اخبار مرتبط

در روزهای اخیر تصویری از سنگ قبری شکسته شده در گورستان ابن‌ بابویه شهرری در برخی از روزنامه ها و فضای مجازی منتشر شد که در آن نام محمد علی فروغی در میان قطعات شکسته سنگی دیده می شد.
شکستن سنگ قبر فروغی هم مانند موارد مشابهی که در سال‌ های اخیر اتفاقات مربوط به سنگ قبرشان (سرقت و شکستن و سیمان شدن و...) خبرساز شده است توجه خیلی ها را به خود جلب کرد.
ابن بابویه با مساحت 14 هکتار نخستین گورستان شهرری و دومین گورستان تهران است که بسیاری از مشاهیر ایران در آن دفن هستند. نام این گورستان برگرفته از نام محمد بن بابویه معروف به شیخ صدوق یکی از فقها و دانشمندان شیعه است که آرامگاه او در آنجا واقع شده‌ است.
حجت الاسلام علی منصوری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در این باره اظهار داشت: آرامگاه خانوادگی محمدعلی فروغی (ذکاءالملک) 64 متر مربع مساحت دارد و در جوار آرامگاه شیخ صدوق در شهرری واقع شده است.
وی تصریح کرد: این آرامگاه در حدود 80 سانتی متر بالاتر از سطح اصلی زمین قرار داشت که همین امر موجب نشست قبر و شکستن سنگ ها شد.
مدیر آستان شیخ صدوق عنوان کرد: سنگ قبر فروغی نیز قدمت تاریخی ندارد و سه سال پیش توسط خانواده اش تعویض شده است.
منصوری یادآور شد: 9 نفر از اعضایی خانواده محمدعلی فروغی در این آرامگاه خانوادگی دفن هستند که تمامی این قبور توسط اداره اوقاف شهرستان ری و با هماهنگی خانواده ایشان بازسازی و همسطح سازی شد.
به گزارش ایرنا، محمدعلی فروغی دردشتی ملقب به ذکاءالملک، ملی‌گرا، تجددخواه، روشن‌ فکر، مترجم، ادیب و سخن‌ شناس، فیلسوف، تاریخ‌ دان، روزنامه ‌نگار، سیاست‌ مدار، دیپلمات، نمایندهٔ مجلس، وزیر و نخست‌ وزیر ایران بود.
وی در سال 1254 خورشیدی در تهران دیده به جهان گشود و در سال پنجم آذر ماه 1321 در تهران درگذشت.
محمدعلی فروغی از فعالان و مبارزان مهم انقلاب مشروطه ایران بود. وی در زمان جنگ جهانی اول، ریاست هیئت اعزامی ایران به کنفرانس صلح پاریس (1919) و جامعهٔ ملل را برعهده داشته‌است. وی چند بار وزیر، 2 بار نمایندهٔ مجلس شورای ملی و یک بار رئیس دیوان عالی تمیز (دیوان کشور) شد و در سال 1304، پس از تصویب انقراض دودمان قاجار، که خود در آن نقش تعیین‌ کننده‌ ای داشت، کفیل نخست‌ وزیری شد. با انتقال سلطنت از قاجار به پهلوی، فروغی به عنوان اولین نخست ‌وزیر در دوره پهلوی، مراسم تاجگذاری رضاشاه را در اولین قدم برگزار کرد.
3218/6003
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.