sport

ملی‌پوش شطرنج ایران گفت: در آیین‌نامه مسابقات قهرمانی کشور قید شده بود که قرار نیست این رویداد به عنوان انتخابی تیم ملی برای مسابقات تیمی قهرمانی جهان محسوب شود تا بدین ترتیب هیچ توقعی برای شطرنج‌بازان ایجاد نشود.

به گزارش جی پلاس، احسان قائم‌مقامی درباره سطح مسابقات شطرنج بین‌المللی جام فجر در تهران اظهار داشت: خوشبختانه روند رو به رشدی در شطرنج ایران دیده می‌شود و در این دوره هم شاهد استقبال بی‌نظیر شطرنج‌بازان بودیم. این نشان می‌دهد که شطرنج ایران در مسیر خاصی قدم برمی‌دارد و باید از این شرایط یک بهره‌برداری خاص و خوب کرد. حضور بیش از 800 ورزشکار از 21 کشور یک اتفاق خوب است و می تواند فضای خوبی را برای نوجوانان و جوانان به وجود بیاورد تا در مسابقات بین‌المللی شرکت داشته باشند.

وی افزود: با همین میزبانی‌ها هزینه شرکت در مسابقات بین‌المللی برای نمایندگان ایران کاهش می‌یابد و آنها می توانند این شانس را پیدا کنند که مقابل اساتید بزرگ این رشته قرار بگیرند و بر تجربه خود اضافه کنند. این دوره از مسابقات هم سطح بسیار بالایی داشت. شطرنج‌بازانی از کشورهای صاحب سبک و قدرت حضور داشتند که همین موضوع نیز به سرعت شطرنج ایران کمک می کند.

دارنده سه عنوان قهرمانی جام فجر در طول بیست و هفت دوره برگزاری این رویداد بزرگ، ادامه داد: اساتید بزرگ خارجی واقعاً از نتایج شطرنج‌بازان ایران شوکه شده بودند و باور نمی‌کردند که ورزشکاران کشورمان اینقدر خوب مقابل آنها قرار بگیرند. به هر حال معتقدم که این بهمن و توده شطرنج ایران با توجه به درخشش شطرنج‌بازان در حال بزرگ شدن است و اگر حمایت دولتی و بخش خصوصی بیشتر هم شود، شطرنج می‌تواند سال‌های سال برای ایران مدال‌آوری کند.

قائم‌مقامی درباره عنوان سومی‌اش در جام فجر امسال گفت: واقعاً باید بگویم که عملکردم کم‌نظیر بود و همین رتبه سومی هم نشان دهنده سطح بالای مسابقات است. من صدرنشین با اختلاف امتیاز بودم و وضعیت خوبی داشتم، اما در دور هفتم در یک وضعیت خوب برابر با اشتباه فاحش نتیجه را از دست دادم. در مجموع جدا از نتیجه‌ای که کسب شد، از عملکردم راضی هستم.در واقع کسب این نتیجه مرا قانع نکرد. ضمن اینکه من در این دوره کمی تحت فشار بودم، اما سعی داشتم فقط به بازی‌ها فکر کنم. به دلیل همین فشار هم بود که در مسابقات قهرمانی کشور چند نتیجه را از دست دادم و دررده نهم ایستادم.

وی با اشاره قهرمانی علیرضا فیروزجا عنوان کرد: خدا را شکر می‌کنم که یک ایرانی روی سکوی نخست ایستاد. این باعث افتخار است که دو ایرانی روی سکو قرار بگیرند. ضمن اینکه سایر شطرنج‌بازان ایران هم خوب بودند و با اختلاف بسیار کمی در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

روز گذشته ترکیب تیم ملی شطرنج برای حضور در مسابقات تیمی قهرمانی جهان اعلام شد که در بین نفرات، نام قائم‌مقامی هم دیده می‌شود. این در حالی است که وی در مسابقات قهرمانی کشور در رده نهم قرار گرفت و همین مسئله نیز باعث به وجود آمدن حاشیه‌ای شد. قائم‌مقامی در این باره گفت: تصمیم‌گیری برای انتخاب نفرات تیم ملی برای مسابقات قهرمانی جهان مستقل از رقابت‌های قهرمانی کشور انجام می‌شود. در واقع پیش از این در آیین‌نامه مسابقات قهرمانی کشور قید شده بود که قرار نیست این رویداد به عنوان انتخابی تیم ملی برای مسابقات تیمی قهرمانی جهان محسوب شود تا بدین ترتیب هیچ توقعی برای شطرنج‌بازان ایجاد نشود. متاسفانه برخی از ناآگاهی عمومی استفاده می‌کنند و سعی در ملتهب کردن فضا دارند. همانطور که می‌بینید مقصودلو و طباطبایی هم به عنوان دو شطرنج‌باز پیش‌رو در کشور در فینال مسابقات قهرمانی ایران حضور نداشتند، اما قرار است با تیم ملی به قزاقستان بروند. بنابراین انتخاب ملی‌پوشان ربطی به مسابقات قهرمانی کشور نداشته است. ضمن اینکه برای نفرات برتر مسابقات قهرمانی کشور نیز مزایایی از جمله حضور در مسابقات قهرمانی آسیا و رقابت‌های منطقه غرب آسیا در نظر گرفته شده است.

وی در این باره ادامه داد: به نظرم ریتینگ پنج نفری که انتخاب شده‌اند، به لحاظ ریتینگ هم 5 نفر اول ایران هستند. در واقع بهترین ترکیب برای این رویداد جهانی انتخاب شد. برای اثبات قدرت تیم ملی شما مشاهده کنید که نفراتی همچون مصدق‌پور، پوررمضانعلی، غلامی و ... با وجود افتخارات زیادی که کسب کرده‌اند، اما حضور ندارند.

استادبزرگ شطرنج ایران تصریح کرد: من به موفقیت این تیم صد درصد ایمان دارم. فقط امیدوارم همگی در بهترین شرایط اعزام شوند. علیرضا فیروزجا امسال فوق‌العاده بوده است و حتی به نظرم لیاقت انتخاب به عنوان بهترین ورزشکار سال ایران را دارد. همچنین مقصودلو نیز قهرمان زیر 20 سال جهان شده و افتخارآفرین بوده و اینها نشان دهنده قدرت ایران در این دوره از مسابقات است.

قائم‌مقامی در پایان  تاکید کرد: در مسابقات تیمی قهرمانی جهان 10 تیم برتر دنیا حضور دارند و ایران دومین حضورش را تجربه می‌کند. ما اولین بار در سال 2001 به ارمنستان اعزام شدیم که تیم ملی با وجود آنکه به لحاظ ریتینگ در رده آخر بود، اما آخر نشد. البته این دوره شرایط متفاوت است و ایران به عنوان قهرمانی آسیا به قزاقستان می‌رود. من معتقدم این قوی‌ترین مسابقه‌ای است که شطرنج ایران در تاریخ تجربه می‌کند و امیدوارم عملکرد خوبی هم داشته باشیم.

به گزارش تسنیم، شطرنج ایران در سال‌های اخیر افتخارات زیادی کسب کرده و بدون شک این تیم اعزامی هم با نفراتی که بهترین‌های ایران هستند، می‌تواند عملکرد درخشانی از خود نشان بدهد.

 

کدخبر: 1117395 منبع: تسنیم
ارسال نظر

اخبار مرتبط
موضوعات داغ