life

شهرداری تهران اعلام کرده به دلیل جلوگیری از تکثیر آفت سفیدبالک ممنوعیت کاشت درخت توت را در دستور کار خود قرار داده.

به گزارش جی پلاس، پایتخت ایران، از دیرباز به عنوان شهری سبز که دارای گونه های گیاهی مختلفی است، معروف بود. وجود باغهای بزرگ انار، توت‌ستان های وسیع در غرب و شمال غرب و گونه های چنار و سپیدار در تهران، این شهر و حواشی آن را تبدیل به شهری زیبا و آباد کرده بود.
هنوز برخی از این باغات از جمله توت‌ستان های وسیع را در میان بافت مسکونی و فضای شهری منطقه طرشت و کن می توان دید. با وجود این گذشته پرغوغا، اکنون شهرداری تهران تشخیص داده توت نباید در تهران کاشته شود. دلیل آن را هم هجوم آفت سفید بالک اعلام کرده. 
در اقدامی تعجب آمیز شهردار منطقه 10 اعلام کرد درختان توت تهران در حوزه خود را با گونه های دیگر جایگزین خواهد کرد. این شهردار از ممنوعیت کاشت درخت توت و جایگزینی آن با سایر گونه های کم آفت از جمله زیتون تلخ و آبشار طلا برای پیشگیری از شیوع سفید بالک خبر داد.
عباس بابازاده ضمن اعلام این خبر با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای پیشگیری از شیوع این حشره گفت: بر اساس مطالعات وتحقیقات صورت گرفته، میزبان اصلی حشره سفید بالک در فصل زمستان پشت برگ درخت توت است و و از آنجا که این درخت جزء درختان خزان پذیر محسوب می شود، لذا برای مبارزه با این حشره ضمن اجرای عملیات به زراعی، هرس و یخ آب زمستانه پای درختان ،برگ های خشک درختان آلوده جمع آوری شد.
او گفت: برابر مشاهدات میدانی، این آفت تغییر میزبان داده و بر روی گیاهان پوششی مانند پیروکانتا، بربریس و پاپیتال نیز زمستان گذرانی نموده که برخی از این گونه ها خزان پذیر نبوده است بر همین اساس در اواخر فصل زمستان با انجام عملیات روغن پاشی (روغن ولک) اقدامات پیشگیرانه اولیه انجام شد.
شهردار منطقه با اشاره به ممنوعیت کاشت درخت توت به عنوان میزبان اصلی این حشره یادآور شد: با شروع فصل رشد و سیکل زندگی این آفت، عملیات پایش از کانون های آلوده که از قبل شناسایی شده بود توسط کارشناسان آغاز شده است و در صورت طغیان این حشره برای مانیتورینگ آفت، رل زرد و کارت زرد بر روی درختان سطح محدوده نصب خواهد شد همچنین به دلیل اهمیت مسایل زیست محیطی و عدم استفاده از سموم تا حد امکان، علاوه بر کاشت گیاهان کم آفت در سطح منطقه، عملیات آبشویی درختان با استفاده از تانکرهای مجهز به واترجت در دستور کار منطقه قرار گرفته است.

 

کدخبر: 656679
ارسال نظر

اخبار مرتبط
موضوعات داغ