اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، ناهید خداکرمی روز سه شنبه در هفتاد و پنجمین جلسه علنی شورای شهر تهران افزود: متاسفانه ایران در استفاده از ظروف پلاستیک یک بار مصرف جز 10 کشور نخست جهان است.
وی با بیان اینکه یکی از مهم ترین اهداف کمیسیون سلامت و محیط زیست بررسی لوایح ، طرح ها و تکالیف اجرا نشده برنامه دوم شهرداری است، تصریح کرد: در تاریخ 15 اردیبهشت 88 مصوبه ای مبنی بر الزام شهرداری تهران به تغییر الگو و کاهش مصرف کیسه ها، ظروف و محصولات یک بار مصرف پلاستیکی و جایگزین کردن مواد قابل بازیافت غیر پلاستیکی در تمامی مراکز وابسته به شهرداری به تصویب رسید.
وی ادامه داد: بدنبال آن مصوبه شورا و به منظور فرهنگ سازی و ارتقا سطح دانش شهروندان در زمینه مضرات استفاده از مواد پلاستیکی، 21 تیر ماه از سوی طرفداران محیط زیست روز بدون کیسه پلاستیک نام گذاری شد.
به گفته خداکرمی، هنگامی که کیسه های پلاستیکی به عنوان زباله دور ریخته می شوند، به علت ماندگاری بیش از 500 سال در محیط و ورود به آب و خاک، زندگی جانداران از جمله انسان ها را تهدید می کنند.
وی تاکید کرد: پلاستیک ها درصورتی که به عنوان زباله دفن شوند، به علت تجزیه آرام و کند در محل های دفن می توانند سبب تشکیل شیرابه و نفوذ آن به آب های زیرزمینی شوند و درنهایت سلامت انسان ها را به خطر بیندازند.
خداکرمی با اشاره به اینکه مواد پلاستیکی و پلیمری به علت ساخته شدن از منابع نفتی و خاصیت تجزیه ناپذیری، در خاک باقی می مانند،گفت: مواد شیمیایی آنها به تدریج از طریق خاک وارد زنجیره غذایی انسان می شود و خطرات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.
رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران گفت: تحقیقات نشان می دهد که تمام پلاستیک ها در صورت خراش یا گرم شدن، مواد شیمیایی مضر آزاد کنند و سوزاندن پلاستیک علاوه بر اینکه سبب آلودگی هوا می شود می توانند سبب آزاد شدن مواد شیمیایی شده و نتیجه آن بیماری های تنفسی است.
به گفته خداکرمی، هر سال 13 میلیون تن پلاستیک به اقیانوسها ریخته می شود، مقدار آلودگی پلاستیکی در دریاها از سال 2015 تا 2025 سه برابر می شود.
وی ادامه داد: تحقیقات نشان داده که 93 درصد آب آشامیدنی (بطری) در 9 کشور دنیا و 83 درصد آب شیر آلودگی‌های میکروپلاستیک دارد.
به گفته وی، ایران هفدهمین جمعیت جهان را دارد و سالانه بیش از 2 میلیون تن پلاستیک در کشور تولید می شود.
وی با بیان اینکه پلاستیک های مصرفی بادوام هستند و صد ها سال طول می کشد تا به خودی خود تجزیه و نابود شوند، گفت: میزان مصرف پلاستیک در سال 94 در هرغرفه میوه و تره بار به طور میانگین 5.8 کیلوگرم در روز بوده، در شمال تهران 6.13 کیلو و در شرق تهران 13.6 کیلو بنابراین روزانه 21 تن و سالیانه 5.7 میلیون تن کیسه پلاستیک فقط در میوه و تره بار تهران مصرف می شود.
وی با بیان اینکه امروزه استارت آپها و استعداد های خلاق بدنبال بازیافت و دوباره مصرف کردن مواد پلاستیکی هستند، خاطرنشان کرد: باید از توان آنها و همچنین دوستداران محیط زیست برای آگاهی بخشی به مردم برای عدم رها سازی کیسه های پلاستیکی استفاده کرد و راهکاری برای کاربرد دوباره آن از جمله استفاده در آسفالت جاده ارائه شود.
تهرام/9343/1109 / 1539
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.