اخبار مرتبط

وحید مهرپویان طارانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: محصولات تولید کنندگان ایرانی حاضر در نمایشگاه بهاره شهرستان اسلامشهر در زمینه‌ پوشاک، مواد غذایی،‌کیف و کفش و سایر اجناس ، از نظر کیفیت و قیمت توانایی رقابت با محصولات مشابه خارجی را دارد.
وی با بیان این که نمایشگاه عرضه مستقیم کالای بهاره شهرستان اسلامشهر بزرگترین نمایشگاه بهاره استان تهران است،‌تاکید کرد: همه کالاهای عرضه شده در این نمایشگاه از نظر قیمت و کیفیت کنترل شده‌اند و بیش از 10 بازرس ویژه به صورت روزانه بر ارائه کالاهای نمایشگاه نظارت مستمر دارند.

* 550 غرفه در 15 هزار متر مربع زیر یک سقف
مهرپویان طارانی گفت: نمایشگاه بهاره شهرستان اسلامشهر امسال در جایی متفاوت از سال‌های گذشته برگزار می‌شود و همین فضای جدید باعث شده است تا تفاوت‌های ویژه‌ای نسبت به سال‌های قبل داشته باشد.
رئیس اتاق اصناف شهرستان اسلامشهر با بیان این موضوع،‌گفت: نمایشگاه بهاره امسال زیر یک سقف بزرگ یک و نیم هکتاری ایجاد شده و سازه آن به صورت یکپارچه همه 550 غرفه را در خود جای داده است.
مهرپویان طارانی با بیان این که در برخی ساعات روز بیش از 5 هزار نفر به صورت همزمان در نمایشگاه حضور دارند،‌افزود: ایجاد سازه‌ای در این ابعاد و قرار گرفتن این تعداد غرفه آن هم زیر یک سقف در کشور بی‌نظیر است و برای فرهم کردن چنین فضایی برای شهروندان همه عوامل ایمنی و امنیتی را فراهم کرده‌ایم که در این راه دستگاه‌های مختلفی همچون پلیس، آتش نشانی و اداره برق همکاری کرده اند.
وی تصریح کرد: هرسال در زمان برپایی نمایشگاههای بهاره فضای تنگ و محدود نمایشگاه‌های عرضه کالا همواره یکی از دغدغه های شهروندان بوده است .
رئیس اتاق اصناف شهرستان اسلامشهردراین خصوص اظهارداشت : یکی از نکاتی که در نمایشگاه بهاره امسال به آن توجه شده،‌ طراحی فضای نمایشگاهی با استفاده از سالن‌های متعدد و راهروهایی با عرض زیاد است که موجب تسهیل رفت و آمد و تردد شهروندان در نمایشگاه می‌شود.
رئیس اتاق اصناف شهرستان اسلامشهر و عضو اتاق اصناف کشورتصریح کرد: شاید به همین دلیل است که وقتی دستگاه «تردد شمار» نمایشگاه ورود بیش از 5 هزار نفر را نشان می‌دهد،‌ حاضران تصور می‌کنند نمایشگاه خلوت است.

*نمایشگاه در امنیت کامل
مهرپویان طارانی درخصوص پیش بینی های امنیتی برای جلوگیری از سرقت ازشهروندان در نمایشگاه گفت: با نصب 40 دوربین مدار بسته در‌فضای نمایشگاه به صورت مستمر مورد پایش و نظارت قرار می‌گیرند و علاوه بر این بیش از 40 نیروی حفاظت فیزیکی با کمک عوامل پلیس به صورت دائم در حال کنترل وضعیت نمایشگاه هستند.
وی گفت :در سال گذشته نیزبا شرایط مشابه حتی یک مورد سرقت یا سایر جرایم هم در نمایشگاه رخ نداده بود.
مهرپویان طارانی اضافه کرد: علاوه بر حضور نیروهای حفاظتی، در چهارگوشه نمایشگاه راهروها و درهایی برای خروج اضطراری تعبیه شده است تا در مواقع ضروری شهروندان بتوانند از آن استفاده کنند وکل نمایشگاه اعم از مراجعه کنندگان، کالاها و اجناس و حتی سازه‌های نمایشگاه زیرپوشش‌ بیمه‌ هستند.
* 13 اتحادیه در نمایشگاه حضور دارند
رئیس اتاق اصناف شهرستان اسلامشهر‌گفت: در نمایشگاه امسال 13 اتحادیه صنفی و تولیدی شهرستان اسلامشهر حضور دارند که اتحادیه های قنادان،‌ آجیل و خشکبار، خواربار و لبنیات، کفاشان،‌ پروتئین فروشان، مواد غذایی،‌خرازان،‌گل و گیاه و آرایشی بهداشتی حضور پررنگ تری نسبت به سایر اتحادیه ها دارند.

* حضور بیش از 200 تولید کننده در نمایشگاه بهاره
رئیس اتاق اصناف شهرستان اسلامشهر همچنین از حضور چشمگیر تولیدکنندگان اسلامشهری در این نمایشگاه خبر داد و گفت: این تولید کنندگان در صنوف مختلفی همچون کیف و کفش، موادغذایی و پوشاک فعال هستند و محصولات خود را به صورت مستقیم به شهروندان عرضه می‌کنند.
وی با بیان این که تولید کنندگان شهرهای اطراف نیز در این نمایشگاه حضور دارند، گفت:اولویت برای ثبت نام با تولیدکنندگان بومی بوده و به همین دلیل 70 درصد از تولید کنندگان حاضر در نمایشگاه بومی اسلامشهر هستند و تعدادی دیگر ازآنها نیز از شهرهای تهران و شهرستان‌های مجاور به نمایشگاه آمده اند.
مهرپویان طارانی افزود: بخش عمده شرکت کنندگان در نمایشگاه از صنوف دارای پروانه شهرستان اسلامشهر به شمار می‌روند و تعدادی از غرفه داران نیز از پیشه وران و مشاغل آزاد شهرستان اسلامشهر همچون دستفروشان هستند که در این نمایشگاه ساماندهی شده اند.

*کنترل مستمر قیمت و کیفیت کالاها
مهرپویان طارانی با اشاره به اینکه یکی از ویژگی های بارز نمایشگاه بهاره امسال در شهرستان اسلامشهر،‌حضور چشمگیر بازرسان اتاق اصناف و اداره صنعت،‌معدن و تجارت است افزود: به صورت مستمر کیفیت و قیمت کالاها را مورد ارزیابی قرارمی گیرد.
رئیس اتاق اصناف شهرستان اسلامشهر ‌گفت: 12 بازرس و کارشناس صنفی به صورت تمام وقت در نمایشگاه حضور دارند و تخلفات احتمالی را به صاحبان غرفه گوشزد می‌کنند.
مهرپویان طارانی در پاسخ به این سوال که آیا زمینه‌ای برای عرضه کالاهای نامرغوب یا به اصطلاح بنجل در نمایشگاه وجود دارد،‌ گفت: اغلب غرفه‌های نمایشگاه در اختیار صاحبان صنوف و تولید کنندگان سطح شهرستان است با این تفاوت که در نمایشگاه ویترین پرنور و با زرق و برق ندارند وشاید به همین دلیل برخی تصور کنند در اینجا کالای آنچنانی عرضه نمی‌شود.
وی افزود: کسب و کار یک حوزه مملو از رقابت است و قطعا در نمایشگاه نیز عرضه کنندگان مشغول به رقابت برای فروش بیشتر هستند و به همین خاطر هم شاهد هستیم که کالاهای عرضه شده در نمایشگاه از کیفیت مطلوب و قابل رقابتی برخوردارند و عرضه کالاهای بی کیفیت در نمایشگاه مبنای منطقی ندارد.

*تخفیف ویژه؛ حتی تا 50 درصد
رئیس اتاق اصناف شهرستان اسلامشهر در ادامه از شرایط مناسب قیمت‌ کالاهای عرضه شده در نمایشگاه سخن گفت و با بیان این که متوسط تخفیف لحاظ شده بین 10 تا 15 درصد است، خاطرنشان کرد: برخی غرفه ها، به ویژه تولید کنندگان، کالاهای خود را با تخفیف ویژه حتی تا 50 درصد نسبت به قیمت بازار عرضه کرده اند که در نوع بی‌نظیر است.
نماینده صنوف اسلامشهر در اتاق اصناف کشور، افزود: مخاطبان اصلی نمایشگاه بهاره را اقشار کم‌درآمد جامعه تشکیل می‌دهند که عرضه کالاهای اساسی با کیفیت و قیمت مناسب به این اقشار جزو سیاست‌های اصلی نظام و دولت است.
وی ادامه داد: رقابت خاصی در نمایشگاه برای عرضه کالاهای باکیفیت آن هم با قیمت مناسب وجود دارد که در نهایت به خرید مطلوب برای مخاطبان نمایشگاه منجر می‌شود.
وی افزود: با توجه به شرایطی که بازار طی سال گذشته داشت،‌ حالا تولید کنندگان در شرایطی هستند که باید کالاهای خود را به پول تبدیل کنند تا بتوانند چرخه تولید را ادامه دهند.
مهرپویان طارانی اظهارداشت :نمایشگاه بهاره فرصت خوبی است تا علاوه بر عرضه کالاهای اساسی به صورت مستقیم و بی واسطه به مصرف کنندگان،‌ شرایطی فراهم شود تا تولید کنندگان نیز بتوانند کالاهای تولید شده خود را به سرمایه در گردش و نقدینگی تبدیل کنند و کمکی شود به ادامه چرخه تولید ملی.

*نمایشگاه بهاره و بخش های جدید
رئیس اتاق اصناف و مسئول برگزاری نمایشگاه بهاره شهرستان اسلامشهر در ادامه از خدمات ویژه در نمایشگاه امسال خبر داد و گفت:2 پارکینگ با ظرفیت بیش از 5 هزار خودرو پیش بینی شده است که با احتساب سایر پارکینگ‌های اطراف،‌ امکان سرویس دهی همزمان به حدود پنج هزار و 500 خودرو وجود دارد.
وی همچنین از ایجاد فضای ویژه نگهداری از کودکان،‌ محل بازی کودکان، کانکس پلیس، غرفه ویژه نگهداری از امانات، غرفه‌ ویژه خیریه،‌ نصب دستگاه‌های خودپرداز در همه غرفه‌ها و استقرار خودرو ویژه دستگاه خودپرداز در محوطه نمایشگاه به عنوان برخی دیگر از خدمات جدید نمایشگاه خبر داد.
وی افزود: در طول نمایشگاه جشنواره ای نیز با حضور شهروندان برگزار خواهیم کرد و علاوه بر آن 500 جلد کتاب «حبیب خدا» در میان کسبه حاضر در نمایشگاه توزیع خواهد شد.
مهرپویان طارانی اضافه کرد: برای ترویج فرهنگ حجاب و عفاف، هر شب به 15 نفر از دخترخانم‌هایی که با حجاب مناسب در نمایشگاه حضور پیدا کنند هدایایی به رسم یادبود تقدیم خواهد شد.

*فعالیت نزدیک به 30هزار واحد صنفی در اسلامشهر
رئیس اتاق اصناف شهرستان اسلامشهر در ادامه از فعالیت نزدیک به 30 هزار واحد صنفی در این شهرستان خبر داد و گفت: به طور تقریبی، 4 هزارواحد از این تعداد مجوز خود را از اتاق اصناف شهر تهران دریافت کرده‌اند و در ناحیه صنعتی و تولیدی شهرچهاردانگه مشغول به کار هستند.
وی همچنین با اشاره به طرح جامع ادغام صنوف، گفت: هم اکنون 34 اتحادیه صنفی در شهرستان اسلامشهر حضور دارند که بر اساس مطالعات جامع صورت گرفته احتمال رسیدن این تعداد به 20 اتحادیه در آینده ای نزدیک وجود دارد.

*برخورد با تداخل صنفی در شب عید
مهرپویان طارانی در ادامه از تداخل صنفی و ایجاد صنوف فاقد مجوز در آستانه شب عید به عنوان برخی مشکلات موجود در حوزه اصناف یاد کرد و گفت: امسال با تدابیر ویژه از چنین مسایلی جلوگیری می‌کنیم.
وی افزود: این که کسی در آستانه شب عید بخواهد صنف خود را تغییر بدهد و یک شبه بخواهد صنف اصلی خود را معلق کرده و مغازه‌اش را به فروشگاه آجیل و خشکبار یا پوشاک تبدیل کند پذیرفتنی نیست و برای حمایت از صنوف و مشتریان قطعا با این مساله برخورد خواهیم کرد.
رئیس اتاق اصناف از انجام بازرسی های ویژه از صنوف در ماه پایانی سال به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های جدی برای کنترل بازار شب عید خبر داد و گفت: تیم‌های مشترک بازرسی تشکیل شده از نمایندگان اصناف، تعزیرات حکومتی،‌ اداره صنعت، معدن و تجارت و پلیس به صورت مستمر از ساعت 5 صبح تا 1 بامداد در سطح شهرستان مشغول بازرسی و نظارت بر فرایند کسب و کار هستند تا حقوق صنوف و شهروندان رعایت شود.
وی افزود: به طور میانگین روزانه 300 واحد صنفی بازرسی مستقیم می‌شوند و علاوه بر این به شکایات صنوف و شهروندان نیز با فوریت رسیدگی می‌شود.

*رونق بازار شب عید
عضو اتاق اصناف ایران در پاسخ به این سوال که اوضاع بازار شب عید امسال چگونه است،‌گفت: بر اساس اطلاعاتی که از صنوف مختلف دریافت کرده‌ایم، بازار شب عید امسال در مقایسه با سال گذشته از رونق خوبی برخوردار بوده و خوشبختانه گردش اقتصادی مناسبت‌تری برای صنوف ایجاد شده است.
وی همچنین تغییر بسیار اندک قیمت‌ها را نیز دلیل دیگر رونق بازار دانست و گفت: قیمت بخش عمده‌ای از کالاهای عرضه شده در نمایشگاه و حتی در واحدهای صنفی سطح شهرستان تغییری نسبت به سال گذشته نداشته و تنها در برخی موارد آن هم به میزان اندک با افزایش قیمت روبه‌رو بوده ایم که این هم از عوامل بهبود وضعیت بازار در شب عید امسال است.
نمایشگاه بهاره شهرستان اسلامشهر از جمعه 13 اسفند کار خود را آغاز کرده و تا بیست و سوم همین ماه همه روزه از ساعت 9 صبح تا 22 در میدان نماز،‌خیابان شهید صیاد شیرازی،‌نبش خیابان تعاون میزبان شهروندان خواهد بود.
* برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار:اکبرکریمی انتشاردهنده: موسی فعالیان
تهرام/1109/7251 / 1539

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.