اخبار مرتبط

سید جلال ملکی شامگاه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: همه ساله در فصل زمستان شاهد حوادث ناگوار هستیم که هزاران نفر از هموطنان در این حوادث بدلیل نقص در سیستم گرمایشی منازل و محل کار جان خود را از دست می دهند.
وی افزود: طبق اعلام اداره کل پزشکی قانونی استان تهران در شش ماهه نخست امسال 38 نفر از شهروندان بدلیل انتشار گاز منوکسید کربن جان خود را از دست داده اند.
ملکی ادامه داد: تلفات جانی گاز گرفتگی در تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته 22 درصد کاهش یافت اما باید با آگاهی و پیشگیری شهروندان تلفات این حوادث به حداقل برسد.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به آغاز فصل سرما و برای آشنایی شهروندان با اصول نصب سیستم گرمایشی منازل خود سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نسبت به راه اندازی سامانه پاسخگویی به مخاطرات گاز منوکسید کربن اقدام کرد.
به گفته ملکی، شهروندان می توانند با تماس به سامانه 125 با کارشناسان در زمینه نصب صحیح بخاری های گاز سوز سوال کنند.
گاز منوکسید کربن گازی است سمی که از احتراق ناقص کربن به وجود می آید که رنگ و بوی خاصی ندارد و به همین دلیل آنرا قاتل خاموش می نامند.
وقتی CO وارد سیستم تنفسی شخصی شود بلافاصله با گلبول های قرمز شخص وارد واکنش شده و باعث می شود تا اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد که اولین عوارض این مساله در ابتدا سوزش چشمها و پس از سپری شدن زمانی بین 1 الی 2 ساعت بسته به غلظت گاز کربن مونواکسید موجود در مکان فرد احساس خواب آلودگی و احساس خستگی مفرط می کند.
در این حالت اعضای بدن گِزگِز کرده و اگر بدن شخص حساس باشد دچار خونریزی بینی می شود.
اگر شخص سعی کند سرپا بایستد دچار سرگیجه به همراه حالت تهوع شده و چشمها در این حالت اغلب سیاهی می رود که در ادامه ممکن است شخص دچار بیهوشی شود.
افرادی که در یک فضای سربسته در معرض استنشاق این گاز قرار می‌گیرند ابتدا احساس کرختی و خواب آلودگی می‌کنند و در صورتی که هرچه سریعتر مکان را ترک نکنند و یا هوای تازه تنفس نکنند دچار بیهوشی و در نهایت خفگی می‌شوند. کودکان ، سالمندان ،افراد با سابقه بیماریهای قلبی – ریوی و افراد با مبتلا به بیماری های خونی بیشتر از سایرین دچار عوارض ناشی از مسمومیت با گاز CO می شوند.
سردرد، باریک بینی، قرمزی لب و ناخن گویای نزدیک شدن مسمومیتی بی رنگ و بو و در نتیجه مرگ خاموش است که از روی ناآگاهی و یا استفاده از وسایل گرمایشی غیراستاندارد ناشی می شود.
هرساله برای عبور سالم از روزهای سرد سال، هشدارها و نکات ایمنی بسیاری در زمینه نحوه صحیح استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی داده می شود اما جای تامل دارد که باز هم شاهد افزایش مرگ و میر ناشی از خفگی با گاز منوکسیدکربن هستیم.
تهرام/7243//1348
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.