sport

نباید ما را تیرباران کنید!/ دوست ندارم جایی کار کنم که مرا نمی خواهند

سرمربی تیم ملی والیبال گفت: اولین سوال من از ضیایی این بود که آیا دوست دارید با من ادامه بدهید یا خیر؟ دوست ندارم در جایی کار کنم که مرا نمی خواهند.

به گزارش جی پلاس، نشست خبری ایگور کولاکوویچ سرمربی تیم ملی والیبال امروز در محل فدراسیون والیبال برگزار شد. ایگو کولاکوویچ سرمربی تیم ملی در ابتدا گفت: اینجا هستم تا به سوالات شما پاسخ بدهم و هر سوالی باشد، پاسخ خواهم داد.

*دوست ندارم جایی کار کنم که مرا نمی خواهند

وی در مورد اینکه احتمال داشت قراردادی وی در زمان ضیایی تمدید نشود و اینکه رابطه اش با داوری چگونه است، اظهار داشت: من با داوری قراردادم را تمدید نکردم. همانطور که می دانید قرارداد من با ضیایی یک بند و پیوست داشت. کاری که در زمان داوری کردیم این بود که آن بند را قانونی و اجرا کردیم. ضیایی اگر راضی نبود، می‌توانست قرارداد من را فسخ کند. اولین سوال من از ضیایی این بود که آیا دوست دارید با من ادامه بدهید یا خیر؟ دوست ندارم در جایی کار کنم که مرا نمی خواهند. در بند قراردادم هیچ موضوعی نبود که ایران مجبور است مرا نگه دارد. داوری گفت وقتی من از شما دعوت کردم یعنی دوست داریم با شما ادامه بدهیم. از خود ضیایی بپرسید چرا نمی‌خواست با من تمدید نکند؛ البته او‌ خودش هیچ گاه چنین حرفی نزد و بعید می دانم اینگونه بوده باشد.

 

*المپیک مهمترین هدف ماست

کولاکوویچ درمورد مسابقات انتخابی المپیک و‌ برنامه های آینده تیم ملی گفت: سال آینده بسیار سخت است. هدف اصلی ما برای حضور در المپیک و‌ کسب نتایج خوب است. تقویم مسابقات بسیار فشرده است. تیم ملی برنامه های فشرده ای دارد. باید با تیم های روسیه، کوبا و مکزیک در انتخابی المپیک روبرو شویم. قهرمانی آسیا و جام جهانی را داریم. مسابقات زیادی درپیش است و زمان زیادی نداریم. ۹ بازیکن تیم ملی در خارج از ایران بازی می کنند و اگر من آنها را دعوت کنم، اواسط ماه می می توانند در اردو‌ باشند. زمان زیادی برای بازی های دوستانه نداریم. تلاش می کنم حداقل یک بازی دوستانه خیلی قوی داشته باشیم. جوانان باید در مسابقات جهانی حاضر شوند. من بیشتر سعی کردم از بازیکنان جوان استفاده کنم اما امسال چون آنها مسابقات جهانی دارند شاید نتوانم زیاد از آنها استفاده کنم. تیم ملی الف خیلی مهم است اما باید رده های سنی را هم در نظر گرفت. تقویم فدراسیون بسیار فشرده است و از همه مهمتر برای ما مسابقات مقدماتی المپیک است که نتایج خوبی کسب کنیم.

*آمده ام تا واقعیت ها را بگویم

کولاکوویچ در پاسخ به این سوال که ضیایی گفته بود در کادر فنی اختلاف هایی وجود داشت؛ آیا صحت دارد، تصریح کرد: نمی دانم این حرف ها چیست. کادر فنی هیچ مشکلی نداشت و تا روز آخر مثل یک تیم با هم کار کردیم. بهتر است جزییات را از ضیایی بپرسید. من آمده ام تا واقعیت ها را بگویم.

*مقصر ناکامی ها نیستم

سرمربی در واکنش به این سئوال که ظاهرا در مصاحبه با سایت فدراسیون هیچ بخشی از ناکامی را به عهده خودتان نگذاشته بودید، گفت: من گفته بودم از اینکه ما سیزدهم شده ایم اصلا راضی نیستم. از روز اول تا آخر با تمام قدرت کار کردم و‌ فکر نمی‌کنم که من مقصر این نتایج بودم. من مقصر نبودم. من مسئولیت دارم اما مقصر ناکامی ها نیستم.

*در مورد قرارداد از من سوال نکنید

وی خاطرنشان کرد: من واقعا به مردم ایران احترام می گذارم. به نظرم قدرت واقعی والیبال ایران هواداران هستند. طبیعی است که توقع تمام مردم بالا برود، چون آنها با طرفداری خود تلاش می کنند بهترین نتایج برای ایران رقم بخورد. ما با تمام وجود تلاش می کنیم بهترین نتایج را کسب کنیم. خواهش می کنم در مورد قرارداد از من سوال نکنید و جزییات را از فدراسیون بپرسید.

*وقتی از نتایج حرف می زنیم باید از حواشی هم باخبر باشیم

ایگور در پاسخ به این سئوال که آیا از عملکرد خود راضی بودید، گفت: فقط از رتبه ایران‌ در قهرمانی جهان راضی نیستم. وقتی از نتایج حرف می زنیم باید از حواشی هم باخبر باشیم. نمی‌خواهم از‌ خودم تعریف کنم و معتقدم همه چیز حاصل یک کار تیمی بود. مدال برنز قهرمانی قاره ها خیلی ارزشمند بود. ما در آن مسابقات فقط به برزیل باختیم و امریکا و فرانسه و... را بردیم. در تاریخ والیبال ایران این نخستین مدال جهانی بود.

*یکی از خواسته هایم همکاری مجدد با خوش خبر بود

وی در مورد بازگشت خوش‌خبر، اظهار داشت: وقتی درمورد خوش خبر حرف می زنیم باید بگویم احترام خاصی برایش قائل هستم. افتخار بزرگی برای من است که با وی کار کرده ام. فقط در ایران شناخته شده نیست و همه جهان وی را می شناسند. رفتار و دانش و روانشناسی خوش خبر بسیار کامل است و می تواند به تیم کمک کند. با داوری در مورد خوش خبر حرف زدم. شرطی در این خصوص نگذاشتم اما یکی از خواسته های من همکاری مجدد با خوش خبر بود. واقعا دوست دارم خوش خبر جز تیم‌ ما باشد و اگر می شد، وی را همراه خود می آوردم.

 

*معتقدم تنها با جوانان می توان نتایج خیلی خوبی کسب کرد

وی در پاسخ به این سوال که برنامه شما برای جوانگرایی در تیم ملی چیست، گفت: وقتی به ایران آمدم، فدراسیون خواست جوانگرایی کنم. جوانگرایی در تیم ملی به آرامی انجام شد. من نسل نوجوانان ایران را یکی از بهترین نسل‌ها می دانم که قهرمان جهان هم شد. تمام مدت از جوانان استفاده خواهم کرد. معتقدم تنها با جوانان می توان نتایج خیلی خوبی کسب کرد. در دوره گذشته تنها سه یا چهار بازیکن از آن نسل داشتیم. جوانان ایران‌ مسابقات جهان در پیش دارد و باید تعامل خوبی داشته باشیم. بازیکنان جوان و نوجوان باید صبور باشند و‌ خبرنگاران هم باید شکیبایی کنند. همه در زندگی فراز و فرود زیادی داشتیم و می دانیم حمایت اطرافیان چقدر مهم است. نمی توانیم از پیشرفت جوانان جلوگیری کنیم. ایران باید بداند که نسل بسیار خوبی دارد و باید آنها را حمایت کرد. جوانان وقتی با بزرگسالان ترکیب می‌شوند، بسیار مفید خواهند بود.

*شخصا به ضیایی نامه زدم تا تکلیفم تعیین شود

کولاکوویچ در مورد اینکه به دلیل بدهی مالی فدراسیون به وی خاطرنشان کرد: طلب من از فدراسیون ربطی به بازگشت من نداشت. من هر روز منتظر بودم از فدراسیون به من زنگ بزنند تا به ایران بیایم. خودم‌ شخصا به ضیایی نامه زدم تا تکلیفم تعیین شود که متاسفانه پاسخ صریح نگرفتم. از وقتی داوری آمد، با هم بسیار صحبت کردیم. وصول طلبم فکر نمی کنم چون حرفه ای‌کار  می کنم.

*منتظر بودم فدراسیون دعوتم کند

سرمربی تیم ملی در مورد بازگشت به ایران و مخالفت ضیایی گفت: من واقعا دوست ندارم این حرف ها را مطرح کنم. سال اول هم بعد از اتمام فصل از ژاپن به صربستان برگشتم. فدراسیون بلیت گرفت به صربستان بروم و‌ منتظر تماس باشم. این‌بار هم همین شرایط بود. بعد از بلغارستان به کشورم رفتم تا با خانواده خودم باشم تا فدراسیون تعیین تکلیف کند. من می دانم که خوش‌خبر مشکلات زیادی با فدراسیون داشت اما هیچ گاه مشکلات را به ما منتقل نکرد. من طبق روال قبلی منتظر بودم فدراسیون من را به ایران دعوت کند.

*اجازه نمی دهم بازیکنان در کارم دخالت کنند

وی درباره احتمال بازنشستگی برخی بازیکنان به دلیل کنار رفتن خوش خبر و رواج بازیکن سالاری در تیم ملی گفت: خوش خبر آخر اکتبر از تیم ملی جدا شد. فقط یک بار از طریق ایمیل با معروف حرف زدم. بحثی درمورد بازیکن سالاری در تیم ملی وجود ندارد. من از ۱۹۹۷ مربی تیم ملی هستم. تمام نتایجی که کسب کردم بخاطر تصمیم هایی بود که خودم گرفتم. من همیشه با بازیکنان بزرگ کار کردم. در زندگی من بازیکنانی مانند معروف و موسوی و‌ غفور ... زیاد دیده ام و‌ جایی که احساس می کنم به کار من احترام گذاشته می شود، ایران است. اگر کشتی که ناخدایش من هستم را نتوانم رو به جلو‌ ببرم، از آن کشتی پیاده می شوم. اجازه نمی دهم بازیکنان در کارم دخالت کنند.

اگر اجازه دخالت نمی دهید، نظرتان در خصوص اینکه برخی بازیکنان شرط می گذارند که اگر فلانی باشد در تیم ملی بازی خواهیم کرد و‌ اگر نباشد خداحافظی خواهیم کرد، چسیت؟ سرمربی تیم ملی در پاسخ به این سئوال گفت: نمی‌دانم چه بازیکنی چنین حرفی زده است. من بخاطر این نبود که خواستم خوش خبر بازگردد. بازیکنانی که احساس کنم آماده هستند را دعوت می کنم و اگر کسی نخواهد بازی کند را اصلا دعوت نمی کنم. آنها بازیکنان تیم ملی هستند و اگر‌ چنین تصمیمی بگیرند باید به مردم پاسخ دهند. برای من منطقی نیست که یک بازیکن به تیم ملی دعوت شود و بهانه ای بیاورد که در ترکیب نباشد. آنها برای تمام مردم بازی می کنند.

*کار اساسی ما بعد از اتمام لیگ آغاز می شود

کولاکوویچ درباره اینکه چه زمانی کار خود را شروع می‌کند، اظهار داشت: من از روز اول بازی های لیگ‌ را پیگیری کردم و تنها بازی های هفته قبل را ندیدم. از تمام اطلاعات با خبر هستم. لژیونرها را هم زیرنظر دارم و بازی های لیگ ایران را هم از نزدیک خواهم دید. کار اساسی ما بعد از اتمام لیگ آغاز می شود. لژیونرها اواسط ماه می به ما اضافه خواهند شد.

*نباید ما را تیرباران کنید!

یکی از خبرنگاران از ایگور پرسید: معتقدید مقصر مقام سیزدهمی نیستید درحالی که در تمام دنیا مربی ناکامی را برعهده می گیرد. از نظر شما دلیل ناکامی و سقوط والیبال ایران چسیت؟ و وی پاسخ داد: من مسئول نتیجه هستم اما مقصر نیستم. من واقعا از اینکه سیزدهم شدیم ناراضی هستم و‌ مسئولیتش را برعهده می گیرم اما مقابل آینه نمی ایستم و‌ بگویم تو مقصری! از روز اول با کادر فنی تمام دانشم را به کار گرفتم. شاید بگویید من کیفی بالایی نداشتم، اما می توانم به خودم بگویم که من مقصر نیستم. مسئولیت تیم با من است. چرا دنبال مقصر هستید؟ هیچکس کم کاری نکرد. وقتی همه سنگ تمام گذاشتند نمی‌توان مقصر پیدا کرد. می توانید بگویید که کیفیت بالایی نداشتند اما نمی‌توان گفت فلانی مقصر است و باید تیرباران شود. نتایج بخشی از نتایج است. فدراسیون کیفیت کار ما را تحلیل کرده است. بعد از ۹ سال که سرمربی صربستان بودم، استعفا کردم چون احساس کردم یک جا تصمیم اشتباه گرفتم، اما حالا اصلا احساسی مبنی بر مقصر بودن ندارم.

*نتیجه گیری در المپیک آسانتر از انتخابی المپیک است

سرمربی تیم ملی درباره هدفی که در فصل جدید همکاری اش با فدراسیون ترسیم کرده، اظهار داشت: برای المپیک ۱۲ تیم ملی انتخاب می شوند که مسابقات انتخابی بسیار سختی دارد. در المپیک نتیجه گرفتن آسان تر از مسابقات انتخابی است. به همین دلیل هدف اصلی حضور در المپیک است. صربستان سال ۲۰۰۰ قهرمان المپیک بود و بعد از آن من سه المپیک با صربستان داشتم. پس از آن صربستان نتوانست به المپیک برود. حق ایران است که در المپیک باشد، اما راه بسیار سختی دارد. وقتی که ما وارد المپیک شدیم می توانیم در مورد جایگاه و مقام حرف بزنیم.

 

*می خواهم پسرم را وزیر کنم!

کولاکوویچ درمورد حضور همسرش در تیم ملی هندبال و دلیل حضور پسرش در ایران عنوان کرد: رشته پسر من اقتصاد است و می خواهم وی را وزیر کنم! او‌ برای تعطیلات به ایران آمده است. من از سوالاتی که کردید ممنون هستم و امیدوارم بازهم شما را ببینم.

 

کدخبر: 1095097
ارسال نظر

اخبار مرتبط
موضوعات داغ