اخبار مرتبط

در عصر حاضر خصوصاً بعد از حادثه یازدهم سپتامبر ترور و دفاع مسئله مهم و حساسی در جهان شده است و از سوی دیگر کسانی که به ارتکاب این حادثه متهم بودند، نام مسلمان بر خود نهاده بودند؛ لذا انگشت اتهام به آن‌ها متوجه شد. در حقیقت مبارزه با ترور بهانه‌ای شد برای تسویه حساب با جهان اسلام و شروع یک تهاجم همه جانبه علمی و فرهنگی علیه السلام.

عبارتی که خواندید، نخستین جمله از پیشگفتار کتاب تازه منتشره موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) با نام «دفاع مشروع» است که به بررسی فقهی مسئله ترور از دیدگاه امام خمینی(س) پرداخته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، کتاب «دفاع مشروع؛ بررسی فقهی مسئله ترور از دیدگاه امام خمینی(س)» به همت جمعی از محققین و زیر نظر مدرسه عالی امام خمینی(س) و موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) نمایندگی قم و توسط موسسه چاپ و نشر عروج منتشر شد.

این کتاب مشتمل بر 15 مقاله و یک سخنرانی با محوریت مفهوم شناسی دفاع مشروع، بررسی دفاع مشروع در دیدگاه امام خمینی و فقه شیعه، مفهوم شناسی تروریسم در نگاه حقوق بین الملل و امام خمینی(س)، مقایسه دفاع مشروع در نگاه امام خمینی(س) و حقوق بین‌الملل و بررسی ترورهای اوایل انقلاب اسلامی است که حاصل برگزاری همایشی سراسری و مشترک، توسط جامعة المصطفی العالمیه و مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)، با نام «دفاع مقدس و تفاوت آن با ترور» است که گزارش فعالیت‌های علمی و پژوهشی آن به اختصار در این کتاب منعکس شده است.

در پیشگفتار این کتاب آمده است: هم از دیدگاه فقه ما و هم از دیدگاه حقوق بین‌الملل ، اصل اولی بر صلح و زندگی مسالمت‌آمیز استوار است و توسل به زور به هیچ وجه جایز نیست‌؛ مگر در دو صورت دفاع مجازات مجرم و در غیر از این دو صورت، توسل به زور به هر بهانه‌ای که باشد از نگاه فقه ما و از نگاه حقوق بین‌الملل محکوم است.

همچنین در بخش دیگری از این پیشگفتار و در باب مفهوم دفاع مشروع خاطر نشان شده است:‌ اصل مشروعیت دفاع در فقه ما، در دو حوزه مطرح شده است: الف) دفاع سازمان یافته نظامی از کشور و از اساس دین. این بحث را فقهای ما در مبحث جهاد مطرح کرده اند که در آن جا جهاد را فقه شیعه به جهاد ابتدایی و جهاد دفاعی تقسیم می‌کند و در جهاد دفاعی هیچ کدام از شرایطی که در جهاد ابتدایی هست را لحاظ نمی‌کند. ب) دفاع شخصی که فردی یا گروهی است که از جان، مال، عرض و ناموس انجام می‌گیرد. فقهای ما این مبحث را از آغاز اجتهاد در کتابهای فقهی مطرح کرده اند.

کتاب «دفاع مشروع»، در 634 صفحه، هم اکنون، در شمارگان 1000 نسخه و با قیمت 28000 تومان، در دسترس دانشجویان، طلاب و علاقمندان حوزه فقه و حقوق قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.