به گزارش ایرنا از مرکز ارتباطات و امور بین الملل شورای شهر تهران، محمد سالاری در اعتراض به مخالفت هیات تطبیق فرمانداری تهران با مصوبه شورای شهر در خصوص زیست شبانه گفت: تحقق زیست شبانه یکی از رویکردهای اولویت دار مدیریت شهری تهران در دوره پنجم است و این شورا در راستای تحقق این رویکرد مهم، هم در فرایند تدوین و تصویب برنامه 5 ساله سوم توسعه شهر تهران سرفصل هایی را به موضوع زیست شبانه اختصاص داده است.
وی افزود: همچنین با پیشنهاد اعضای کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مبنی بر ارائه طرح زیست شبانه و آغاز هرچه سریعتر آن طی مصوبه ای، شهرداری تهران را ملزم به برنامه ریزی و انجام اقدامات لازم برای بسترسازی تحقق زیست شبانه در مناطق و فضاهای عمومی و اماکن تاریخی شهر تهران کرد.
وی ادامه داد: این مصوبه طبق روال قانونی، توسط ریاست شورای شهر به شهرداری تهران و هیات تطبیق با قوانین فرادست مستقر در فرمانداری تهران، ارسال شد که متاسفانه در روزهای اخیر شاهد اعلام مخالفت هیات تطبیق فرمانداری با این مصوبه بودیم. این هیات، دلیل مخالفت خود با این مصوبه را وجود ملاحظات امنیتی و اجتماعی اعلام کرده و تصمیم گیری در این خصوص را به سطوح کلان حاکمیتی ارجاع داده است.
سالاری با بیان اینکه من به عنوان یکی از اعضای شورای شهر اعلام می کنم که اعتراض فرمانداری به این مصوبه به لحاظ کارشناسی و قانونی اشکال دارد اظهار داشت: به استناد ماده 90 قانون تشکیلات و وظایف انتخاب شهرداران، مصوب 1375، هیات های تطبیق می بایست، دلایل مخالفت خود با مصوبات شوراهای شهر کشور را با ذکر دقیق موارد و بطور مستدل ظرف مدت دو هفته به شوراهای شهر ارسال کنند، این در صورتی است که در پاسخ فرمانداری برای مخالفت با این طرح، هیچگونه دلیلی ذکر نشده و صرفا با کلی گویی به برخی از ملاحظات امنیتی و اجتماعی برای تصمیم گیری در این حوزه اشاره شده است، در حالیکه دلایل مخالفت و مغایرت ها با قانون فرادست باید بصورت مستدل و مصداقی مطرح شود، لذا اساسا این نوع مخالفت با مصوبات شورا وجاهت قانونی ندارد.
این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه مخالفت هیات تطبیق فرمانداری با مصوبه زیست شبانه نه تنها ایراد شکلی دارد بلکه دارای اشکالات محتوایی نیز است تصریح کرد: متاسفانه به نظر می رسد که اعضای هیات تطبیق و تصمیم سازان و تصمیم گیران در این هیات، خودشان را با مطالبات روز جامعه شهری و پارادایم حاکم بر شهرنشینی در دنیا و کشور تطبیق نداده اند.
وی گفت: موضوع زیست شبانه و اجرای آن یکی از مطالبات جدی مردم در جامعه شهری است و حتی در مجموعه جلساتی که ما با متولیان و تصمیم گیران قانونی و صاحبنظران و کارشناسان این حوزه از جمله نهادهای امنیتی و انتظامی داشتیم، همه بالاتفاق معتقدند نه تنها تحقق زیست شبانه تبعات سوء امنیتی و اجتماعی ندارد بلکه تاثیر قابل توجهی در افزایش امنیت شهر و کاهش جدی آسیب های اجتماعی دارد.
وی اضافه کرد: بطور کلی براساس آنچه مطالعات تطبیقی با دنیا و کشور نشان می دهد، زیست شبانه در افزایش سرزندگی شهری و ارتقا کیفیت زندگی به عنوان یکی از نمادهای عینی تحقق عدالت اجتماعی بسیار موثر است.

**زیست شبانه از مصادیق مهم تحقق رویکرد انسان محور است
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه مدیریت شهری و شورای پنجم شهر تهران بدنبال تحقق مبانی توسعه انسان محور شهر تهران هستند که زیست شبانه یکی از مصادیق مهم تحقق رویکرد توسعه انسان محور است گفت: تحقق زیست شبانه تاثیر قابل توجهی در توسعه قلمرو عمومی شهر،‌ افزایش دامنه انتخاب جامعه شهری و بازگرداند فضاهای عمومی شهر به انسان ها در راستای تحقق توسعه انسان محور دارد.

**زیست شبانه ریشه در فرهنگ دینی و ملی ایرانیان دارد
وی ادامه داد: مقوله زیست شبانه که در عصر مدرنیسم و پست مدرنیسم در دنیا به عنوان یک پارادایم نمود پیدا کرده است، ریشه در فرهنگ ملی و دینی ایرانیان دارد و به عنوان یکی از مناسک تاریخی ایرانیان به شمار می رود و می توان از آن به عنوان یک ثروت ملی برای جامعه ایرانی اسم برد. ما در بررسی های تاریخی سبک زندگی و نحوه زیست جامعه ایرانی، همواره نمونه های روشن و بارزی را به عنوان جلوه های زیست شبانه اعم از مراسم مذهبی و شب نشینی های ایرانی و سایر نمونه ها را در ایام سال مشاهده می کنیم.
وی با اشاره به جلسات متعدد کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با حضور مسئولین امنیتی و انتظامی شهر گفت: در یکی از این جلسات نماینده یکی از نهادهای امنیتی و انتظامی تهران گزارشی را در خصوص مطالعات تطبیقی انجام شده در دنیا ارائه دادند که حکایت از این داشت که نهادهای امنیتی و انتظامی مخالفتی با اجرای این طرح ندارند. آن ها اعتقاد داشتند در حال حاضر گسترش شب شهر و زیست شبانه بصورت بی برنامه شکل گرفته است و بر ضرورت اقدام فوری مسئولین و متولیان امر در برنامه ریزی برای شب های شهر و زیست شبانه تاکید داشتند.

**تحقق زیست شبانه امنیت اقتصاد و اجتماعی را به همراه دارد
سالاری اضافه کرد: مطالعات و بررسی های کارشناسی نشان می دهد که تحقق زیست شبانه در افزایش امنیت اقتصادی از طریق اشتغال زایی تاثیرات زیادی دارد، حتی دولت می تواند به افزایش درآمدهای مالیاتی به تبع افزایش اشتغال برسد .
عضو شورای شهر تهران در خصوص یکی از موارد مطالعاتی انجام شده بیان کرد: بررسی های انجام شده این نهاد امنیتی و انتظامی بر روی یکی از ایالات امریکا در سال 2015 که در جلسه این کمیسیون مطرح شد نشان می دهد، فعالیت شهر شب در این ایالت حدود 60 هزار شغل پایدار ایجاد کرده که 52 هزار شغل در مجموعه رستوران ها و فست فود ها ، 2 هزار شغل در حوزه سینما و تئاتر و فعالیت های فرهنگی و 300 شغل نیز در حوزه گالری ها شکل گرفته است و درآمد حاصل از این زیست شبانه بیش از 4 میلیارد دلار بوده است که 80 درصد آن در حوزه رستوران و صنعت غذا، 6 درصد سینما و تئاتر و 10 درصد هم از حوزه گالری ها بوده است. خروجی این گزارش نشان می دهد که زیست شبانه در ایجاد اشتغال به شدت می تواند روند خوبی را برای اقتصاد شهر رقم بزند و توسعه گردشگری هم با افزایش قابل توجهی مواجه می شود.
وی تاکید کرد: قطعا تحقق زیست شبانه باید مبتنی بر یک طرح و برنامه جامع و در برخی از اماکن و محلات بصورت پایلوت ایجاد شود و سپس کم کم دامنه آن در سطح شهر تهران افزایش پیدا کند، به نحوی که به آرامش سکونتگاه های محلات شهر آسیب وارد نکند.
سالاری با بیان اینکه ما به عنوان اعضای شورای شهر تهران مراتب اعتراض جدی خود را به هیات تطبیق فرمانداری تهران به دلیل این مخالفت مبتنی بر کلی گویی اعلام می کنیم گفت: اعتقاد داریم که تحقق زیست شبانه در شهری مانند تهران که در بسیاری از محلات و مناطق آن شاهد بروز و ظهور آسیب های اجتماعی و شب مردگی هستیم امری ضروری است و این موضوع باید جزو دغدغه های جدی فرمانداری و تک تک اعضای هیات تطبیق و سایر مسئولین کشور باشد و تاکید می کنیم زیست شبانه می تواند ضمن ارتقا ظرفیت اقتصادی، سرزندگی شهری و توسعه قلمرو عمومی، در اتقا امنیت شهر و شهروندان و کاهش دغدغه های و ملاحظات امنیتی و اجتماعی کلان حاکمیتی موثر باشد.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران افزود: بنظر می رسد که در فرایند تصمیم گیری و تصمیم سازی در هیات های تطبیق شرایط لازم برای تضارب آرا و حضور کارشناسان از جمله نمایندگان کمیسیون های تخصصی شورا و صاحبنظران برای تصمیم گیری های صحیح و مبتنی بر مطالبات مردم و اولویت های مدیریت شهری وجود ندارد لذا در موضوعات مهمی مانند تحقق زیست شبانه که امروزه یکی از مهم ترین مطالبات و رویکردها و اولویت های مدیریت های شهری دنیا و تهران برای تحقق توسعه انسان محور است، اینگونه تصمیم گیری و پاسخگویی با رویکرد از بالا به پایین و تحکمی بدون ذکر دلایل و استدلال های کارشناسی و اقناع کننده جای تاسف دارد.
تهرام/8138//1348
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.