اخبار مرتبط

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی باغ کتاب، مصطفی رحماندوست بازگشایی باغ کتاب را یکی از آرزوهای خود دانست و اظهار کرد: سرقفلی و اجاره زیاد، فروش محدود در یک محله و عوامل دیگر باعث شده کتابفروشی ها در سال های اخیر تعطیل شوند و تنها راه نجات آنها ایجاد فروشگاه های بزرگ است.
وی با اشاره به اپلیکیشن های حمل و نقل گفت: در آغاز آژانس ها به اپلیکیشن ها اعتراض کردند، در صورتی که جامعه به حضور آنها نیاز داشت، اجاره، سرقفلی و هزینه های دیگر قیمت سرویس آژانس ها را افزایش می دهد اما اپلیکیشن ها با کاهش قیمت و دسترسی آسان توانستند موفق شوند.
این شاعر و نویسنده افزود: باید به سمت طرح هایی سوق پیدا کنیم که مشتریان را یک جا جمع کند تا کتاب بیشتری بخرند و هزینه کمتری بپردازند، خواه ناخواه وقتی هزینه یک کتابفروشی زیاد است با مشکل مواجه می شود و این مشکلات با نبودن باغ کتاب هم اتفاق می افتد.
رحماندوست شهر کتاب را از اتفاقات مهم شهر تهران دانست و گفت: مرحوم محمد زهرایی معتقد بود که این اتفاق در آغاز با مقاومت رو به رو می شود اما پس از آن باعث گسترش تیراژ کتاب کودک و نوجوان می شود.
وی افزود: باغ کتاب برای نخستین بار در کشورمان با امکان حضور ناشرین کوچک و بزرگ به مخاطب امکان انتخاب داده است.
شاعر، نویسنده و مترجم کتاب کودک و نوجوان، اظهار کرد: کتابفروشی های سطح شهر به دلیل کمبود فضا، امکان عرضه کتاب های کمی را دارند و به همین دلیل کتاب های انتشارات مشهور را عرضه می کنند، تاکنون انتشارات های کوچک و تازه تاسیس کمتر اقبال ارائه کتاب های شان را پیدا می کردند اما باغ کتاب یک موقعیت برابر برای انتشارات های مختلف ایجاد کرده است.
رحماندوست گفت: هیچ جای شهر تهران نمی توانید ویترینی همچون باغ کتاب تهران برای عرضه کتاب های کودک و نوجوان پیدا کنید و جامعه امروز ما این ویترین را نیاز دارد.
به گزارش ایرنا، مجموعه باغ کتاب تهران واقع در بزرگراه شهید حقانی(غرب به شرق)، از شرق با کتابخانه ملی ایران، از شمال شرقی با فرهنگستان‌های علوم و زبان و ادبیات فارسی، از شمال غربی با باغ هنر و از غرب با باغ‌موزه دفاع مقدس در ارتباط است.
وسعت این مجموعه فرهنگی110 هزار متر مربع است که 65 هزار متر مربع آن ساختمان نمایشگاهی، تالارهای همایش و اداری است و مابقی آن را فضای سبز و یک دریاچه مصنوعی تشکیل می‌دهد.
اصلاح عملکرد و جایگزینی برای نمایشگاه بین المللی در عرصه تخصصی کتاب، افزایش عرصه عمومی تعامل مدنی مردم با کتاب و فرهنگ کتاب خوانی، ایفای نقش به عنوان هماهنگ کننده در فرآیند تولید و نشر کتاب و ارتقای استانداردهای تولید و نشر و ترویج نوآوری ها و فناوری های حوزه نشر از جمله اهداف مجموعه باغ کتاب تهران است.
این مجموعه شامل کتابفروشی های کودک و نوجوان، فروشگاه لوازم التحریر، اسباب بازی و محصولات فرهنگی، باغ علم کودک، باغ علم نوجوان، باشگاه رباتیک، مرکز رویدادهای علمی، کتابفروشی و فروشگاه محصولات فرهنگی بزرگسال، سینما و گالری هنر است.
مجموعه باغ کتاب تهران از ساعت 10 تا 22 میزبان علاقه مندان است.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار: معصومه جوان معبودی انتشاردهنده:موسی فعالیان
تهرام/7245/ 1539
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.