اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا، این آیین روز سه شنبه همزمان با اولین سالگرد آغاز فعالیت باغ کتاب تهران با حضور سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان دانش آموزی، محمد روشنی قائم مقام سازمان دانش آموزی، سیدمجید حسینی مدیرعامل نشر شهر و مدیرعامل باغ کتاب تهران، علی رمضانی مدیرکل فرهنگی هنری وزارت آموزش و پرورش در باغ کتاب تهران برگزار شد.
موضوع تفاهم نامه همکاری میان سازمان دانش آموزی و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ایجاد ارتباط، تبادل اطلاعات، اشتراک، هم افزایی دانش و بهره گیری از ظرفیت و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری به منظور تقویت نقش آفرینی دانش آموزان در مدیریت فرهنگی شهر تهران است.
بهره مندی طرفین از امکانات متقابل از قبیل توان فکری، تجربی، پژوهشی، آموزشی، کارگاهی، کتابخانه ای، رایانه ای و ارتباطاتی، تقویت نقش مدرسه در رویکرد محله گرایی با استفاده از ظرفیت تشکل پیشتازان، برنامه ریزی مشترک برای بهره مندی دانش آموزان از تفریحات سالم و نشاط آفرین، همکاری در برگزاری برنامه های چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با مخاطب هدف دانش آموزان و والدین آنها، همکاری در راستای ترویج فرهنگ کار و کارآفرینی، برگزاری برنامه های ویژه برای ترویج موضوع حمایت از کالای ایرانی از جمله محورهای این تفاهم نامه است.
ایجاد تسهیلات برای بازدیدهای گروهی دانش آموزان از موزه ها و خانه موزه های زیرمجموعه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، فضاهای فرهنگی و اماکن تاریخی گردشگری، در اختیار قراردادن پتانسیل ها و ظرفیت نگارخانه ها و ایجاد تسهیلات برای استفاده از امکانات فرهنگسراها به خصوص فرهنگسرای رضوان برای حضور دانش آموزان در تورهای نیم روزه بهشت گردی از جمله تعهدات این سازمان است.
همچنین در این تفاهم نامه سازمان دانش آموزی نیز به اقداماتی از جمله ایجاد تشکل درون ‌مدرسه‌ ای «پیشتاز شهریار» برای نقش‌ آفرینی دانش ‌آموزان در برنامه ‌های فرهنگی شهر تهران، تولید محتوای آموزشی و تامین مربیان و اساتید برای برگزاری دوره‌ ها و کلاس های مهارت تشکیلاتی و اجتماعی در فرهنگسراها و خانه‌ های فرهنگ، برنامه ریزی برای مشارکت و حضور گروه های دانش آموزی در برنامه ها و رویدادهای فرهنگی هنری متعهد شده است.
تفاهم نامه همکاری میان سازمان دانش آموزی و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از 19 تیرماه برای مدت 2سال معتبر است.
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در این آیین با تاکید بر اهمیت نقش کتاب و کتابخوانی در دستیابی به توسعه اظهار داشت: شاید بسیاری از عقب افتادگی های کشور ما در بخش های مختلف به این دلیل است که با کتاب انس و الفت چندانی نداریم و سرانه مطالعه در کشور ما پایین است.
علیرضا کاظمی ایجاد پیوند جامعه و کتاب با رویکرد دانش محوری را از جمله ویژگی های باغ کتاب عنوان کرد و گفت: این مجموعه، بسترها و بسته های فرهنگی متناسب با ذائقه‌ های جدید مخاطبان با رویکردهای فناوری های جدید، مهارت آفرینی و یادگیری عمیق برای دانش آموزان تدوین کرده است.
کاظمی افزود: آموزش و پرورش به تنهایی نمی تواند چنین ظرفیت هایی را برای دانش آموزان ایجاد کند و در تلاش است از ظرفیت سازمان ها و نهادهای مختلف در این زمینه بهره مند شده که تفاهم نامه همکاری میان سازمان دانش آموزی و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اقدامی ارزشمند در این حوزه است.
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: این نهاد بزرگترین فصل دولت و ملت است که با احتساب دانش آموزان و فرهنگیان جمعیت 30میلیون نفری را تحت پوشش قرار می دهد و می‌ تواند از این ظرفیت برای اطلاع رسانی در مورد مراکز فرهنگی هنری شهر تهران بهره مند شود.
وی، برگزاری اردوهای دانش آموزی با هدف ارتقای هویت ملی، دینی و آشنایی با مفاخر و برنامه های فرهنگی با رویکرد حمایت از کالای ایرانی را از جمله برنامه های معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش عنوان کرد و افزود: مراکز سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران می توانند در این برنامه ها نقش آفرین و تسهیل گر باشند.
کاظمی با اشاره به بهره مندی دانش آموزان از ظرفیت‌ باغ کتاب در راستای ارتقای فرهنگی و یادگیری گفت: در این مجموعه ارتقای علمی دانش آموزان با نگاه به تعلیم و تربیت تمام‌ ساحتی هدف گذاری شده و امیدواریم با تشکیل کارگروه مشترک زمینه حضور دانش آموزان در قالب اردو یک روزه در این مجموعه فراهم شود.

*برگزاری تورهای تهرانگری برای دانش آموزان
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز در این آیین با اشاره به نخستین سالگرد فعالیت باغ کتاب تهران اظهار داشت: با تاسیس این مجموعه تلاش کردیم که خدمات فرهنگی و آموزشی را به مخاطبان ارائه دهیم و با انعقاد تفاهم نامه با سازمان دانش آموزی در بستر باغ کتاب می توانیم بیش از پیش گام مهمی در راستای برگزاری برنامه های علمی، آموزشی و کاربردی برای دانش آموزان برداریم.
سعید اوحدی گفت: کارگروه اجرایی برای شناسایی ظرفیت ‌های هر 2 سازمان ظرف یک هفته تا 10 روز آینده تشکیل و برنامه هایی تدوین و اجرایی خواهد شد.
وی، چگونگی بهره مندی دانش آموزان سراسر کشور به ویژه دانش آموزان تهرانی از ظرفیت های باغ کتاب را از دغدغه های خود عنوان کرد و افزود: خوشبختانه با بنیاد علوی تفاهم نامه ‌ای امضا شد که بر اساس آن 10 هزار دانش آموز عضو این بنیاد می توانند از باغ کتاب بازدید و از ظرفیت ‌های آن بهره مند شوند.
اوحدی با اشاره به برگزاری تور تهران گردی با رویکرد انقلابی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران دارای 10 خانه موزه از جمله خانه موزه های شهیدبهشتی، شهیدمطهری، آیت الله طالقانی، دکتر شریعتی و باغ موزه قصر است که می ‌توانیم از این ظرفیت برای شناسایی تهران و انقلاب به دانش آموزان بهره مند شویم.
مدیرعامل باغ کتاب تهران نیز در این آیین با اشاره به ویژگی های این مجموعه گفت: سال 1386 قرار بود بزرگترین کتابفروشی در 30هزار متر مربع ساخته شود اما زمانی که سرانه مطالعه پنج دقیقه است چه نیازی به کتابفروشی چند هزار متری داریم؟، مشکل ما کتابفروشی نیست بلکه مشکل ما کتاب نخواندن است که این مشکل را باید در سیستم آموزشی حل کنیم.
سیدمجید حسینی با اشاره به اینکه متاسفانه دانش آموزان با شیوه کنکوری، تست زنی و حفظی تربیت شده اند، افزود: باغ کتاب از طریق بخش های مختلف علمی، کاربردی و مهارتی سعی دارد ضمن آشنایی دانش آموزان با مفاهیم مختلف، آنان را با شغل آینده خود مرتبط کند.
مدیرعامل موسسه نشر شهر ابراز امیدواری کرد: باغ کتاب همچون کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان بتواند ارتباط خوبی با آموزش و پرورش داشته باشد و دانش آموزان از ظرفیت های این مجموعه از جمله مرکز علم، باشگاه رباتیک، کشتی کتاب، گالری و... بهره مند شوند.
حسینی با بیان اینکه روزانه حدود 2هزار دانش آموز از مجموعه باغ کتاب دیدن می کنند، گفت: این مجموعه نمونه کوچکی برای تغییر ذهنیت دانش آموزان است که در قالب بازی، آموزش و برنامه های مهارتی و کاربردی سعی دارد روش جدیدی در تربیت و آموزش کودکان ارائه کند.
تهرام/7245//1348
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.