اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، احمد مسجدجامعی شامگاه شنبه در آئین روز تهران در سالن اجتماعات وزارت امور اقتصاد و دارایی افزود: تهران دل ایران است و سر بر دامن ری نهاد و بالید و به شمیرانات کشیده شد.
وی با بیان اینکه روایت تهران روایت دلدادگی مردم ایران است، تصریح کرد: محبت این سرزمین با خاندان پیغمبر ریشه عمیق دارد و در زمانی که تهران به عنوان پایتخت معرفی شد از تمامی قوم ها و طوایف از ترکمن تا ترک و عرب وارد آن شدند و به صورت مسالمت آمیز زیست کردند.
مسجدجامعی به آمار منتشر شده در سال 1299 هجری خورشیدی و قبل از انقراض قاجار اشاره کرد و گفت: براین اساس 47 طایفه و قوم در تهران در کنار هم به صورتی مسالمت آمیز زیست می کردند و در این شهر اختلافات قومی و قبیله ای را کنار می گذاشتند.
این عضو شورای شهر افزود: قدیمی ترین نقطه تهران امامزاده اسماعیل است و مسجد فیلسوف الدوله در کنار آن واقع شده و کلیسایی در کنار آن شیشه بران اصفهانی است این نشان می دهد تهران خواستگاهی است که تمامی ادیان در کنار هم با مسالمت زیست می کرده و می کنند.
به گفته وزیر سابق ارشاد، در خیابان 30 تیر کلیسا، مسجد، کنیسه و آتشکده وجود دارد و این ویژگی روح ایرانی است که در تهران تجلی کرده و مدارا در روح ایرانیان را نشان می دهد.
وی تاکید کرد: هر جا تهدیدی برای ایران بوده بی شک تهرانیان پیش قدم بوده و در حوزه خدمت، رزم و ادب و سینما و... تهران همیشه نماینده کل ایران بوده است چرا که تمام اقوام در این شهر نماینده داشته اند.
مسجدجامعی با بیان اینکه کمتر شهری می بینید که طبیعت 4 فصل تهران را داشته باشد، گفت: تمام افراد و اندیشمندانی که در مورد تهران صحبت کرده اند علاوه بر ارادت این مردم به آئین علوی از وجه زیست بوم این شهر به نیکی یاد کرده اند.
وی گفت: تهران جایگاهی دارد که گروه های مختلف، تشکل های مردمی و صنفی در آن شکل می گیرد و برای بهبود شرایط زندگی نقش موثری بازی می کنند.
عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر خاطرنشان کرد: تهران از فقیر باید به تهران برخوردار تبدیل شود و نباید مشکلات زندگی در بافت فرسوده و آلودگی هوا و... را فراموش کنیم چرا که ما گذشته را به امروز و امروز را به آینده وصل می کنیم.
به گزارش ایرنا در این مراسم از یک عمر تلاش احمد مسجدجامعی در بسط و گسترش تهران شناسی تقدیر شد.
همچنین در این آئین محمدحسین مقیمی استاندار تهران، محمدعلی افشانی شهردار و معاونانش و اعضای شورای شهر حضور داشتند.
14 مهر به نام تهران نام گذاری شده است.
تهرام/9343/3225 / 1539
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.