sport

گزارش جی پلاس؛

گادوین منشا پنجمین بازیکنی است که در طول تاریخ لیگ برتر از استقلال به پرسپولیس و یا بالعکس منتقل شده است.

به گزارش سرویس ورزشی جی پلاس، انتقال گادوین منشا از پرسپولیس به استقلال، شوک بزرگی برای هواداران هر دو تیم بود. بازیکنان زیادی در طول تاریخ در هر دو تیم بازی کردند اما تعداد بازیکنانی که به طور مستقیم از استقلال به پرسپولیس و یا از پرسپولیس به استقلال رفتند، بسیار کم است. برای این بازیکنان واژه اصطلاحی "یاغی" را به کار می برند.

البته حساسیت روی انتقال بازیکنان بین دو باشگاه در گذشته بسیار زیاد بود اما این وضعیت تعدیل شده است. در طول تاریخ لیگ‌برتر و نه تاریخ فعالیت دو باشگاه، تنها چهار بازیکن بین دو باشگاه منتقل شده که با حواشی مختلفی همراه بود و اکنون گادوین منشا پنجمین انتقال است. هر چهار بازیکن قبلی دلایل مختلفی برای این کار داشتند و تقریبا به جزء واحدی نیکبخت، سایرین عملکرد موفقی نداشتند.

** نیکبخت واحدی

نیکبخت اولین بازیکنان یاغی بین دو تیم در تاریخ لیگ برتر بود که در فصل 85 - 86 شاگرد افشین قطبی در پرسپولیس شد و توانست با این تیم قهرمانی لیگ برتر را به دست بیاورد و موفق‌ترین چهره یاغی بین دو باشگاه شود ولی بعدا به استقلال برگشت و همواره خودش را استقلالی می‌داند.

** انصاریان

در همین فصل، استقلالی ها جواب پاتک اردوگاه سرخ را دادند و علی انصاریان را جذب کردند. اگر چه انصاریان در آن روزها مدافع محبوب پرسپولیسی‌ها بود اما انصاریان از دوران اوجش فاصله داشت و به دلیل برخی اختلافات در پرسپولیس، راهی استقلال شد. انصاریان در دوران حضور در استقلال به توفیق چندان زیادی دست نیافت و بعد از یک فصل از این تیم جدا شد.

** علیزاده

در همین فصل استقلالی‌ها یک بازیکن دیگر را هم از پرسپولیس جذب کردند تا از این حیث از پرسپولیس جلو بیافتند. علی علیزاده که به پرتاب اوت‌هایش در فوتبال ایران معروف شده، جذب کردند. علیزاده در چند بازی معدود برای استقلال درخشید اما اوج بدشانسی او در دربی بود که با دست توپ را در محوطه جریمه استقلال زد و موجب خطای پنالتی برای پرسپولیس و یک بر یک شدن بازی شد.

** قاضی

آخرین بازیکن یاغی هم محمد قاضی بود که در فصل 92 به پرسپولیس ملحق شد. او در حضور بازیکنان متعدد در تیم مانوئل ژوزه نتوانست در این تیم بدرخشد و در پایان فصل، شاگرد امیر قلعه نویی شد. او به مدت یک فصل در استقلال بود و بعد از آن راهی تیم‌های دیگری شد. هواداران استقلال و پرسپولیس در واقع قاضی را آبی یا قرمز نمی‌دانند و کمترین تعصب را نسبت به این بازیکن دارند.

** منشا

اما گادوین منشا آخرین بازیکنی است که در حال حاضر بین دو تیم جا به جا شده است. منشا از محبوبیت زیادی بین پرسپولیسی‌ها برخوردار است و خیلی‌ها پرسپولیسی‌ها انتقال او به استقلال را به سود تیم آبی پوش می دانند و معتقدند او به خاطره انگیزه بالا، می‌تواند موجب متضرر شدن پرسپولیس شود.

منشا در اولین حضورش برای استقلال در بازی مقابل پیکان، مورد استقبال شدید هواداران آبی پوش هم قرار گرفت و به نظر می آید روزهای خوشی در انتظار او در جمع آبی های پایتخت باشد.

با توجه به عملکرد بازیکنان یاغی در هر دو تیم، باید دید یاغی در زمره بازیکنانی مانند نیکبخت قرار می‌گیرد و یا مانند انصاریان، علیزاده و قاضی تجربه موفقی در استقلال نخواهد داشت.

کلمات کلیدی گادوین منشا
کدخبر: 1112275
ارسال نظر

اخبار مرتبط
موضوعات داغ