اخبار مرتبط

هادی تهرانی پور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به مبارزه با آفات همگانی در سطح سه هزار هکتار اراضی کشاورزی دماوند، بیان کرد: ملخ و جوندگان مضر از آفات همگانی شهرستان دماوند هستند که در راستای مبارزه با آن در سطح چهار هزار هکتار دیده بانی و شبکه مراقبت و در سطح سه هزار هکتار نیز قرارداد مبارزه با آفات همگانی منعقد شده که تاکنون یک هزار و 500 هکتار آن عملیاتی شده است.
تهرانی پور همچنین به اصلاح و توسعه باغات و وضع ریشه کنی و جایگزینی در باغات اشاره و خاطرنشان کرد: این موضوع با استفاده از پایه های رویشی در سطح 86 هکتار از باغات شهرستان انجام شده که حدود 41 هکتار مربوط به باغ های سیب، 26 هکتار مربوط به باغ های گلابی، 9 هکتار باغ گیلاس و 10هکتار باغ های شلیل، هلو و گردو است.
وی همچنین از ساماندهی مکان استقرار ییلاقی زنبورداران در دماوند طی سه ماه گذشته اشاره کرد و گفت: با استفاده از جی پی اس مکان استقرار هر زنبور دار در دریاچه تار با همکاری اداره منابع طبیعی، محیط زیست و جهاد کشاورزی مشخص شده و این موضوع در راستای کاهش تداخل در مکان استقرار و کاهش نارضایتی هایی که در این زمینه وجود دارد، کمک شایانی خواهد کرد.

* احداث یک واحد 300 تنی پرورش قارچ دکمه ای در آینده ای نزدیک
تهرانی پور در خصوص تولیدات گلخانه ای در شهرستان دماوند گفت: امسال حدود 3.6 هکتار از تولیدات گلخانه ای همچون محصول توت فرهنگی، موافقت اصولی آن انجام شده است که پیش بینی تولید این محصول 100 تن در سال است.
وی در خصوص احداث واحد پرورش قارچ دکمه ای توسط یک بهره بردار در منطقه اوچونک دماوند گفت: ارائه تسهیلات بانکی با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و 200 میلیون تومان به منظور احداث واحد پرورش قارچ دکمه ای با ظرفیت تولید 300 تن در سال با یک بهره بردار در حال انجام است و پس از طی مراحل بانکی این واحد احداث خواهد شد.
رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان دماوند با بیان اینکه در حال حاضر 6 هکتار گلخانه در شهرستان دماوند وجود دارد، تصریح کرد: از 6 هکتار گلخانه موجود در این شهرستان، حدود دو هکتار گلخانه توت فرنگی و سه هزار متر گلخانه کشت گیاهان گوشتی و کاکتوس بوده و مابقی آن کشت صیفی و کشت گل رز هلندی است.
تهرانی پور با اشاره به تسهیلات ارائه شده بخش مکانیزسیون در سه ماهه ابتدایی سال جاری اظهار کرد: در این بخش هفت پرونده به بانک معرفی شده که از این تعداد چهار پرونده به مبلغ 225 میلیون تومان در راستای خرید چهار دستگاه تراکتور و یک دستگاه دنباله بند عقد قرارداد شده است.

** کشت 11 هکتار کلزا در دماوند
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دماوند با بیان اینکه در سال گذشته دو هکتار از اراضی دماوند زیر کشت کلزا و برداشت بیش از سه تن محصول روغنی در سال گذشته قرار گرفت، گفت: امسال 11 هکتار از مزارع شهرستان زیر کشت کلزا قرار گرفته است که در اوایل و اواخر تیرماه نیز برداشت خواهد شد و پیش بینی می شود میزان برداشت محصول کلزا از هر هکتار این اراضی حداقل یک هزار و 500 کیلوگرم باشد.
وی ادامه داد: در سال‌های اخیر یکی از سیاست های سازمان جهاد کشاورزی کشت کلزا بوده و در این راستا نیز اقداماتی قابل توجه ای انجام شده است.
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دماوند گفت: با توجه به سیاست های ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با توسعه محصول کلزا و سطح زیر کشت آن از سال 95 و ترویج این محصول در بین کشاورزان، برگزاری کلاس های آموزشی برای 40 نفر از کشاورزان منطقه انتظار می رود در سال های آینده سطح زیر کشت این محصول افزایش چشمگیری داشته باشد.
خبرنگار: الهام حیدری - انتشار: محمد آجورلو
تهرام/7246//1348

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.