اخبار مرتبط

(براساس این طرح شرکت هایی که مدیران ارشد شهرداری تهران و واحدهای تابعه به میزان بیش از یک چهارم سرمایه شرکت در آنها سهام دار هستند و یا مسئولیت مدیرعاملی، عضویت در هیات مدیره و یا هیات نظارت بازرسی، حسابرسی، مشاوره و نمایندگی شرکت را بر عهده دارند نمی توانند طرف معامله شهرداری و واحد تابعه باشند. بر اساس ماده سه این طرح شرکت هایی که بستگان مدیران ارشد شهرداری تهران و واحدهای تابعه به میزان بیش از یک چهارم سرمایه شرکت در آن سهامدار هستند یا مسئولیت مدیرعاملی دارند نمی توانند طرف معامله شهرداری و واحدهای تابعه در حوزه مسئولیت آن مدیران ارشد قرار گیرند.)
به گزارش خبرنگار ایرنا، بهاره آروین عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر تهران در هفتادو پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در دفاع از این طرح گفت: موارد تعارض منافع از بهمن ماه سال گذشته در کمیته شفافیت شورای شهر تهران شناسایی و تلاش شد در قالب یک طرح جمع آوری شود.
وی با بیان اینکه مصوباتی در این خصوص از دوره های قبل نیز موجود است اظهارداشت: تعارض منافع به معنای این است که 2 طرف ذی نفع باشند.
آروین اضافه کرد: با توجه به اینکه دو سوم مدیران تغییر نکرده اند که در آینده و در فرایند جا به جایی دچار تغییراتی خواهند شد بنابراین باید الزامات حاکم بر دوره های مدیریتی هر چه سریع تر مشخص شود.
به گفته وی مدیران باید از محدودیت ها و اختیاراتی که بواسطه جایگاه هایی که در آن قرار دارند آگاه باشند.
حجت نظری عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه با اصل موضوع موافقم در این خصوص گفت: در این باره متون و قوانین مفصلی و در تک تک موارد جزئیات آن وجود دارد.
وی اظهارداشت: شهرداری و شورای شهر تهران نیز از شمول این قانون خارج نیست و با تصویب این طرح تنها تورم مصوبات ایجاد می شود.
در ادامه حسن رسولی دیگر عضو شورای شهر خطاب به نظری تصریح کرد: قوانینی که به آن استناد کردید مربوط به سال ۱۳۳۷ است و زمان زیادی از آن می گذرد.
در نهایت این طرح با ۱۷ رای موافق اعضای شورای شهر به تصویب رسید.

* انتقاد ازبی‌توجهی به انتصاب جوانان در پست‌های مدیریتی
عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران نسبت به بی‌توجهی هیات رئیسه شورا به طرح الزام شهرداری به ارائه لایحه افزایش انتصابات جوانان انتقاد و تذکر داد.
حجت نظری روز سه شنبه در هفتاد و پنجمین جلسه علنی شورای پنجم شهر تهران افزود: ۱۹ اردیبهشت سالجاری طرحی به هیأت رئیسه با موضوع الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه افزایش انتصاب جوانان در پست‌های مدیریتی ارسال کردم که با قید یک فوریت اعلام وصول شد اما با گذشت ۷۰ روز از ارائه این طرح هنوز در دستور کار قرار نگرفته است.
وی با بیان اینکه طرح تعارض منافع که هفته گذشته امضاهایش جمع‌آوری شد امروز در دستور جلسه قرار گرفته گفت: این عدالت نیست و به نظر می‌آید حضور خانم آروین در هیأت رئیسه سبب شده است این طرح زودتر از طرح ما در دستور جلسه قرار گیرد.
به گزارش ایرنا، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به وی گفت: قرار بود هیأت رئیسه از شما برای توضیح طرحتان دعوت کند، اما تاکنون حضور نداشتید و گمان شد که از این طرح منصرف شده‌اید.
نظری نیز در پاسخ به هاشمی گفت که من در خصوص این طرح اعلام عمومی کرده‌ام و ممکن است شائبه پیش بیاید که شورا با انتصاب جوانان مشکل دارد.
در نهایت هاشمی خطاب به نظری گفت که در جلسه امروز هیأت رئیسه برای توضیح طرح حاضر شود.

*شهرداری تهران ملزم به ارائه لایحه حدود اختیارات شوراهای معماری شد
اعضای شورای شهر تهران یک فوریت طرح الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه حدود اختیارات و وظایف شوراهای معماری مناطق را تصویب کردند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، یک فوریت این طرح با 18 رای موافق و یک رای مخالف به تصویب رسید.
پیروز حناچی معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران با تاکید بر اینکه با اصل این موضوع موافق هستم اظهارداشت: در طرح تفصیلی مواردی وجود دارد که نیازمند تشخیص و ارجاع به کمیسیون تخصصی است.
وی با بیان اینکه برای مثال عرض معبر با پروانه های صادره نسبت دارد و در برخی موارد بنا به تصمیم شورای مناطق عرض معابر افزایش می یافت خاطرنشان کرد: شورای معماری مناطق باید چارچوب روشنی داشته باشد و ترکیب آن از متخصصان مالی به متخصصان فنی نزدیک شود.
حناچی افزود: از آنجایی که شهر را با ساخت و ساز گره زده بودیم این شورا نیز به یکی از مبادی درآمد تبدیل شده بود.
محمد سالاری عضو شورای اسلامی شهر تهران در دفاع از یک فوریت این طرح گفت: در حال حاضر بسیاری از تصمیمان شورای معماری مناطق مورد بحث بوده و کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر نیز در این زمینه کار کرده است.
وی افزود: با تصویب یک فوریت این طرح شهرداری ملزم به ارائه لایحه مدکور در مدت زمان مشخص می شود.
سالاری اضافه کرد: شهرداری باید اساس و ساختار تصمیم گیری در شورای معماری را مشخص کند.
تهرام/9353/1109 / 1539
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.