اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا، رضا قدیمی روز دوشنبه در نشست خبری اقدامات سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران افزود: شهرداری تهران هیچ مسئولیت و ابزاری برای جمع آوری متکدیان زیر 18 سال ندارد و در حوزه متکدیان بزرگسال نیز بعد از صدور احکام قضایی افراد به سامانسراها و پس از آن به خانواده بازگردانده می شوند.
وی تصریح کرد: در این خصوص برخی از افراد به دلیل عدم پذیرش خانواده یا نداشتن خانواده در داخل سامانسرا رسوب می کنند.
قدیمی با بیان اینکه شهرداری تهران به متکدیان کار معرفی می کند اظهار کرد: برخی متکدیان به دلیل داشتن درآمد بالا حاضر به انجام کار نیستند که به همین دلیل از مردم می خواهیم به متکدیان کمک نکنند.
مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با انتقاد از ارائه آمار متکدیان جمع آوری شده توسط نیروی انتظامی گفت: یک روز ما 300 متکدی را در تهران جمع آوری می کنیم و نیروی انتظامی 150 نفر را می پذیرد و 150 نفر دیگر را رها می کند.
وی افزود: سال گذشته هم مسئولان نیروی انتظامی اعلام کردند که 20 هزار متکدی را جمع آوری و در نهایت 11 هزار نفر ساماندهی شدند و آنچه امروز ما از حضور افراد آسیب دیده در شهر می بینیم همان 9هزار نفری است که رها شدند.
قدیمی با اشاره به راه اندازی مراکز نگهداری مادران معتاد و نوزادان گفت: با توجه به تفاهم منعقد شده با سازمان بهزیستی سه ساختمان در حاشیه شهر تهران و محیط بوستان ها و پارک ها معرفی کردیم که در حال حاضر یکی از آن مراکز در منطقه 22 با ظرفیت 40 نفر فعال است.
وی افزود: مرکز کارافرینی اتحاد به عنوان یکی از بزرگترین مراکز کارآفرینی و بهبود و 2 همراه سرای بیمارستان امام حسین(ع) و پژوهشکده رویان نیز که در حال ساخت هستند، به زودی افتتاح می شوند.
وی با اشاره به فعالیت 10 پایگاه خدمات اجتماعی در سطح شهر تهران گفت: سال گذشته به وضعیت 4هزار نفر از مراجعه کنندگان به این پایگاه ها رسیدگی شد.
به گفته وی، پایگاه های خدمات اجتماعی با ظرفیت 500 نفر در فرحزاد، ترمینال غرب، راه آهن، هرندی، پیاده راه 17شهریور، محله اتابک، ترمینال جنوب، حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و بهشت زهرا(س) مستقر هستند.
وی با اشاره به برگزاری دوره ها و کلاس های آموزشی برای رانندگان و متصدیان فروش بلیت در پایانه ها گفت: مددکاران سازمان خدمات اجتماعی در این اماکن به صورت پیاده گشت می زنند و دختران و پسران فراری را که از شهرستان ها به تهران می آیند، در این پایگاه ها جذب می کنند که در سال گذشته 600 دختر فرار را ساماندهی کردیم.
مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران گفت: این سازمان 77مرکز شامل مددسرا، سامانسرا، پرتو(کودکان) بهاران، مدارس صبح رویش، مراکز بهبودی، همراه سرا و پایگاه خدمات اجتماعی با ظرفیت 13 هزار نفر را به صورت مستقیم و غیرمستقیم اداره و راهبری می کند.
وی افزود: سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با افتتاح 15 مددسرا و گرمخانه با ظرفیت 3هزار نفر تلاش کرده تا به صورت شبانه روزی(از ساعت 16 تا 7صبح) خدمات بهداشتی، پزشکی و غذای گرم و استراحت را به آسیب دیدگان ارایه دهد.
قدیمی با بیان اینکه 80 درصد افراد مراجعه کننده به مددسراها معتاد هستند، افزود: این افراد در صورت تمایل به ترک به مراکز بهبودی رایگان معرفی می شوند، همچنین بین 80 تا 90 درصد از افرادی که به مددسراها مراجعه می کنند، خود معرف هستند و ما تلاش کردیم در کلونی های آسیب اجتماعی و مراکز اقامت این افراد مددسرا راه اندازی کنیم.
مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری با اشاره به اینکه امکانات لازم برای افراد آسیب دیده در مددسراها در نظر گرفته شده اظهار کرد: تاکنون برای تامین مایحتاج و هزینه های درمان این افراد در بیمارستان های دولتی بیش از 2 میلیارد تومان هزینه شده است.
قدیمی، سامانسراهای لویزان و اسلامشهر با ظرفیت 500 نفر را از دیگر مراکز شهرداری تهران برای رسیدگی به وضعیت زنان و مردان متکدی حرفه ای و بی خانمان ها عنوان کرد و گفت: این افراد مجموعه ای از آسیب ها و بیماری های خطرناک و عفونی را به همراه دارند که هیچ مرکزی حاضر به پذیرش آنان نیست.

*تصویب مسئولیت اجتماعی
قدیمی با بیان اینکه پس از 2سال تلاش لایحه مسئولیت اجتماعی (CSR) در شورای اسلامی شهر تهران به تصویب رسید، اظهار کرد: براساس این لایحه، بنگاه های اقتصادی و سازمان ها در ضمن انجام مسئولیت های خود باید به کارکنان، منابع طبیعی و کاهش آسیب های اجتماعی هم توجه کنند که امیدواریم این طرح در مجلس شورای اسلامی هم به تصویب برسد.

*طرح یه لقمه مهربونی
مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اجرای طرح «یه لقمه مهربونی» در ماه مبارک رمضان اظهار کرد: امسال در اجرای این طرح، برای پیشگیری از اسراف، همکاران ما به رستوران ها مراجعه کردند که از مراجعه به 2هزار و 134 تالار و رستوران، یکهزار و 130 رستوران با ما همکاری کردند.
وی گفت: در این طرح، 32 هزار و 194 کیلو مواد غذایی ، 16هزار و 425 غذای اهدایی و 17 هزا رو 885 سبد کالا به محرومینی که در طرح حامی شناسایی شده بودند، ارائه شد.

*وضعیت محله هرندی
قدیمی با اشاره به ساماندهی محله هرندی اظهار کرد: در گذشته امکان و امنیت برای تردد در کوچه های محله هرندی وجود نداشت اما تاکنون اقدامات خوبی برای کاهش آسیب های اجتماعی در این محله انجام شده و شاهد هستیم که سه مدرسه صبح رویش،2 مرکز پرتو، 2 مددسرا و 2 مرکز بهاران نیز در این منطقه فعالیت می‌کنند و دیگر آن وضعیتی که در محله هرندی سابق وجود داشت، وجود ندارد، با این وجود هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که می‌تواند آسیب‌ها را در حوزه اجتماعی به صفر برساند.
مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران درباره جمع آوری متکدیان گفت:مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران فعالیت 9 تالار یاس در تهران در راستای طرح ازدواج پایدار را از دیگر برنامه های شهرداری تهران برای حمایت از محرومان عنوان کرد و گفت: 50 درصد از هزینه تالار برای آنهایی که طریق طرح حامی به تالار معرفی می شوند توسط شهرداری پرداخت می شود.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار: معصومه جوان معبودی - انتشار: محمد آجورلو
تهرام/7245//1348
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.