اخبار مرتبط

علی امام روز شنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرد: ایستگاه اقدسیه تنها ایستگاه باقی مانده خط 3 افتتاح خواهد شد و با این افتتاح پرونده خط 3 مترو تهران بسته می شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر 220 کیلومتر از خطوط مترو و 115 ایستگاه به بهره برداری رسیده گفت: 3 ایستگاه بخش جنوبی خط 6 مترو فردا (یکشنبه) با حضور رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود.
امام ادامه داد: 15 کیلومتر و 6 ایستگاه دیگر از خط 6 و 8 کیلومتر دیگر از خط 7 نیز تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.
وی خاطرنشان کرد: فاز 2 پایانه کلاهدوز و فاز یک پایانه اکباتان نیز امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.
مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه یکی از عمده مشکلات خط 3 مترو را نبود پایانه اعلام کرد و گفت: پروژه احداثی پایانه جنوبی خط سه در حاشیه ایستگاه آزادگان در سال 98 آغاز خواهد شد که امیدواریم در صورت تامین مالی، فاز یک آن امسال به بهره برداری برسد.
وی با اشاره به اجرای عملیات احداث پایانه های خط چهار نیز اظهار داشت: فاز یک پایانه کلاهدوز در خط 4 که قبلا بهره برداری شده بود تلاش می کنیم فاز نهایی این پایانه افتتاح شود و همچنین در پایانه اکباتان نیز که اولین پایانه زیرزمینی تهران است فعالیت اجرایی در حال انجام بوده و فاز نخست آن امسال به بهره برداری می رسد.

** مترو تهران به جنت آباد می رود
امام در ادامه با اشاره به اجرای عملیات توسعه غربی خط چهار گفت: یک و نیم کیلومتر حد فاصل ایستگاه ارم سبز تا جنت آباد در سال جاری با دو ایستگاه ارم سبز و A4-2 افتتاح خواهد شد.
وی توسعه خطوط 6 و 7 مترو نیز افزود: بخش شرقی خط 7 بطول 8 کیلومتر از ایستگاه مهدیه تا میدان بسیج شامل 7 ایستگاه را نیز به بهره برداری خواهیم رساند و تلاش می کنیم تا پایان سال امسال 16 کیلومتر دیگر خط 6 با 6 ایستگاه را به بهره برداری برسانیم.
امام تاکید کرد: تلاش می کنیم در سال آینده پرونده خطوط 6 و 7 مترو تهران بسته شود.

** سرعت احداث خطوط ناوگان مترو تا سال 1420 ادامه دارد
وی درباره آخرین زمان احداث خطوط مترو در کلانشهر تهران نیز گفت: افق طرح جامع ریلی برای تکمیل تا سال 1420 دیده شده که بر اساس این طرح شهروندان تهرانی از درب منزل تنها با پیمودن 600 متر باید به یکی از ایستگاه های مترو دسترسی داشته باشند.
امام با اشاره به پیشنهاد ارائه شده در قالب بازنگری طرح جامعه ریلی نیز گفت: راه اندازی چهار خط جدید 8،9،10،11 پیشنهاد شده که با توجه به اولویت بندی در صورت تصویب اجرایی خواهد شد و همچنین 2 خط اکسپرس نیز به خطوط تهران اضافه می شود.

** خط 7 مترو تهران ایمن است
وی درباره ادعای عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران درباره نا ایمن بودن خط 7 مترو تهران نیز گفت: این عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران درباره نا ایمن بودن سیستم تهویه هوا در خط 7 مترو تهران اظهاراتی داشت.
امام تصریح کرد: تکمیل تجهیزات ایستگاه های مترو پس از بهره برداری صورت می گیرد و زمانی که خطوط بر اساس فازبندی به بهره برداری می رسد بر اساس مدل سازی های صورت گرفته سامانه تهویه اجرا می شود.
به گفته وی، تمام ارکان اجرای پروژه شامل مشاوران، پیمانکاران و ... ایمنی خط را تایید کردند و جای هیچ دغدغه ای از این لحاظ وجود ندارد.

** مترو به دانشگاه علوم تحقیقات می رود
مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه در ادامه از توسعه خطوط مترو به دانشگاه علوم تحقیقات خبر داد و گفت: براساس پیشنهاد، شاخه غربی خط 7 به دانشگاه علوم تحقیقات می رسد که در صورت تصویب، بازنگری طرح جامع ریلی در دستور کار قرار خواهد گرفت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره قرارداد واردات 70 دستگاه واگن نیز گفت: 85 درصد از قطعات این واگن ها ترخیص شده که اولین قطار تا پایان اردیبشهت وارد شبکه مترو می شود و پس از آن هر ماه یک قطار اضافه می شود که تا پایان بهمن تمام قطارها وارد ناوگان مترو تهران می شود.
امام تاکید کرد: بر اساس تفاهمنامه ای که اواخر سال گذشته منعقد شد با مساعدت دولت از ظرفیت فاینانس خط 7 برای تامین 376 واگن استفاده خواهد شد که البته قرارداد 630 دستگاه واگن که متولی تامین آن دولت است در دی ماه به کنسرسیوم واگن سازی به عنوان برنده مناقصه ابلاغ شده که پس از باز شدن اولین ال سی، 10 تا 12 ماه زمان نیاز است و پس از آن می توانیم امیدوار باشیم که ظرف 3 سال آینده این واگن ها وارد خطوط مترو شوند.
وی خاطرنشان کرد: مجوز انتشار یک هزار و 300 میلیارد تومان اوراق مشارکت از بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه برای تکمیل خطوط 6 و 7 صادر شده است.
امام، با اشاره به بودجه مصوب مترو تهران اعلام کرد: 17 درصد بودجه امسال مترو افزایش یافته که این رقم دو هزار و 600 میلیارد تومان است.

** مسئول احداث مترو در حومه تهران وزارت راه و شهرسازی است
مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره اینکه مسئول احداث خطوط مترو در حاشیه کلانشهر تهران بر عهده چه نهادی است گفت: به غیر از شهرهای اسلامشهر و پرند که شهرداری تهران این کار را انجام داده در سایر شهرهای حاشیه شهر تهران بر عهده وزارت راه و شهرسازی است.
وی خاطرنشان کرد: روزانه 18 میلیون سفر در تهران صورت می گیرد که 2 میلیون از این سفرها از شهرهای اقماری تهران است که هر ساله شاهد افزایش آن هستیم و باید توسعه خطوط مترو شهرهای اطراف تهران جدی گرفته شود.
تهرام/7243//1348
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.