اخبار مرتبط

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، رییس این سازمان در نخستین نشست هماهنگی قرارگاه فرهنگی مردمی اربعین با تبریک فرارسیدن دهه ولایت اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود جمعیت بسیار بالایی در سفر اربعین امسال حضور پیدا کنند و شور و حال معنوی بسیار خوبی ایجاد خواهد شود.

سعید اوحدی گفت: سال گذشته اتفاقات خوبی افتاد و قرارگاه فرهنگی مردمی اربعین را راه‌اندازی کردیم و نگاهمان معطوف به آثار تربیتی و فرهنگی راهپیمایی بزرگ اربعین بود، با نگاه انجام کار فرهنگی برای زائران اربعین ورود کردیم و از ظرفیت هنری خود زائران نیز استفاده شد.

وی با اشاره به برپایی سه سینمای سیار با همکاری وزارت فرهنگی و ارشاد اسلامی در مرز ایران و عراق در سال گذشته افزود: اکران فیلم ها در این سینماها با استقبال خیلی خوبی مواجه شد و امسال هم این کار را با کیفیت بالاتری انجام خواهیم داد.

اوحدی ادامه داد: همچنین طراحی درباره جانمایی موکب‌هایمان را آغاز کرده‌ایم و در این زمینه حرف‌های جدی داریم.

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، برپایی گذرگاه هنر را از دیگر بخش های قرارگاه فرهنگی اربعین عنوان کرد و گفت: این گذرگاه سال گذشته با مسئولیت مسعود شجاعی طباطبایی کاریکاتوریست برجسته در مرزها برپا شد.

اوحدی افزود: با همکاری ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد نیز موکب‌های زیادی برپا و فعالیت‌های فرهنگی پرشماری در آن انجام شد.

وی بیان کرد: یکی دیگر از مأموریت های ما برپایی راهپیمایی جاماندگان اربعین است که این راهپیمایی نیز سال گذشته جنبه بین‌المللی پیدا کرد و در نقاط مختلف دنیا همزمان با این راهپیمایی برگزار شد.

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: امروز مهم‌ترین سند بالادستی ما برای کار فرهنگی، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است که نگاه ویژه‌ای در حوزه سبک زندگی در این بیانیه وجود دارد.

اوحدی ابراز امیدواری کرد: در قرارگاه فرهنگی هنری مردمی اربعین برنامه‌های باکیفیتی برای زائران حضرت سیدالشهدا(ع) اجرا شود و به زودی کمیته‌های تخصصی قرارگاه را تعیین می‌کنیم تا با تقسیم وظایف، کار با جدیت بیشتری دنبال شود.

فرمانده قرارگاه راهیان نور سپاه و بسیج نیز در این نشست بیان کرد: درست است که سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در جغرافیای تهران تعریف می‌شود اما با انجام چنین فعالیت‌هایی ابعاد گسترده‌تری پیدا می‌کند.

سردار یعقوب سلیمانی گفت: اهمیت اربعین و به ویژه علاقه‌ای که ایرانی‌ها و عراقی‌ها به این گردهمایی بشری بزرگ دارند، قابل انکار نیست و انجام فعالیت‌های فرهنگی در این راه اهمیت ویژه‌ای پیدا می کند.

وی افزود: به تدریج فعالیت موکب‌ها ارتقا پیدا می کند و برخی از صحنه‌های این حماسه به تصویر کشیده می‌شود و این کار ارزشمندی است البته دشمن هم آرام نمی‌گیرد و می‌خواهد نفوذ و مسئله‌سازی کند، بنا بر این باید هشیار باشیم.

سلیمانی با اشاره به تشکیل و تاثیرگذاری ستاد استقبال مردمی از زائران غیرایرانی بیان کرد: سال گذشته چندین هزار نفر از مرز میرجاوه مشرف شدند و مجموعاً یکهزار و ۱۲ زائر غیرایرانی از مرزهای گوناگون وارد ایران شدند که راهی زیارت اربعین شوند.

وی گفت: قرارگاه فرهنگی مردمی اربعین کار بسیار اثرگذار و پسندیده‌ای است و امیدوارم بتواند تأثیر خودش را در راهپیمایی اربعین داشته باشد.

معاون فرهنگی ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد اظهارداشت: سال گذشته خدمات فرهنگی به زائران اربعین در قرارگاه فرهنگی هنری مردمی اربعین ارائه شد و امسال هم این آمادگی وجود دارد.

سعید سعادتی گفت: ستاد اربعین ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد با حضور هشت استان تشکیل جلسه داده است و مقرر شده در زمینه‌های هنری، فضای مجازی، تولید محتوا و... فعالیت‌های متنوعی پیش‌بینی شود.

وی افزود: در کمیته هنری ما آمادگی داریم که گروه‌های سرود، گروه‌های تعزیه و... را برای حضور در مرزهای عراق ساماندهی کنیم.

مسئول مرکز مطالعات اربعین نیز در این نشست اظهارداشت: مجموعه‌های مختلف که در اربعین مؤثر هستند، ارتباط خوبی با مرکز مطالعات اربعین برقرار کرده‌اند و این مرکز از لحاظ دانشی در تصمیم‌سازی‌ها اثرگذار خواهد بود.

قاسمی گفت: در بخش‌های زائرپژوهی اربعین، آینده‌پژوهی اربعین، اندیشکده اربعین و پیشخوان اربعین فعالیت می‌کنیم که در بخش اندیشکده، بیش از ۸۰ استاد دانشگاه و حوزه به ما کمک می‌کنند.

وی افزود: برای همکاری با قرارگاه فرهنگی مردمی اربعین اعلام آمادگی می‌کنیم و در عرصه‌های پژوهش و تولید محتوا خدمتگزار هستیم.

جمعی از معاونان و مدیران سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و نمایندگانی از اعضای قرارگاه فرهنگی مردمی اربعین نیز در این نشست حضور داشتند.

تهرام/۷۲۴۵//۶۱۳۹

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.