اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدباقر قالیباف عصر دوشنبه در مراسم افتتاح باغ کتاب تهران که با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد افزود: یک اتفاق بزرگ فرهنگی در شهر و کشور را شاهد هستیم و امروز باغ کتاب تهران آغاز به کار می‌کند.
وی تصریح کرد: در سال‌های نخست که توفیق خدمت در شهرداری را پیدا کردم این توفیق برای همکاران در شهرداری تهران بود که گام خوبی را در حوزه هنر برداشتند و سینمای آزادی ساخته و افتتاح شد.
قالیباف با اشاره به اینکه سینمای آزادی برای جمعی از هنرمندان و شهروندان یک نوستالژی بوده است، گفت: توفیقی بود که مجموعه‌ای را بسازیم که امیدی به ساخت آن نبود.
وی خاطرنشان کرد: هنگامی که با جمعی از هنرمندان کلنگ سینمای آزادی را زدیم عزت‌الله انتظامی از بزرگان سینما به شوخی گفت اینکه 18 ماه دیگر این سینما ساخته می‌شود خوب است ولی از این وعده و وعیدها به ما زیاد دادند.
وی تاکید کرد:‌ امروز در هفته‌های پایانی خدمتم در شهرداری تهران شاهد اتفاق بزرگ و مبارکی هستیم که در عرصه مسائل فرهنگی و هنری و علمی برای نسل‌های آینده اتفاق افتاده است.
قالیباف یادآور شد: خوشحال هستیم که توفیق این را پیدا کردیم که برای فرزندان شهرمان قدمی مفید برداریم تا بتوانند از این فرصت علمی و فرهنگی به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.
مجموعه باغ کتاب تهران عصر امروز - دوشنبه - طی مراسمی با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، محمد باقر قالیباف شهردار تهران، جمعی از اعضای شورای اسلامی و مدیران فرهنگی و شهری به بهره برداری رسید.
این مجموعه بزرگ فرهنگی با مساحت حدود 110 هزار مترمربع در شمال اراضی عباس آباد و در حاشیه بزرگراه شهید حقانی (مسیر غرب به شرق) احداث شده است.
باغ کتاب تهران از شرق با کتابخانه ملی ایران، از شمال شرق با فرهنگستان‌های علوم، و زبان و ادبیات فارسی، از شمال غرب با باغ هنر و از غرب با باغ‌ موزه دفاع مقدس در ارتباط است.
این مجموعه فرهنگی و چند منظوره با محوریت کتاب به همت شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران ساخته شده است.
براساس اعلام شهرداری تهران، بزرگترین کتابفروشی جهان در دو بخش کودک و بزرگسال با 25 هزار مترمربع زیربنا، پردیس بزرگ علمی کودک و نوجوان با وسعت 12هزار مترمربع، بزرگترین گالری هنری کشور با مساحت یکهزار و 700 مترمربع در باغ کتاب تهران در نظر گرفته شده است.
احداث باغ کتاب تهران سال 1383 در قالب محل دائمی نمایشگاه کتاب تهران مطرح شد و در دوره اخیر مدیریت شهری به بهره برداری رسید.
در محدوده بام کتابفروشی مجموعه باغ کتاب تهران نیز 25 هزار مترمربع فضای سبز و همچنین 20 هزار مترمربع فضای سبز در محوطه باغ کتاب تهران احداث شده است.
در مجموعه باغ کتاب تهران یک باشگاه رباتیک نیز برای برگزاری دوره های تخصصی هوش مصنوعی ایجاد شده است.
باغ کتاب تهران در 4 بلوک اصلی طراحی و تفکیک شده که بلوک A شامل فروشگاه دائمی و موضوعی کتاب، بلوک B شامل گذر فرهنگ، بلوک C شامل آمفی تئاتر روباز، آمفی تئاتر اصلی، نگارخانه و فروشگاه محصولات فرهنگی و بلوک D نیز مشتمل بر نمایشگاه تخصصی، سالن کودک و نوجوان و کارگاه های کودکان و نوجوانان است.
درب باغ کتاب تهران همه روزه از ساعت 10 تا 22 برای عموم علاقمندان باز است و افراد می توانند با استفاده از خط یک مترو(ایستگاه حقانی) در باغ کتاب حاضر شوند.
فاز نخست این مجموعه همزمان با برگزاری سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به بهره برداری رسید و عصر امروز مجموعه کامل باغ کتاب تهران مورد بهره برداری قرار گرفت.
خبرنگار: سید جواد آل داود - انتشار: محمد آجورلو
تهرام/7243//1348

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.