اخبار مرتبط

این کمیسیون تأکید کرد که نتایج شمارش دوباره و شمارش دستی آرای 13 استان از 18 استان عراق نشان داد این نتایج با نتایج اولیه که پیش از این اعلام شد مطابقت دارد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از خبرگزاری رویترز، نتایج امروز-جمعه-شمارش آرای انتخابات پارلمانی عراق به شکل دستی نشان داد که «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر صدرنشینی خود در انتخاباتی که ماه می گذشته به دست آورده بود را حفظ کرد بدین ترتیب نقش محوری را در تشکیل دولت آینده این کشور بازی خواهد کرد.

کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق در اطلاعیه ای در وبسایتش  نتایج 17 استان عراق را 100 درصد مطابق نتایجی اعلام شده بر اساس شمارش الکترونیکی دانست که چند روز پس از انتخابات ماه می (22 اردیبهشت) اعلام شده بود.

این کمیسیون تأکید کرد که نتایج شمارش دوباره و شمارش دستی آرای 13 استان از 18 استان عراق نشان داد این نتایج با نتایج اولیه که پیش از این اعلام شد مطابقت دارد.

معنای مطابقت کامل این دو نوع شمارش آن است که تعداد کرسی های احزاب و ائتلاف های انتخاباتی دراین استان ها تغییری نکرده است اما با این حال در چهار استان، هر کدام یک نامزد جایگزین نامزد دیگری از همان لیست انتخاباتی شده است.

در این اطلاعیه تنها در استان بغداد با یک درصد تفاوت میان نتیجه شمارش دستی و ماشینی ذکر شده است به این معنا که یک نامزد که پیشتر راهیابی اش به مجلس اعلام شده بود حذف و نامزد دیگری از یک ائتلاف دیگر جایگزین او شده است.

عملیات بازشماری دستی آرا انتخاباتی عراق که از 12 تیرماه در پی اعتراض به نتایج در برخی حوزه ها آغاز شد، دیروز پایان یافت و نتایج نهایی قرار است امروز سه شنبه اعلام شود.

هنوز میزان تفاوت احتمالی این نتایج با نتایج رسمی که چند روز پیش از برگزاری انتخابات از سوی کمیسیون عالی مستقل انتخابات اعلام شد مشخص نیست.

براساس نتایج رسمی در چهارمین دوره انتخابات پارلمانی عراق که با مشارکت 44.5 درصد واجدین شرایط برگزار شد، فهرست های انتخاباتی«سائرون» (مقتدا صدر) با 54 کرسی، «الفتح »(هادی العامری) با 47 کرسی، «النصر» (حیدر العبادی) با 42 کرسی در رتبه اول تا سوم قرار گرفته اند.

«دولت قانون» (نوری المالکی) با 26 کرسی، «دموکرات» (مسعود بارزانی) با 24 کرسی، «الوطنیه» (ایاد علاوی) با 20 کرسی، «جریان حکمت» (سید عمار حکیم) با 19 کرسی و «اتحادیه میهنی» (کوسرت رسول جانشین جلال طالبانی) با 18 کرسی در رده های بعدی قرار گرفته اند.

در این دوره از انتخابات 28 فهرست و حزب سیاسی توانستند به پارلمان راه پیدا کنند.

پس از گذشت سه ماه از برگزاری انتخابات احزاب برنده همچنان در حال رایزنی ها درباره تشکیل ائتلاف حاکم آینده هستند بدون آن که نتیجه ای درباره به توافق رسیدن در آینده نزدیک وجود داشته باشد.

در همین حال، «حیدر العبادی» تلاش می کند برای یک دور دیگر نخست وزیر بماند و اکنون نیز دولتی شکننده را هدایت می کند تا آن که دولت جدید تشکیل شود.

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.