اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، روز یکشنبه در یکصد و بیست و هفتمین جلسه علنی شورای پنجم شهر تهران کلیات بودجه 18 هزار و 200 میلیارد تومانی سال 98 شهرداری با 13رای موافق و 6 رای مخالف به تصویب رسید،
برخی از اعضای شورا به ویژه کمیسیون های فرهنگی و اجتماعی با این لایحه مخالف بودند.

** تمرکززدایی مهمترین رویکرد بودجه سال آینده شهرداری تهران
معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران در تشریح این لایحه،‌بودجه ریزی سال آینده را عملیاتی عنوان کرد و گفت: با تمرکززدایی از بودجه‌های خدمات شهری و اجتماعی، پایه بودجه مناطق به خصوص مناطق کمتر برخوردار پایتخت افزایش یافته است.
سکینه اشرفی افزود: جدا از الزامات شورای شهر برای تدوین بودجه سال آینده، دستورالعمل بودجه نیز از سوی وزارت کشور به شهرداری‌های سراسر کشور ابلاغ شد که بر اساس این الزامات و دستورالعمل، لایحه بودجه سال 98 شهرداری تهران، تدوین شده است.
وی به مقایسه بودجه سال آینده با ارقام بودجه‌های سنواتی شهرداری تهران پرداخت و گفت: طی سال‌های اخیر میزان تورم به ترتیب 9.11، 9.6 و 9 درصد بوده است که با اعمال این نرخ تورم، بودجه شهرداری تهران در سال 97 باید به عدد 230 هزار میلیارد ریال می‌رسید که با 56 هزار میلیارد ریال بودجه اعمال نشده، سقف بودجه شهرداری تهران در سال 97 حداکثر 174 هزار و 205 میلیارد ریال بود.
اشرفی اضافه کرد: با این حساب، بودجه نه تنها افزایش نیافته، بلکه از نظر قدرت خرید سال 94 و بهای ارائه خدمات به شهروندان در سال‌های بعد از آن، با کاهش چشم‌گیری روبرو بوده و در واقع بودجه با رویکرد انقباضی مصوب شده است.
معاون شهردار تهران با تاکید بر اینکه طی 4 سال گذشته مجموعه اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مالی رشد متوسط منفی داشته است، تاکید کرد: طی سال های 92 تا 97 به قیمت ثابث سال 95 رشد متوسط مجموعه اعتبارات حدود 7 درصد کاهش داشته است به طوری‌که رشد متوسط اعتبارات هزینه‌ای 11 درصد افزایش و رشد اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای 12 درصد کاهش یافته است.
وی در ادامه به جهت‌گیری‌های کلی و سیاست‌های بودجه‌ای در لایحه بودجه سال آینده شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: تجهیز منابع عمومی شهرداری تهران و اتکاء به درآمدهای مالی پایدار، انضباط مالی در بودجه، سامان‌دهی طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، توانمندسازی، اداره اقتصادی و افزایش بهره‌وری سازمان‌ها و شرکت‌ها، بودجه ریزی عملیاتی و همگرایی و هم افزایی در کلیه اقدامات و وظایف برای کاهش هزینه‌ها مهمترین رویکردهایی است که به طور کامل در بودجه سال آینده مورد توجه قرار گرفته است.
به گفته اشرفی، مهمترین تغییر بودجه سال 98 نسبت به سنوات پیش از آن، تطبیق بودجه با احکام برنامه پنج‌ساله سوم توسعه شهر تهران است.
معاون شهردار تهران بودجه ریزی‌ عملیاتی را یکی از موضوعات مهم بودجه سال 98 در راستای سیاست‌های بودجه‌ای و احکام برنامه دانست و گفت: با بودجه‌ریزی عملیاتی، همه اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه بر اساس واحد سنجش، مقدار واحد سنجش و میزان بهای خدمات هر واحد سنجش مورد لحاظ قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: در نتیجه بودجه‌ریزی عملیاتی، تمرکززدایی به خوبی محقق شده و برخی اعتبارات حوزه اجتماعی و خدمات شهری که پیش از این در حوزه ستادی تمرکز داشته به واحدهای مناطق گسیل شده است؛ در نتیجه این اقدام حتی پایه بودجه برخی مناطق نیز تغییر چشم‌گیری داشته است.
اشرفی با ذکر مثالی در خصوص تغییر پایه بودجه مناطق شهرداری تهران گفت: در 10 سال گذشته یک کارشناسی از عدد پایه بودجه مناطق صورت گرفته و هرسال مبلغی به این پایه افزوده میشد اما امسال، این عدد پایه بر اساس ظرفیت هر منطقه متفاوت لحاظ شده به طوریکه برای مثال بودجه منطقه یک شهر تهران که منطقه برخورداری محسوب می‌شود در سال آینده تنها یک درصد افزایش یافته اما بودجه منطقه 15 تا 27درصد و بودجه منطقه 16حداقل 22درصد رشد داشته است.
ادامه دارد...
تهرام/9343 / 1539
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.