اخبار مرتبط

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، مجتبی عبدالهی با تشریح ویژه برنامه های سی امین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اظهار کرد: امسال نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با شعار «یک کتاب بیشتر بخوانیم» به میزبانی شهرداری تهران از 13 تا 23 اردیبهشت ماه در شهر آفتاب برگزار می شود.
وی گفت: مجموعه مدیریت شهری با مشارکت و همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در راستای توسعه اقتصاد فرهنگی؛ در مجموعه فرهنگی و نمایشگاهی شهر آفتاب فرارسیدن هفته کتاب و آغاز فعالیت نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را ارج می نهد.
عبدالهی افزود: بر این اساس و با استناد به مصوبه کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران با رویکرد ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، کمیته فرهنگی و اطلاع رسانی با مسئولیت معاونت امور اجتماعی و فرهنگی تشکیل شده تا نسبت به هم افزایی ظرفیت های درون سازمانی در تعامل با نخبگان و شهروندان تهرانی، امکان بهره مندی حداکثری را برای عموم بازدیدکنندگان فراهم آورد.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: امسال با حضور و استفاده حداکثری شهروندان محلات 354گانه از برنامه های مجموعه شهر آفتاب، فعالیت های فرهنگی حوزه با استفاده از ظرفیتهای ترویجی، تبلیغی و اطلاع رسانی مناطق 22 گانه معرفی می شود.
به گفته عبدالهی، این برنامه ها در راستای تبیین نقش کتابخوانی با تاکید برآموزه های دینی در رشد شاخص های فرهنگی، معرفی فعالیت های مدیریت شهری در حوزه تولید و نشر، معرفی مولفه های سبک زندگی اسلامی – ایرانی با اتکاء برآموزه های فرهنگی و تکریم و تجلیل از نخبگان، نویسندگان و اهل قلم و نشر و کتابت اجرا می شود.

*اجرای ویژه برنامه های «شهر فرهنگ» و برپایی غرفه های مختلف در شهر آفتاب
معاون شهردار تهران با اشاره به برگزاری ویژه برنامه «شهر فرهنگ» گفت: این برنامه شامل چهار بخش «تهران، شهر دوستدار کودک»، «گردشگری»، «خدمات اجتماعی» و «سلامت» است.
وی افزود: برنامه های «تهران، شهر دوستدار کودک»، در قالب «سرگرمی، تفریحی و مسابقات»؛ «علمی، فرهنگی و محتوایی»؛ «کارگاه های آموزشی» و «نمایشگاه آثار نمونه مشکات و محصولات آموزشی» توسط اداره کل آموزش و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران اجرا می شود.
عبدالهی با اشاره به برنامه های «گردشگری» گفت: در این بخش، سوغات تهران، مشاغل قدیم تهران، سیر خودروهای شهری و خودروهای عمومی تهران، نمایش اسباب بازی ها و بازی های بومی محلی، معرفی جاذبه های گردشگری موجود در بافت تاریخی شهر تهران (قلب تهران)، برگزاری محورهای تهران گردی، قصه گویی کودک با محوریت معرفی قصه های تهران و معرفی مشاهیر تهران به همت ستاد گردشگری شهرداری تهران پذیرای بازدیدکنندگان است.
وی برگزاری نشست های روزانه تخصصی تهران شناسی و نمایشگاه های معرفی و مرکز گردشگری تهران و کتاب شناسی تخصصی تهران گردی و تهران شناسی را از دیگر بخش های برنامه های گردشگری شهرداری تهران در نمایشگاه کتاب عنوان کرد.
به گفته معاون شهردار تهران، بخش «خدمات اجتماعی» نیز با هدف فرهنگ سازی در خصوص اشتغال، کارآفرینی و کاهش آسیب های اجتماعی، اوریگامی اینتراکتیو و تعاملی، کارگاه های خلاق، پرفورمنس محیطی، نمایش نماهنگ های فرآیندهای رفع آسیب، نمادهای ارتباطی کودک، خانواده با مفاهیم هویت بخشی، نحوه کمک رسانی، جایگزینی روش فهم واقعیت و راه اندازی و استقرار چهار غرفه مادر و کودک در نمایشگاه کتاب به اجرای برنامه می پردازد.

*ارائه خدمات پزشکی و سلامت محور به بازدیدکنندگان نمایشگاه
عبدالهی با اشاره به استقرار اتوبوس دیابت به مدت 11 روز در محل نمایشگاه کتاب و ارائه خدمات پزشکی به بازدیدکنندگان گفت: اداره کل سلامت شهرداری تهران ضمن غربالگری قندخون، توزیع بروشورهای سلامت، پزشکی و بهداشتی بین مراجعان و معرفی خانه های سلامت شهر تهران، برنامه های سلامت محور را با هدف آگاهی سازی و پیشگیری شهروندان اجرا می کند.
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از برپایی شهر ورزش در نمایشگاه آفتاب خبر داد و افزود: سازمان ورزش شهرداری تهران در راستای ایجاد روحیه نشاط و شادابی در میان بازدیدکنندگان از نمایشگاه، ترویج تفریحات ورزشی کم هزینه و سهل الوصول، تغییر سبک زندگی شهروندان به سوی زندگی فعال و با تحرک ضمن برپایی سالن بزرگ شهر ورزش خدمات ورزشی و تفریحی را در بیش از 200 رشته به بازدیدکنندگان ارائه می کند.
وی با اشاره به برپایی بازی های مختلف در نمایشگاه کتاب برای غنی سازی اوقات فراغت بازدیدکنندگان گفت: این بازی ها در رشته های محیطی و میدانی شامل جشنواره پرواز با بادبادک ها، رشته های نمایشی، رشته های مهیج، رشته های هوایی، بازی های بومی و محلی، بازی های کودک، بازی های بادی، بازی های فکری، بازی های میزی، بازی های کنترلی و سایر بازی ها مانند تیر و کمان، تیراندازی با تفنگ بادی، فوتبال دستی 15 نفره و پرتاب حلقه برپا می شود.
عبدالهی از راه اندازی پارک کتاب کودک برای نخستین برای نخستین بار با محوریت کودک و نوجوان خبر داد و افزود: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز با اجرای برنامه هایی همچون کتاب خوانی با هنرمندان، کارگاه صحافی خانگی، مطالعه و آسمان آبی و زمین پاک به همراه اهدای کتاب به نام و تصویر کودک، عضویت رایگان شهروندان در کتابخانه های شهرداری، برگزاری نشست هنرمندان کانون های ادبی و برپایی نمایشگاه های محتوایی و گرافیکی با محوریت مفاهیم ترویج مطالعه، معرفی کتاب های توصیه شده رهبر معظم انقلاب اسلامی و ارائه کارنامه نشر شهرداری تهران به استقبال نمایشگاه کتاب می رود.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار: معصومه جوان معبودی - انتشار دهنده: محسن فتاحی
تهرام/7245**1625
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.