اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، امیر مصیب رحیم زاده روز یکشنبه در ستاد خدمات سفرهای نوروزی شهرستان ری از برگزاری تور گردشگری در این شهرستان طی ایام نوروز خبر داد و اظهار داشت: این تور گردشگری با همکاری شهرداری منطقه 20 (شهرری) با 20 دستگاه اتوبوس، مهمانان نوروزی را به نقاط دیدنی و گردشگری ری می‌رسانند.
وی به استقبال فرماندار و مسئولان شهرستان ری از مسافران نوروزی اشاره کرد و افزود: برنامه استقبال از مسافران نوروزی با اهدای گل و شیرینی و حضور مسئولان شهرستان ری انجام خواهد گرفت.
رحیم زاده به چاپ 15 هزار نقشه گردشگری اشاره کرد و گفت: این نقشه مکان های تاریخی و گردشگری ری را به خوبی نمایش می دهد که در ایام نوروز در بین مسافران توزیع خواهد شد.
وی یادآور شد: سال گذشته 120 هزار نفر از آثار تاریخی ری بازدید کردند و یک میلیون و 200 هزار زائر هم برای زیارت وارد شهرستان ری شدند.
رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان ری گفت: هشت گشت مشترک بازرسی هم در این ایام بر رستوران ها، اصناف توزیع مواد خوراکی، فرودگاه، بازار ری و جایگاه های سوخت، نظارت خواهند کرد.
وی عنوان کرد: کاروان سرای شاه عباسی، بازار ری، حرم عبدالعظیم (ع)، ابن بابویه، برج طغرل، چشمه علی، بی بی شهربانو و آتشکده ری از محل های مورد نظر بوده که گردشگران با حضور لیدرها از این مکان های تاریخی دیدن خواهند کرد.
رحیم زاده اضافه کرد: آثار تاریخی در روستاهای شهرستان ری به دلیل دور بودن از شهرری به گردشگران برای بازدید معرفی می شود تا بتوانند از این آثار تاریخی نیز بازدید کنند.
وی ادامه داد: محله‌هایی که از نظر تاریخی دارای قدمت تاریخی هستند نیز با حضور لیدرها معرفی و آثار هم به بازدیدکنندگان معرفی می شود.
رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان ری به اجرای مراسم هایی در ایام نوروز اشاره کرد و گفت: مراسم نوروز خوانی، شاهنامه خوانی و اجرای مراسم آئینی نیز از برنامه های دیگر ایام نوروز اداره میراث فرهنگی شهرستان ری به شمار می رود.
وی افزود: نمایشگاه صنایع دستی هنرمندان شهرستان ری تا 12 فروردین ماه در کاروان سرای شاه عباسی این شهر دایر بوده و مردم می توانند از این نمایشگاه نیز بازدید کنند.
رحیم زاده گفت: آتشکده ری، دژ رشکان، برج نقاره خانه و چشمه علی از جمله آثار تاریخی قابل بازدید در شهرستان ری به شمار می رود که مسافران نوروزی و گردشگران می توانند از آنها بازدید کنند.
وی با اشاره به اینکه بالغ بر 120 هزار نفر گردشگر از آثار شاخص تاریخی شهرستان ری بازدید کردند، تصریح کرد: سال گذشته بالغ بر یک میلیون و 200 هزار زائر گردشگر وارد شهرستان ری شده اند.
معاون امور فنی و عمرانی فرماندار ویژه شهرستان ری در ادامه این جلسه گفت: شهرستان ری با توجه به آثار تاریخی و وجود حرم عبدالعظیم (ع) میزبان مهمان بسیاری از نقاط مختلف کشور خواهد بود.
سید ناصر موسوی با بیان اینکه تمهیدات لازم در راستای ارائه خدمات به مسافران نوروزی شهرستان ری اندیشیده شده است، افزود: آثار تاریخی متعدد و قدیمی در شهرری، ظرفیت این شهرستان را حتی از چند استان کشور نیز بیشتر کرده که بر همین اساس نمی توان در این خصوص بی تفاوت بود.
وی با اشاره به وجود مرقد حضرت عبدالعظیم (ع) وسایر ظرفیت‌های موجود و نزدیکی این شهر به تهران یادآور شد: هر میزان که زیرساختها و بسترها به ویژه در بحث گردشگری آماده شود مردم برای سفر به شهرری استقبال بیشتری می کنند.
معاون امور فنی و عمرانی فرماندار ویژه شهرستان ری عنوان کرد: با کمک مسئولان، دستگاهها و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید بستر خوبی را در زمینه اسکان و ساخت هتل در سالهای آینده برای شهرستان آماده کرد.
وی به ایجاد تجهیزات و آمادگی راهداری شهرستان ری اشاره کرد و گفت: ماشین آلات، نمک پاش و امکاناتی که در مواقع بروز اختلالات جوی بکار گرفته شود از جمله برنامه ها و اقدامات پیش بینی شده در ایام نوروز است.
موسوی ادامه داد: برای تسهیل تردد مسافران نوروزی در محورهای مواصلاتی شهرستان ری تمامی تدابیر لازم اندیشیده شده تا مشکلی برای این افراد پیش نیاید.
وی تصریح کرد: در آموزش و پرورش ناحیه 2 شهرستان ری 64 کلاس در 6 مدرسه و یک زائرسرا واقع در خیابان 24 متری شهرری آماده پذیرایی و اسکان مهمانان نوروزی است.
معاون امور فنی و عمرانی فرماندار ویژه شهرستان ری افزود: در آموزش و پرورش ناحیه 1شهرری 26 کلاس ویژه و 14 سوئیت آمادگی خدمات رسانی به مسافران نوروزی را دارند.
وی اضافه کرد: نواقص روشنایی در جاده ها و قسمت های مختلف به ویژه در محورهای اصلی و فرعی رفع خواهد شد تا مشکلی در این زمینه برای مسافران نوروزی وجود نداشته باشد.
موسوی یادآور شد: در سال گذشته 20 هزار مسافر به صورت گذری و تدریجی وارد شهرستان ری شدند که این تعداد مسافر در مراکز اقامتی اسکان داشتند.
وی ادامه داد: شهرستان ری آمادگی پذیرایی از بیش از 20 هزار مسافر را دارد و همه امکانات و تدابیر برای پذیرایی از این گروه فراهم شده است.
معاون امور فنی و عمرانی فرماندار ویژه شهرستان ری به موضوع خودرو بر از سوی امداد خودرو اشاره کرد و گفت: نرخ های تعیین شده به عوارضی و قرارگاه پلیس راه ابلاغ خواهد شد و اقدامات لازم در خصوص نظارت و کنترل قیمت ها نیز انجام می گیرد تا افراد سودجو نتوانند برای مسافران در این عرصه مشکلی ایجاد کنند.
وی یادآور شد: سال گذشته برخی خودروبرهای غیرمجاز وارد عمل شده و از مسافران نوروزی نرخ های هنگفتی دریافت می کنند اما امسال به این افراد اجازه فعالیت داده نمی شود.
به گزارش ایرنا، وجود 198 اثر باستانی بیانگر میراث با ارزش فرهنگی شهرستان ری است از جمله برج و باروی ری شهر باستانی مامورین ، برج طغرل ، آتشکده تپه میل ، قلعه دیر و ... وجود 32 بقعه متبرکه از جمله حضرت عبدالعظیم الحسنی ( ع) (سالانه بالغ بر 11 میلیون زائر دارد ) وامامزادگان مجاور و مقابر عالمان و مشاهیر دین علم ادب همچون محمد بن زکریای رازی ، شیخ صدوق ، شیخ ابوالفتح رازی و شیخ کلینی که نشان از جایگاه والای تاریخی ری دارد.
همچنین مرقد مطهر امام خمینی(ره) در جنوب تهران درایام نوروز پذیرای خیل عظیم مسافران نوروزی است.
1970//1348
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.