اخبار مرتبط

نبرد ادلب پیش از نیمه این ماه شروع می شود و مرحله نخست آن شامل ریف شمالی حماه تا ریف جنوبی «حلب» و منطقه «سهل الغاب» می شود و هدف از مرحله دوم نیز بر اساس ارزیابی های فرماندهان نظامی و میدانی آزادی شهر ادلب است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، روزنامه رأی الیوم در گزارشی نوشت: کسی که حجم نیروهای نظامی تقویتی و کاروان ها و تجهیزات نظامی ارتش و زره پوش هایی را  که از جنوب، غرب و شرق سوریه به سمت شمال از طریق شهرهای مختلف عبور می کنند دنبال کرده باشد به این نتیجه می رسد که نبرد ادلب تبدیل به امر واقعی شده است و به زودی به راه می افتد.

صفحه رسمی «نیروهای النمر» در توئیتر که منسوب به سرتیپ« سهیل الحسن» فرمانده نیروهای نخبه در ارتش سوریه است تصاویر  و ویدیوهایی از تانک های سوریه و ادوات و تجهیزت نظامی و نیز سربازانی را منتشر کرد که در حال رفتن به سمت ادلب هستند. بر اساس این تصاویر که روزنامه رأی الیوم به آنها دست یافت برخی از کاروان ها به نظر می رسد که از منطقه «الرستن» و «تلبیسه» در شمال استان «حمص» به سمت جاده استان «حماه» در حرکت هستند.

یک منبع نظامی سوری آگاه به روزنامه رأی الیوم در باره این تصاویر گفت که نبرد ادلب پیش از نیمه این ماه شروع می شود و مرحله نخست آن شامل ریف شمالی حماه تا ریف جنوبی «حلب» و منطقه «سهل الغاب» می شود و هدف از مرحله دوم نیز بر اساس ارزیابی های فرماندهان نظامی و میدانی آزادی شهر ادلب است.

بر اساس ارزیابی های نظامی اولویت ارتش سوریه آزادی شهر«جسر الشغور» در غرب به موازات استان«لاذقیه» است.

طی ساعت های گذشته نیز هواپیماهای سوریه سلسله حملاتی علیه مراکز فرماندهی گروه های مسلح در ریف جنوبی ادلب و ریف شمالی حماه انجام دادند و به نظر می رسد که این اقدام تمهید و زمینه سازی برای حمله زمینی  بزرگ است. به نوشته صفحه های وابسته به مخالفان سوری شب گذشته شهر«اورام الکبری» در ریف ادلب شاهد 6 حمله هوایی بود و منابع نظامی سوری نیز تأکید کردند که بمباران ها مراکز وابسته به گروه «هیأت تحریر الشام» یا همان جبهه النصره سابق را هدف قرار داد.

این تحولات همزمان با آن رخ می دهد که هیأت تحریر الشام با صدور بیانیه ای به درخواست آنکارا برای انحلال خودش و پیوستن به گروه «جبهه آزادیبخش ملی» که ترکیه از گروه های مختلف هوادارش آن را تشکیل داد، پاسخ داد. در این بیانیه هیأت تحریر الشام درخواست ترکیه را رد کرد و گفت که «دستی که به سمت هیأت دراز می شود قطع می شود»

در مقابل نیز گروه های مسلح شمال سوریه خودشان را برای نبرد بزرگ آماده می کنند و گروه جبهه آزدیبخش ملی وابسته به ترکیه که اخیرا از گروه های مختلف تشکیل شده است تمهیدات لازم برای مواجهه با ارتش سوریه را به پایان رسانده است.

«ناجی ابوحذیقه» سخنگوی این گروه گفت:« جبهه از 15 تجمع و گروه مسلح تشکیل شده است که بارزترین آنها جبهه تحریر سوریه، جیش الاحرار، تجمع دمشق، صقور الشام، جیش ادلب الحر، فیلق الشام و جیش النصر تشکیل شده است که با هم ادغام شده و یک اتاق عملیات برای مقابله با ارتش تشکیل دادند،این در حالی است که ارتش سوریه نیز از چهار محور در ریف شمال غربی حماه، ریف جنوبی حلب، ریف غربی ادلب و ریف لاذقیه قصد دارد حمله خود را آغاز کند.»

ارتش سوریه در حال حاضر به بمباران و گلوله باران توپخانه ای بسنده کرده است.

در تحولی دیگر درباره ادلب نیز «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه هفته جاری برای انجام سفری دو روزه به آنکارا می رود و در رأس رایزنی هایش سرنوشت ادلب قرار دارد. ترکیه با تحرکاتی که در شمال سوریه انجام داده است قصد دارد از موفقیت ارتش سوریه به مانند موفقیت هایش در دیگر مناطق و شهرهای سوریه جلوگیری کند. بنابراین سفر لاوروف فرصتی برای رسیدن به تفاهم هایی به وجود می آورد که سرنوشت پرونده ادلب که به طور کامل در اشغال گروه های مسلح را پایان می دهد.

بر اساس اطلاعاتی که تا کنون در دسترس است نبرد بزرگ در آخرین استان خارج از کنترل دولت آمیخته ای از آشتی ها و نبرد نظامی مستقیم خواهد بود.

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.