اخبار مرتبط

محمد جواد آذری جهرمی روز پنجشنبه در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند در جمع جوانان شهرستان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و تبریک به مناسبت فرا رسیدن چهل سالگی انقلاب، اظهار داشت: توسعه کسب و کار یکی از موضوعات حائز اهمیت در ایران و دنیا است.
وی با بیان اینکه امروز منابع دنیا در حوزه های مختلف در حال تثبیت یا کاهش است و در کنار آن جمعیت دنیا نیز در حال رشد می باشد، افزود: نباید تنها به راه اندازی یک شغل فکر کرد بلکه آنچه موجب توسعه پایدار می شود، استفاده از ابزاری بعنوان بهره وری اطلاعات است.
این مقام مسئول هدف از اقتصاد دیجیتال، استارت آپ و ... را بهره وری در حوزه های مختلف با هدف ارائه خدمات بهتر دانست و خاطرنشان کرد: استارت آپ سعی دارد خدماتی که در زندگی روزمره و نیازمندی های مردم وجود دارد را با هزینه کمتر و کیفیت بهتر ارائه کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید براینکه امروز فناوری به کمک آمده تا وقت را بهینه کرده و هزینه را کمتر کند، بیان داشت: توسعه فناوری در زمینه های مختلف همچون حمل و نقل، تعلیم و تربیت، خدمات بهداشتی و نظام سلامت، به مسئولان کمک می کند تا خدمتگزار مردم باشند و حس مردم به حاکمیت بهتر شود.
آذری جهرمی تصریح کرد: بذر نهال فناوری اطلاعات استفاده از خلاقیت و استعدادهای جوانان است که در این راستا با اجرای طرح 'نو آفرین'، توانستیم فعالان این عرصه را که در ابتدای فعالیت شکست خورده بودند، شناسایی و بخش عمده ایی از مشکلات آنان را در بخش بیمه، مالیات، ثبت شرکت و دیگر موضوعات مورد بررسی و چاره اندیشی کنیم.
وی با تاکید براینکه از سال 93 تا 95 شتاب زیادی در توسعه زیر ساخت های ارتباطات داشتیم، گفت: در سال 92 تنها 400 اپلیکیشن در کشور وجود داشت که این میزان در سال گذشته به130 هزار اپلیکیشن رسیده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در بخش توسعه اشتغال چهار طرح تهیه شده و در نظر داریم اعتباری بالغ بر هزار میلیارد تومان به آن اختصاص دهیم، گفت: در سال جاری 87 هزار شغل را شناسنامه‌دار کردیم ولی در روند اجرای این طرح با کمبود منابع دولتی روبه‌رو شدیم که البته معطل بودجه نمادیم.
این مقام مسئول با اشاره به توسعه پارک های فناوری اقتصاد دیجیتال در کشور، خاطرنشان کرد: حدود 120 شرکت فضا در مشهد مقدس و نزدیک به 150 شرکت فضا در تهران همزمان با دهه مبارک فجر ایجاد خواهد شد و این فرآیند در دیگر نقاط کشور نیز توسعه می یابد.
وی به موضوع فیلترینگ در کشور اشاره کرد و گفت: امروز در شرایطی قرار داریم که عده ایی می خواهند مسئولان را به جان هم بیندازند و از این فرصت به نفع خود استفاده کنند؛ در بحث حاکمیتی توجه به مرقانون در اولویت است و اگر قرار بر اجرای سلیقه ها باشد، سنگ روی سنگ بند نمی شوند.
آذری جهرمی بیان داشت: فضای مجازی نه تنها در ایران بلکه در کل جهان دارای تهدیدات و فرصت های بسیاری است و فیلترینگ تنها یکی از راه هایی است که در بعضی مواقع باید استفاده شود.
این مقام مسئول گام بعدی را در بخش فیلترینگ، دو قطبی سازی و ایجاد شکاف دانست و بیان کرد: دولت برآمده از رای ملت ها است و در هر حاکمیتی معارضینی وجود دارد که قانون فصل الخطاب حل اختلافات است.
وزیر ارتباطات به وجود دو معضل کاربرد و اشکال اشاره کرد و گفت: امروز باید بدانیم که مخاطب مردم هستند و باید آحاد جامعه را با معضلات آگاه کرد؛ امروز در حوزه شبکه های اجتماعی با پدیده ایی به عنوان پدیده فعالیت های رسانه ایی مواجه هستیم و تکلیف کشور در خصوص سیاست های رسانه های نوین مشخص نیست.
وی با تاکید براینکه سیاست رسانه ای در کشور متوجه وزارت ارتباطات نبوده و تنها چالش ها برای ماست، افزود: بیش از 5 میلیون ایرانی بازی های اخیر فوتبال ایران را از طریق پیام رسان های داخلی دیده اند و این به معنای آن است که زیرساخت ها برای بومی سازی فراهم است.
تهرام/7246/ 1539
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.