اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا ، بقعه متبرکه امامزاده یحیی (ع) در روستای کهنه‌گل در جنوب ورامین و نزدیک مسجد جامع در میان صحن امامزاده واقع شده است.
این بقعه متبرکه، مدفن امامزاده یحیی یکی از نوادگان امام‌زین‌العابدین (ع) است که از نظر معماری به عنوان یکی از بناهای مهم تاریخی این شهرستان محسوب می‌شود.
در بالای ازاره کتیبه‌ای گچبری به‌ خط ثلث برجسته حاوی کلام‌ خدا و رسول اکرم (ص) در زمینه گل و بوته جلب نظر می‌کند که گرداگرد حرم دور می‌زند و تاریخ محرم سال ‎ 707هجری و بانی بنا 'ابومحمد زید' یاد شده ‌است.
اثر نفیس و کم نظیر دیگر این امامزاده سنگ قبر محراب گونه کاشی آن است که امضای دو استاد کاشی ساز کاشانی را با خود داشته که تاریخ سال آن ‎705 قمری است و در حال حاضر در موزه آرمیتاژ لنینگراد نگهداری می‌شود.
از این بقعه جهانگردانی همچون مادام ژان دیولافوا در سال ‎ 1881میلادی و آندره‌گدار دیدن کرده‌اند.
دو روز پیش بود یکی از خبرگزاری ها خبری مبنی بر مفقود شدن یک سنگ دعای قدیمی از محل امامزاده یحیی (ع) منتشر شد، خبری که بلافاصله توسط مسئولان شهرستان ورامین تکذیب شد.
رئیس دفتر میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ورامین با اشاره به قدمت 700 ساله این سنگ گفت: در امامزاده یحیی(ع) ورامین شش سنگ قدیمی وجود دارد که تمامی این سنگ ها در محل امامزاده وجود داشته و خبر مربوط به مفقود شدن یکی از آن ها کذب است.
ژیلا خدادادی افزود : این سنگ که خارج از بقعه ، بر روی دیواره های بیرونی امامزاده نصب شده بود، در دهه 70 به دلیل اجرای طرح مرمت و بازسازی ، از محل نصب شده جدا شده و به داخل بقعه منتقل شده است.
وی تصریح کرد: به منظور حفاظت از این اثر مهم تاریخی ، دوربین های مدار بسته توسط متولیان امامزاده در محوطه نصب شده و تمامی فعالیت های صورت گرفته در این مکان زیر نظر قرار دارد.
وی تأکید کرد: سنگ مذکور که به سنگ دعا معروف است هم اکنون بر روی دیواره داخل بقعه نصب شده و هیچ تعرضی به آن صورت نگرفته است.
بنای امامزاده یحیی (ع) ورامین به شماره ‎ 199در فهرست آثار تاریخی ایران به ‌ثبت رسیده است.
ورامین بیش از 400 محوطه و اثر تاریخی دارد که از این تعداد ، بیش از 80 اثردرفهرست آثار ملی ثبت شده است.
ورامین در 35 کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.
تهرام/7254//1348
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.