اخبار مرتبط

حجت الاسلام علی ملکوتی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: پس از انتشار خبر نشت نفت در مزارع جنوب پایتخت در رسانه ها، شورای تامین و نیز دادستانی شهرستان ری به موضوع ورود پیدا کردند.
به گزارش ایرنا هفتم مرداد امسال خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در گزارشی با عنوان «نشت نفت در مزارع جنوب پایتخت» به موضوع سرایت مواد نفتی به زمین های کشاورزی و منابع آب جنوب تهران پرداخته بود که به دنبال آن بسیاری از نهادهای متولی این موضوع را در دست پیگیری قرار دادند.
در این گزارش که به صورت متن، عکس و فیلم انتشار یافت، نشت نفت و آلودگی 300 هکتار از اراضی کشاورزی باقرشهر در فضای مجازی انعکاس یافت و در این زمینه کمیته ویژه رسیدگی در وزارت نفت و فرمانداری ویژه شهرستان ری نیز تشکیل شد.
تاسیسات نفت جنوب تهران واقع در باقرشهر شامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، خطوط لوله و مخابرات، پالایشگاه تهران، منطقه سه گازرسانی کشور، شرکت بهران و ایرانول می شود.

** حل مشکل بعد از مهلت 4 ماهه
دادستان ری در ادامه گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: گزارشی در این باره توسط اداره محیط زیست تهیه و ازطریق دادستان و اعضای شورای تامین ری بررسی شد.
به گفته وی در این زمینه جلسه ای نیز با حضور معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی و مسئولان پالایشگاه نفت تهران تشکیل و مقرر شد در فرصتی چهار ماهه به این موضوع رسیدگی شود.
دادستان ری ادامه داد: حساسیت این موضوع به قدری بود که جلسات متعددی نیز در فرمانداری تشکیل شد، به صورت مکرر پیگیری کردیم و در نهایت به نتایج بسیار خوبی دست یافتیم.
وی اضافه کرد: دادستانی ری به عنوان مدعی العموم این پرونده را تا پاکسازی کامل منطقه پیگیری خواهد کرد.

** جزییات شناسایی محل نشت
دادستان ری ادامه داد: شناسایی نشت نفت توسط تاسیسات نفتی جنوب پایتخت پیگیری و در نهایت در حدود یک ماه پیش 2 روزنه یک و نیم سانتیمتری یافت شد که از مجموع هر دو آنها چهار و نیم لیتر در ثانیه فرآورده نفتی نشت می کرد.
وی تصریح کرد: نشت نفت سبب آلودگی بیش از 300 هکتار زمین کشاورزی شده بود که کشاورزان این زمین‌ها را به شرکت پخش و پالایش واگذار کردند.
ملکوتی بیان کرد: محل نشت نفت در خطوط لوله انتقال فرآورده ها از پالایشگاه نفت تهران به سمت شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی بود که توسط کارشناسان شناسایی و اصلاح شد.

** 360 حلقه چاه در حال پاکسازی منطقه
مدیر پالایشگاه نفت تهران نیز با تایید شناسایی محل نشت نفت اظهارداشت: نشت نفت در عمق 2 متری لوله های انتقال شرکت «خطوط لوله» رخ داده بود و با اصلاح آن از ورود چهار و نیم لیتر بر ثانیه مواد نفتی به خاک منطقه جلوگیری شد.
لطف الله هنگی افزود: برای استحصال مواد نفتی نفوذ کرده به این منطقه 360 حلقه چاه در این محدوده احداث شده و کار استحصال این ترشحات نفتی از زیر زمین جریان دارد که بزودی 400 حلقه چاه دیگر نیز در غرب پالایشگاه و شمال باقرشهر احداث می شود.
وی عنوان کرد: 2 حلقه چاه آب باقرشهر نیز که به مواد نفتی آلوده بود را خریداری کردیم و پلمب شده است و اراضی کشاورزی که توسط این چاه ها آبیاری می شد نیز برای توسعه فضای سبز استفاده می شود.
هنگی ادامه داد: آب دیگر چاه های آب محدوده پالایشگاه و باقرشهر نیز به صورت مکرر آزمایش و در صورت تایید آلودگی، رسیدگی می شود.
وی بیان کرد: نشت و سرایت نفت در این محدوده توسط تاسیسات نفتی جنوب تهران در حال رسیدگی است و تا پاکسازی کامل منطقه ادامه داد.
شرکت پالایش نفت تهران ظرفیت پالایش 235 هزار بشکه در روز دارد؛ این پالایشگاه سال 1347 تأسیس شده و اینک مشتمل بر دو پالایشگاه جنوبی و شمالی است.
1970/6003/ 1008
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.