life

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران:

اولین چیزی که در آیین نامه راهنمایی و رانندگی به افراد آموزش داده می شود، بحث احترام به عابرپیاده است.

به گزارش جی پلاس، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: "عزم راسخی برای بازگرداندن شرایط به حالت طبیعی در رفتارهای ترافیکی شهروندان ایجاد شده و در این راستا به جای آنکه بخواهیم فقط به حرکات سلبی اکتفا کنیم می خواهیم با استفاده از فضاهای فرهنگی و با کمک خود مردم به جنگ این موضوع برویم تا روزی برسد که شاهد هیچ بی انضباطی ترافیکی در شهر نباشیم".

به جای رفتارهای سلبی می خواهیم با استفاده از رفتارهای فرهنگی و مشارکت مردم فرهنگ ترافیک را ارتقا دهیم

عصر روز گذشته، 5 شهریورماه، آیین اختتامیه نمایش های خیابانی دومین مرحله پویش #از_خودمان_شروع_کنیم با حضور دکتر مازیار حسینی معاون حمل و نقل و ترافیک،سردارمهماندار رئیس پلیس راهور و رضاکیانیان هنرمند ارزنده سینما و تلویزیون و فعال اجتماعی برگزار شد.

دکتر مازیار حسینی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه معضلی که امروز همه ما به عنوان شرایط بد ترافیکی در شهر شاهدش هستیم،موضوعی نیست که یک شب به وجود آمده باشد،گفت:" مشکلات فرهنگی در طول زمان رشد می یابند و طبیعتا راه حل برطرف کردن آنها را هم باید از دل خود فرهنگ پیدا کرد. به همین دلیل همکاران من در سازمان حمل و نقل و ترافیک به کمک پلیس راهنمایی و رانندگی و حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی فعالیتی را تحت عنوان پویش #از_خودمان_شروع_کنیم راه اندازی کردند که البته بخش عمده آن هم متعلق به خود مردم بود. این پویش یک حرکت خودجوش بود که با همراهی هنرمندان، ورزشکاران و چهره های شاخص جان و قوت قابل ملاحظه ای پیدا کرد و مردم مشتاق تر شدند تا با آن همراهی کنند. خوشبختانه امروز همه ما متوجه شده ایم که این رفتارهای ترافیکی که داریم، در شان ما نیست و لازم است برای برطرف کردن این موضوع، از خودمان شروع کنیم".

حسینی گفت:"جمله معروفی هست که می گوید خود تو جزیی از ترافیک هستی نه اینکه در ترافیک مانده ای. بنابراین اگر هر کدام از ما حداقل بخشی از سفرهای روزانه مان را با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی یا شبکه های مکمل مثل دوچرخه انجام دهیم حتما می توانیم بخشی ازترافیک را کاهش دهیم".

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران همچنین به اهمیت احترام به عابرپیاده اشاره کرد و گفت:" اولین چیزی که در آیین نامه راهنمایی و رانندگی به افراد آموزش داده می شود، بحث احترام به عابرپیاده است. متاسفانه در سال های گذشته این احترام کمرنگ شده و گاهی ما در رانندگی عجله و شتابی داریم که علتش را متوجه نمی شویم. مثلا راننده ای را می بینیم که در مسیر انواع تخلفات را انجام می دهد که زودتر به مقصد برسد اما در نهایت می بینیم که پشت چراغ قرمز کنار ما ایستاده است! یعنی فقط برای چند ثانیه زودتر رسیدن این همه خلاف می کند".

وی همچنین به همکاری مشترک میان شهرداری تهران و مجموعه فرماندهی انتظامی تهران بزرگ اشاره کرد و یادآورشد:" عزم راسخی برای بازگرداندن شرایط به حالت طبیعی در رفتارهای ترافیکی شهروندان ایجاد شده و در این راستا به جای آنکه بخواهیم فقط به حرکات سلبی اکتفا کنیم می خواهیم با استفاده از فضاهای فرهنگی و با کمک خود مردم به جنگ این موضوع برویم تا روزی برسد که شاهد هیچ بی انضباطی ترافیکی در شهر نباشیم".

حسینی در خصوص ادامه داشتن فعالیت پویش از خودمان شروع کنیم نیز گفت: قاعدتا باید ببینیم که مردم چه می گویند. اگر آنها تمایل و اشتیاق داشته باشند ادامه می دهیم. فکر می کنم این پویش در هر مرحله با حرکت آرام خود توانسته به یک بلوغ نسبی برسد و گستردگی و جامعیت یابد. امیدوارم روزی برسد که همه مردم شهرما، یکی از اعضای این پویش باشند".

تاثیر پویش از خودمان شروع کنیم را می توان در مردم دید

رسانه ها وظیفه مهمی در ارتقای فرهنگ ترافیک دارند

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ گفت: در اصلاح رفتارهای نادرست ترافیکی و احترام به قوانین باید ابتدا از خودمان شروع کنیم.

سردار مهماندار گفت: مدتی است که یک کار ابتکاری و زیبایی با همکاری معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با عنوان پویش از خودمان شروع کنیم آغاز شده است که توانسته در همین مدت کوتاه نظر قشرهای مختلفی از جامعه را به خود جلب کند.

وی ادامه داد: انتخاب نام پویش از خودمان شروع کنیم بعد از مدت ها مطالعه و انجام کار شناسی های علمی به دست آمده است و بازگو کننده این نکته است که اگر نسبت به رفتارهای نادرست ترافیکی معترض هستیم باید احترام به قوانین و مقررات را از خودمان شروع کنیم.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به اینکه در سایه احترام به قوانین و مقررات است که می توان شهری نظام مند و قانون مدار داشت، بیان کرد: در واقع این نظم می تواند در اقتصاد، فرهنگ و زندگی شهروندان تاثیرگذار باشد.

مهماندار با اشاره به تاثیرگذاری این پویش در شهروندان گفت: ورود قشرهایی دارای تاثیرگذاری اجتماعی مانند هنرمندان، ورزشکاران و حتی مدیران رده بالا به این کمپین و انتشار عکس و فیلم هایی از نمایش های خیابانی این کمپین باعث شد تا شهروندان بیشتری به این پویش توجه کنند و پیام های فرهنگی آن را دریافت کنند.

وی تاکید کرد: البته رسانه ها به ویژه رسانه ملی می توانند در ارتقای فرهنگ ترافیک و افزایش آگاهی مردم نسبت به اصلاح رفتارهای ترافیکی تاثیرگذار باشد و در این میان رسانه ملی وظیفه به مراتب سنگین تری را در این مساله دارد.

 

کدخبر: 727234 منبع: خبرآنلاین
ارسال نظر

اخبار مرتبط
موضوعات داغ