اخبار مرتبط

توئیت های ایوانکا در سالروز حوادث خونینی منتشر شد که در جریان تجمع راستگراهای تندرو در شهر شارلوتزویل واقع در ایالت ویرجینیای رخ داد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از خبرگزاری فرانسه،«ایوانکا ترامپ» دختر «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا و مشاور وی در کاخ سفید در توئیت هایی در حساب شخص خود در توئیتر شب گذشته «نظریه برتری نژاد سفید،نژادپرستی و نئونازی ها» را به وضوح  و با صراحت محکوم کرد؛ امری که به نظر می رسد پدرش در انجام آن تردید دارد.

توئیت های ایوانکا در سالروز حوادث خونینی منتشر شد که در جریان تجمع راستگراهای تندرو در شهر  شارلوتزویل واقع در ایالت ویرجینیای رخ داد.

ایوانکا ترامپ نوشت» یک سال قبل در  شارلوتزویل شاهد عرض اندام زشت تنفر،نژادپرستی، تعصب و خشونت بودیم.»

ایوانکا در ادامه نوشت: در حالی که آمریکایی ها از نعمت زندگی در کشوری برخوردارند که از آزادی،آزادی بیان و تنوع دیدگاه ها حمایت می کند، برای نظریه برتری نژادی سفیدها و نژادپرستی نازی های جدید در کشور بزرگ ما جایی نیست.

وی همچنین نوشت: به جای آن که تنفر و نژادستی و خشونت ما را چند پاره کند می توانیم به یکدیگر کمک کنیم و جامعه مان را تقویت کنیم و نیز به همه آمریکایی برای رسیدن به امکانات کامل کمک کنیم.

توئیت های ایوانکا اهمیت دارد از این جهت که پدرش پس از حوادث شارتزویل خشم بسیاری را برانگیخت زیرا در ابتدا از محکومیت منادیان برتری تژاد سفید که در تجمع در این شهر شرکت کردند، اجتناب کرد.

ترامپ به دلیل این گفته اش که «در میان طرفین اشخاص خوبی وجود دارند» میان نژادپرست ها و شرکت کنندگان در تظاهرات مخالف نژادپرست ها ،با محکومیت های گسترده ای رو به رو شد.

در پی موج انتقادها از ترامپ وی دو روز بعد گفت:« نژادپرستی شر است.کسانی که به نام نژادپرستی خشونت به راه می اندازند مجرم و راهزن هستند از جمله «کوکلاکس کلان و نازی های جدید و هواداران نظریه برتری نژاد سفید.»

ترامپ روز گذشته-شنبه- محکومیت کلی نژادپرستی در یکی از هفت توئیت خود که منتشر کرد، صادر کرد و نوشت« خشونت ها در شارلوتزویل منجر به مرگ بی معنی و شکاف هایی در یک سال پیش شد.»

وی افزود:« باید به عنوان یک امت متحد شویم. همه نوع نژادپرستی و خشونت را محکوم می کنم. صلح برای همه آمریکایی.

این در حالی است که یک سال پس از تظاهرات راست‌گرایان افراطی در شارلوتزویل واقع در ایالت ویرجینیای آمریکا که منجر به کشته‌شدن یک نفر شد، صدها دانشجو و کنشگر اجتماعی با گرایش چپ روز شنبه ۱۱ اوت (۲۰ مرداد) به خیابان‌های این شهر آمدند و بر ضد نژادپرستی تظاهرات کردند.

معترضین با سر دادن شعارهایی چون «پلیس و کلان‌ هم‌دست هستند» از رفتار پلیس و نژادپرستان انتقاد کردند.

«کلان» اشاره به کو کلاکس کلان (Ku Klux Klan) که به شکل کوتاه‌شده‌اش آن (KKK) شناخته می شوند در مفهوم کلی آن گروهایی در آمریکا هستند که به برتری نژاد سفید باور دارند.

سال گذشته سفیدپوستان ملی‌گرا یا وفاداران به «کو کلاکس کلان» در راهپیمایی موسوم به «اتحاد راست» گردهم آمده بودند تا به برداشته شدن مجسمه «ژنرال رابرت لی» اعتراض کنند، ژنرالی که در زمان جنگ‌های داخلی آمریکا فرمانده ارتش کنفدراسیون ویرجنیای شمالی و طرفدار ابقای برده‌داری بود. به گفته برخی، حضور کمرنگ پلیس در 

این تظاهرات منجر به آشوب و کشته شدن یکی از مخالفان راست‌گرایان افراطی شد.

در تظاهرات روز گذشته، برخی دانشجویان خشم خود را نسبت به حضور گسترده پلیس ابراز کردند. به گفته این دانشجویان در تظاهرات راست‌گرایان افراطی سال گذشته که افراد با سلاح و مشعل به خیابان‌های شارلوتزویل آمده بودند، پلیس اینقدر حضور نداشت.

دانشجویان درحالی‌ که در نزدیکی دانشگاه ویرجینیا راهپیمایی می‌کردند به صفی از پلیس ضد شورش برخوردند. با اینکه درگیری بین دانشجویان و پلیس ضدشورش اتفاق نیفتاد، اما دانشجویان فریاد سر دادند که :«اینجا شورشی در حال شکل گرفتن نیست. چرا در لباس ضد شورش هستید؟»

مدیر دانشگاه ویرجینا در طی یک سخنرانی از دانشجویان به خاطر واکنش نشان ندادن به تظاهرات راست‌گرایان افراطی در سال گذشته عذرخواهی کرد.

برگزارکنندگان تظاهرات راست‌گرایان افراطی، امسال مجوز برگزاری راهپیمایی در شهر شارلوتزویل را دریافت نکردند. به گفته آنان، «جیسن کسلر» وبلاگ‌نویس راست‌گرا در تلاش است تا برای روز یکشنبه تظاهراتی را در واشنگتن برگزار کند.

 

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.