اخبار مرتبط

مسئول کمیته علمی چهارمین کنگره ایمپلنت اصفهان گفت: بهداشت دهان و دندان در دوره کارگذاری ایمپلنت مهم است.

به گزارش ایلنا، دکتر بیژن موحدیان، مسئول کمیته علمی‌چهارمین کنگره ایمپلنت اصفهان در آستانه برگزاری این کنگره با اشاره به اینکه درمان ایمپلنت دندانی در سال‌های اخیر تحولی گسترده در درمان دندانپزشکی ایجاد کرده است، گفت : موضوع سلامت دهان و دندان ابعاد وسیعی دارد که در چهارمین کنگره ایمپلنت اصفهان با حضور اساتید و متخصصان برگزار خواهد شد.

این متخصص جراحی دهان، فک و‌ صورت خاطرنشان کرد: ایمپلنت دندانی از جنس تیتانیوم و آلیاژهای آن است که جایگزین ریشه از دست رفته می‌شود ، بدون آنکه نیاز به تراش دندان های مجاور (پروتز ثابت ) و یا مشکلات استفاده از دندان های متحرک (مثل لقی ، صدمه به بافت نرم و سخت دندان مجاور و ... ) داشته باشد.

فلوشیپ مهندسی بافت و ایمپلنت خاطرنشان کرد : درمان ایمپلنت را می‌توان به چهار مرحله تقسیم کرد که عبارتند از برنامه ریزی درمان، جای گذاری ایمپلنت، جای گذاری روکش و نگهداری و مراقبت های بهداشتی.

این متخصص افزود : دندانپزشک بعد از مشاهده عکس رادیوگرافی افراد ، قالب دهان را می گیرد تا جای هر یک از ایمپلنت ها را مشخص کند. گاهی لازم است بافت لثه یا استخوان جهت جای گذاری آماده شود.سپس ایمپلنت در استخوان کار گذاشته می شود و باید به آن زمان داد تا با استخوان یکی گردد و آنگاه روکش را بر روی آن قرار می دهند.

وی توصیه کرد : توجه داشته باشید که برخی مشکلات پزشکی کنترل نشده ممکن است شانس درمانی ایمپلنت‌های دندانی را کاهش دهند. بنابراین قبل از شروع درمان باید تاریخچه پزشکی خود را با جراح خود به طور کامل در میان بگذارید. نتیجه درمان، رابطه مستقیم با وضعیت فیزیکی هر متقاضی دارد و ممکن است نتیجه متفاوتی برای دو شخص متقاضی داشته باشد. تنها دندانپزشک متخصص می تواند بهترین برنامه درمانی را به شما پیشنهاد دهد.

مدیر گروه جراحی دهان ، فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بیان کرد : مهمترین نقش افراد در صورت انجام ایمپلنت ، رعایت بهداشت است که در نتیجه کار بسیار موثر است. بهداشت دهان و دندان در دوره کار گذاری ایمپلنت بسیار مهم است. مراقبت صحیح و توصیه های دندانپزشک بعد از درمان در رابطه با نحوه استفاده از مسواک و نخ دندان در ناحیه ایمپلنت می توانند رضایت افراد را به صورت مادام العمر فراهم کنند .

دکتر موحدیان در پاسخ به این پرسش که " آیا درمان ایمپلنت دندانی محدود به سن خاصی است"، خاطرنشان کرد : درمان ایمپلنت دندانی زمانی که فرد از نظر رشد فکی کامل شده باشد و دندان های دائمی آن رویش کامل کرده باشند و به سطح جونده رسیده باشند ، می‌تواند صورت گیرد و ربطی به سن شناسنامه ای فرد ندارد و هر فردی که شرایط فوق را داشته باشد درمان می‌تواند در آن آغاز شود. این درمان برای افراد مسن که امکان جراحی داشته باشند هم محدودیتی ندارد پس هر فرد بالغی که تصمیم برای درمان بگیرد ، با در نظر گرفتن شرایط ، می‌تواند از فواید این درمان سود ببرد.

دکتر موحدیان تصریح کرد : در صورت نیازبه انجام ایمپلنت دندانی حتما از دندانپزشک خود بخواهید که مزایا و اثرات آن را بطور کامل برایتان توضیح دهد تا بتوانید تصمیم بگیرید که ایمپلنت، درمانی راه حل مناسبی برای جایگزینی دندان از دست رفته شما است یا خیر.

گفتنی است؛ چهارمین گنکره ایمپلنت اصفهان در تاریخ 3 الی 5 مرداد ماه جاری در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار می‌شود.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.