف پیش بیافتد.

این دیدار که در نیمه نخست به سود سپاهان تمام شده بود با دو گل استقلالی ها در نیمه دوم با حساب دو بر یک به نفع این تیم تمام شد و آبی پوشان تهران با منصوریان توانستند به مقام نایب قهرمانی این رقابت ها دست یابند.

پرسپولیس صفر- سیاه جامگان یک 

 در هفته آخر لیگ برتر فوتبال ایران دو تیم سیاه‌جامگان مشهد و پرسپولیس تهران از ساعت ۱۸ و با قضاوت محمدرضا اکبریان در ورزشگاه ثامن مشهد مقابل هم قرار گرفتند که در پایان سیاه‌جامگان موفق شد با تک گل سیف‌اللهی پرسپولیس را شکست دهد و با توجه به شکست صبا مقابل استقلال خوزستان، این تیم مشهدی همانند سال گذشته در هفته آخر  توانستاز سقوط به دسته یک بگریزد.

ترکیب پرسپولیس: بوژیدار رادو شوویچ، محسن ربیع‌خواه، محمد امین آرام طبع، حسین ماهینی، صادق محرمی، حمید رضا طاهرخانی، احسان علوان‌زاده، شهاب کرمی، سامان نریمان جهان، علی علیپور و رضا کرملاچعب

ترکیب سیاه‌جامگان: مسعود همامی،محمد خانزاده، علیرضا جلیلی، عباس عسگری،رضا شربتی، مصطفی احمدی، سالار افراسیابی، حسین بادامکی،پیام ملکیان، روح الله سیف اللهی و گوران یرکوویچ

دقیقه ۱۹: خطای هند خانزاده در پشت محوطه جریمه پرسپولیسی‌ها را صاحب ضربه آزاد کرد. بازیکنان جوان پرسپولیس این ضربه آزاد را به صورت ترکیبی کار کردند که ضربه حسین ماهینی از بالای دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۲۴: سماجت بازیکنان سیاه‌جامگان مانع از به بیرون رفتن توپ شد و در ادامه سانتر بازیکن سیاجامگان به روی سر یرکوویچ فرود آمد که ضربه سر این مهاجم از بالای دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۳۳: ضد حمله بازیکنان پرسپولیس از سمت راست با ارسال به روی دروازه تیم مشهدی همراه شد که ضربه سر علیپور از بالای دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۴۹: خطای بازیکنان پرسولیس، ضربه ایستگاهی را در فاصله‌ای ۳۵ متری تقدیم نمایند استان خراسان کرد. روح‌الله سیف‌اللهی پشت توپ قرار گرفت و ضربه فوق‌العاده و محکم این بازیکن به تور دروازه پرسپولیس چسبید.

دقیقه ۶۰: حرکت بازیکنان پرسپولیس با سانتر علیپور همراه شد که وزش باد توپ را به سمت دروازه سیاه‌جامگان سوق داد که واکنش به موقع همامی مانع از به ثمر رسیدن گل تساوی پرسپولیس شد.

دقیقه ۸۴: کرنر بازیکنان پرسپولیس با ضربه برگردان احمدزاده همراه شد که مسعود هماهمی با واکنشی زیبا مانع از به ثمر رسیدن گل تساوی حریف شد.

با این نتایج، تیم‌های صبای قم و ماشین‌سازی تبریز به لیگ دسته یک سقوط کردند.

تراکتورسازی یک – نفت صفر

این دیدار از این جهت برای تراکتورسازان اهمیت زیادی داشت که می‌توانستند با برد در این دیدار و عدم پیروزی استقلال در دیدار همزمانش مقابل سپاهان به رده دوم برسند و پیش از فینال جام حذفی، سهمیه مستقیم‌شان به لیگ قهرمانان آسیا را مسجل کنند. این بازی در نهایت با پیروزی یک بر صفر  شاگردان امیر قلعه نویی به پایان رسید. تراکتورسازی با این پیروزی 56 امتیاز در همان رده سوم باقی ماند. نفت تهران هم با ۳۷ امتیاز امتیاز فصل را در رده نهم به پایان رساند.

حواشی این دیدار : اوسیانو ادینیو مهاجم برزیلی و کهنه‌کار تراکتورسازی پیش از آغاز دیدار این تیم مقابل نفت تهران، در ورزشگاه یادگار امام حاضر شد و با هواداران سرخ‌پوشان تبریزی خداحافظی کرد.

همچنین او با نوشته‌ای بر روی پیراهن خود از مردم تبریز و هواداران تراکتورسازی تشکر و قدردانی کرد.

کرار جاسم در دقیقه 80 دیدار تراکتورسازی - نفت تهران تعویض شد و از زمین بازی بیرون آمد. زمانی که او می‌خواست از زمین بیرون بیاید، گوشه زمین را بوسید و از زمین بیرون آمد و سپس برای هواداران دست تکان داد.

کرار از دیدار مقابل نفت تهران در فینال جام حذفی محروم است.

صبا یک – استقلال خوزستان ۲

در یکی تاثیرگذارترین دیدارهای پایین جدول، صبا در قم میزبان استقلال خوزستان بود که با نتیجه دو بر یک مقابل این تیم شکست خورد و با ۲۸ امتیاز به رده پانزدهم سقوط کرد. بدین ترتیب صبای قم به لیگ دسته اول سقوط کرد تا سال آینده شاهد حضور نماینده قم در سطح اول فوتبال کشور نباشیم.

در این دیدار ابتدا میثم مجیدی (۳۷ پنالتی) شاگردان مرفاوی را پیش انداخت ولی در دقایق پایانی نیمه نخست، علی اصغر عاشوری گل تساوی را به ثمر رساند تا این دیدار به تساوی کشیده شود. پس از این گل، تلاش صبایی‌ها بی ثمر بود تا اینکه استقلال خوزستان در دقایق پایانی بار دیگر توسط علی اصغر عاشوری در دقیقه ۸۸ گل پیروزی را زد تا صبایی‌ها امیدشان را از دست بدهد.

حواشی این دیدار: صمد مرفاوی سرمربی تیم فوتبال صبای قم پس از شکست تیمش مقابل استقلال خوزستان و سقوط صبا به لیگ دسته یک، از هوش رفت و نتوانست در نشست خبری این دیدار حاضر شود.

ذوب آهن دو – پدیده صفر

این دیدار تنها برای اصفهانی‌ها حائز اهمیت بود، چرا که سپاهان و ذوب آهن هر دو بر سر رده چهارم که می‌تواند آنها را به آسیا برساند می‌جنگیدند. ذوب آهن در این دیدار توانست با دو گل پدیده را شکست دهد تا با توجه به تساوی سپاهان در دیدار همزمان با ۴۶ امتیاز و بر حسب تفاضل گل بهتر نسبت به زرد پوشان اصفهانی در رده چهارم جدول رده بندی قرار گیرد. ذوب آهنی‌ها امیدوارند تا با قهرمانی تراکتورسازی در جام حذفی بتوانند به پلی آف لیگ قهرمانان آسیا برسند.

در این دیدار مهدی رجب زاده (۱۰ پنالتی) و محمدرضا حسینی (۵۷) دو گل شاگردان مجتبی حسینی را به ثمر رساندند. همچنین پدیده با ۳۴ امتیاز در رده یازدهم باقی ماند.

نتایج بازی های دیگر امروز به شرح ذیل است؛ 

گسترش‌فولاد یک - صنعت‌نفت ‌آبادان صفر
گللوسیانو پریرا (37)

سایپا یک - ماشین‌سازی تبریز صفر
گل: رضا جعفری (4+90)

حواشی این دیدار: ابر اهیم صادقی که سابقه ۱۴ سال بازی کردن در تیم فوتبال سایپا را در کارنامه خود دارد در نهایت پس از پیروزی تیمش برابر ماشین‌سازی و قطعی شدن ماندن تیمش در لیگ برتر، از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.

فولاد خوزستان یک - پیکان 2
گلایوب والی (36 پنالتی) برای فولاد و مهدی شیری (67 و 90 پنالتی) برای پیکان

حواشی این دیدار : در این بازی نعیم سعداوی در دقیقه 85 در اعتراض به پنالتی اعلام شده برای پیکان تیمش را از زمین بیرون کشید. این اتفاق دقایقی در بازی وقفه ایجاد کرد اما بار دیگر فولاد به زمین بازگشت.

جدول رده بندی لیگ برتر فوتبال در هفته سی ام

100 (2)

 

جدول گلزنان لیگ برتر شانزدهم فوتبال

22

 

کدخبر: 637279
ارسال نظر

اخبار مرتبط
موضوعات داغ