اخبار مرتبط

در لایحه بودجه سال آینده دولت، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج، 150 میلیون ریال به هر یک از زوجها بود که، با فرض پرداخت یک میلیون و 100 هزار تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در سال آینده، در مجموع 165 هزار میلیارد ریال می‌شد، لیک کمیسیون تلفیق بودجه مبلغ هر فقره وام را به 300 میلیون ریال برای هر یک از زوج‌ها افزایش داد که در مجموع 330 هزار میلیارد ریال گردید. برای نگهداشت اثرگذاری سیاست تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج، مبلغ آن باید متناسب با هزینه‌های ازدواج و تشکیل خانواده افزایش یابد.شاخص قیمت مصرف‌کننده در پایان آذرماه‌ امسال نسبت به آذرماه پارسال 4/37درصد افزایش یافته است.
این شاخص در گروههای مبلمان و لوازم خانگی و اجاره مسکن به ترتیب 68 و و 9/23 درصد رشد داشته است. همچنین شاخص کالاهای با دوام که نزدیک‌ترین شاخص به کالاهای جهیزیه‌ای است نزدیک 83 درصد افزایش داشته و میانگین بهای مسکن در تهران نیز 8/91 درصد رشد داشته است.
بر این پایه، بایسته است که برای نگهداشت اثرگذاری سیاست تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج، مبلغ آن متناسب با هزینه‌های ازدواج و تشکیل خانواده افزایش یابد.به گزارش «مردم‌سالاری آنلاین»، در لایحه بودجه سال آینده دولت، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج، 150 میلیون ریال به هر یک از زوجها بود که، با فرض پرداخت یک میلیون و 100 هزار تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در سال آینده، در مجموع 165 هزار میلیارد ریال می‌شد، لیک کمیسیون تلفیق بودجه مبلغ هر فقره وام را به 300 میلیون ریال برای هر یک از زوجها افزایش داد که در مجموع 330 هزار میلیارد ریال گردید.آیا پرداخت تسهیلات از منابع قرض‌الحسنه بانکها شدنی است؟
پیش‌بینی می‌شود که مجموع سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز در سال آینده 370 هزار میلیارد ریال باشد که 67 هزار میلیارد ریال کمتر از تسهیلات قرض‌الحسنه مصوب کمیسیون تلفیق (برای تسهیلات ازدواج، اشتغال مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، ستاد دیه، کارکنان ارتش و راه‌اندازی نیروگاههای خورشیدی در جاهای کم‌برخوردار) است، ولی دولت در لایحه بودجه سال 1398، سپرده‌های جاری را نیز در کنار سپرده‌های قرض‌الحسنه به عنوان منبع میزان وام ازدواج برای هر یک از زوجها در سال آینده 30 میلیون تومان با دوره بازپرداخت پنج ساله است.
پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه آورده است. پس، هر چند تسهیلات قرض‌الحسنه افزایش یافته است، منابع کافی برای پرداخت این تسهیلات هست و تنها با بهره‌گیری از بیشینه پنج درصد از سپرده‌های قرض‌الحسنه جاری بانکها در کنار سپرده‌های قرض‌الحسنه امکان پرداخت این تسهیلات وجود دارد.
جدول مربوطه منابع قرض‌الحسنه در دسترس را برای دادن تسهیلات قرض‌الحسنه با سناریوها سه‌گانه درباره میزان استفاده از منابع قرض‌الحسنه جاری را نشان می‌دهد. پس چنان‌که دیده می‌شود، بانکها با بهره‌گیری از منابع قرض‌الحسنه جاری منابع لازم را برای پرداخت تسهیلات دارند، و اگر در پرداخت وامها کوتاهی می‌کنند بر بانک مرکزی است که ورود و بانکهای متخلف را جریمه کند.گفتنی است که در قانون بودجه سالهای 95، 96 و 97 نیز بهره‌گیری از منابع قرض‌الحسنه جاری به بانک مرکزی و بانکها تکلیف شده بود، ولی تا کنون از آنها بهره نگرفته‌اند.
بر این پایه، همان‌گونه که معاونت پژوهشهای اقتصادی مرکز پژوهشهای مجلس نیز پیشنهاد کرده، بایسته است تا این حکم با صراحتی بیشتر در قانون بودجه سال آینده تکرار شود و به روشنی گفته شود که کلیه بانکها و موسسات اعتباری بانکی موظف‌اند به میزان کل سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز و دست کم 10 درصد‌ سپرده‌های قرض‌الحسنه جاری سپرده‌گذاران نزد آنها، تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت نمایند.
شرایط دادن وام ازدواج سال 98
برای دریافت وام ازدواج که برای هر یک از زوج‌ها در سال آینده 30 میلیون تومان با دوره بازپرداخت پنج ساله است نیاز به یک ضامن معتبر و سفته
بانکها با بهره‌گیری از منابع قرض‌الحسنه جاری منابع لازم را برای پرداخت تسهیلات دارند، و اگر در پرداخت وامها کوتاهی می‌کنند بر بانک مرکزی است که ورود و بانکهای متخلف را جریمه کند است.
قانون همچنین به بانک مرکزی این امکان را داده است که یارانه پرداختی به اشخاص را به عنوان تضمین در این زمینه بپذیرد. شرایط ضمانت این وام نیز به قرار زیر است»
ـ چنانچه زوج‌ها در سامانه ازدواج هر دو یک بانک را برگزیده باشند، ارائه یک ضامن معتبر، به شرط کفایت میزان حقوق دریافتی آن ضامن برای اقساط هر دو زوج، بسنده است.
- چنانچه درخواست‌کننده در صف همان بانک دریافت‌کننده یارانه خود باشد، دادن تسهیلات به پشتوانه یارانه واریزی شدنی است.
- چنانچه درخواست‌کننده تسهیلات ازدواج، کارمند رسمی یا پیمانی دولت، نیروی نظامی و انتظامی، نهادها و مؤسسه‌های همگانی (همچون شهرداری و بنیاد، کمیته امداد، هلال احمر) باشد، ارائه گواهی تعهد کسر اقساط از سازمان خود به همراه ارائه فیش حقوقی و حکم کارگزینی، اگر حقوقش کفایت کند، بسنده است و دیگر نیازی به احذ ضامن نیست.
- ضمانت یک نفر کارمند رسمی، پیمانی، بازنشسته دولت، نیروی نظامی و انتظامی، نهادها و مؤسسه‌های همگانی، کارگر یا کارمند شرکتهای تولیدی ـ صنعتی بزرگ و فعال، با ارائه واپسین فیش حقوقی و حکم کارگزینی و ... شدنی است.
ـ ضمانت یک نفر کاسب پروانه‌دار که در زمان دادن تسهیلات دارای فعالیت اقتصادی باشد شدنی است.
- ضمانت یک نفر دارنده حساب جاری فعال و خوش‌حساب که به تأیید و تشخیص شعبه پرداخت‌کننده رسیده باشد شدنی است.
- در روستا نیز ضمانت یک نفر باشنده روستا که شایستگی وی ازسوی شورای روستا گواهی شود شدنی است.
- دیگر وثیقه‌ها (سفته، چک معتبر، سپرده‌های درخواست‌کننده و بستگانش و ...) به تشخیص بانک عامل نیز شدنی است.
روزنامه مردم سالاری
7247/
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.