life

تا رسیدن به سهم ۵۰ درصدی اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص ملی در سند چشم‌انداز افق ۱۴۰۴ تنها حدود ۸ سال دیگر باقیست.

به گزارش جی پلاس، این رقمی است که با نگاه به سهم اندک کنونی آن یعنی نیم درصد، هر کسی را به فکر فرو می‌برد که  آیا طی کردن این فاصله در این مدت امکان پذیر است یا خیر.

اقتصاد دانش بنیان، اقتصادی است که بار اعظم به انجام رساندن آن بر دوش جوانان و استعدادهای دانشگاهی ایران است و برای رسیدن به اعداد افق ۱۴۰۴ همت کارآفرینان جوان و مستعد ایرانی را طلب می‌کند. جوانانی که به گفته سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوردر حال حاضر منتظر هستند تا جایی استخدام شوند در حالیکه باید سر پای خود ایستاده و کارآفرینی کنند.

کارآفرینی آن هم در سنین جوانی نیاز به خودباوری دارد، خودباوری که مقام معظم رهبری نیز از آن در سخنان خود به مراتب یاد کرده‌اند. برای رسیدن به این خودباوری نیاز به وجود داستان‌های موفق در عرصه کارآفرینی است. جوانان با مشاهده مواردی که توانسته‌اند به موفقیت برسند این جرات را پیدا کرده و وارد این وادی می شوند. وجود داستان‌های موفق آن هم در عرصه اقتصاد دانش بنیان لازم و ضروری است.

پروانه مافی، نایب رئیس فراکسیون کار و کارآفرینی در مجلس هم اخیرا با اشاره به موفقیت‌های اخیر این نوع از شرکت‌های نوآور به خصوص اپلیکیشن‌های درخواست خودرو گفت: فعالیت این شرکت‌ها در راستای ایجاد اشتغال و کارآفرینی است و بدون شک لازم است سازمان حمل و نقل و ترافیک حمایت ویژه ای از جوانان کارآفرین داشته باشند.

در همین رابطه، بزرگترین شرکت‌ درخواست خودرو اینترنتی که اخیرا توانسته به موفقیت‌های چشم‌گیری در راستای خدمت‌رسانی به عموم مردم داشته باشد اسنپ است. به گفته مدیرعامل آن، این شرکت دانش‌بنیان توانسته به طور مستقیم برای بیش از ۲۰۰ نفر اشتغالزایی کند. افرادی که همه استعدادهای جوان از دانشگاه‌هایی چون تهران، امیرکبیر و شریف هستند.

شهرام شاهکار همچین افزود که این شرکت به صورت غیر مستقیم برای بیش از ۳۰ هزار کاربر راننده خود ضمن اشتغالزایی توانسته تسهیلاتی را در جهت نوسازی خودروهای خود از طریق شرکت‌های خودروسازی داخلی نیز محیا کرده تا ضمن آنکه رانندگان آن بتوانند از خودروهای نو بهره‌مند شوند، تاثیری مستقیم بر روی آلودگی هوا و محیط زیست نیز داشته باشد.

امید آن می‌رود که با حمایت نهادهای مرتبط و برطرف کردن موانع رشد کارآفرینی به خصوص برای جوانان، زمینه سازی برای رسیدن به سهم درنظر گرفته شده برای اقتصاد دانش بنیان در افق ۱۴۰۴ محیا شود.

 

کدخبر: 574653 منبع: مهر
ارسال نظر

اخبار مرتبط
موضوعات داغ