اخبار مرتبط

همه نشانه ها حکایت از آن دارد که هدف بعدی ارتش سوریه استان ادلب است و رهبران سوریه تصمیم خود را درباره آزادی همه اراضی سوریه از تروریسم اتخاذ کرده اند به طوری که ادلب کلید اعلام پایان جنگی است که سوریه طی 8 سال شاهد آن است.

 

به گزارش جماران، روزنامه رأی الیوم در گزارشی نوشت:حرف و حدیث درباره آشتی با دولت سوریه به آخرین پایگاه گروه های مسلح در سوریه یعنی«ادلب» منتقل شده است. پس از بازپس گیری پایگاه اصلی مخالفان مسلح در جنوب سوریه یعنی درعا توسط ارتش سوریه،به طوری که اکنون پرونده جنوب سوریه با موفقیت در حال بسته شدن است، برخی علنا خواستار آن هستند که افارد مسلح در زمینه آشتی با دولت سوریه به شکل جدی فکر کنند.اما برخی از تروریست ها نیز با هر گونه آشتی با دولت سوریه مخالف هستند.

«عبدالله المحیسنی» ترویست مشهور عربستانی روز گذشته در کانال خود در تلگرام  از گروه های مسلح در ادلب خواست که شورای شرعی ویژه مورد توافق تشکیل شود تا مساله«پیشتازان آشتی ها» در ادلب که روی آنها لقب«ضفادع» در اشاره به تصمیم شیخ«عبدالرحمن الضفدع»برای رفتن به سمت آشتی ها در شهرک های منطقه «غوطه شرقی» دمشق، گذاشته است، بررسی شود. المحیسنی خواستار محاکمه و تجریم این افراد شد.

المحیسنی نسبت به بیشتر شدن شخصیت هایی که برای آشتی با دولت در شمال سوریه تبلیغ می کنند هشدار داد و تأکید کرد که ضرورت دارد آنها به شکل فوری تعیقب شوند.

المحیسنی خواستار ضروت ریشه کن کردن  آشتی خواهان در استان ادلب شد و برای این کارش آن چه در منطقه «حوران» رخ داد را به عنوان مدرک مطرح کرد. وی پدیده ضفادع (آشتی خواهان) را خطرناک تر از چیزی قلمداد کرد که اکنون ادلب به آن گرفتار شده است.وی آتشی خواهی را دارای تأثیر زیادی در زمان آغاز حمله به ادلب  دانست زیرا آشتی خواهان به شکل ناگهانی بیرون می آیند به همین دلیل به باور وی ضروری است تحت تعقیب قرار گرفته و به آنها اجازه تکثیر داده نشود و نیز به آنها اجازه داده نشود تا به افراد مسلح از پشت خنجر بزنند.

جالب این جاست که پاسخ به این سخنان و خواسته های تروریست عربستانی را «ابوالیقظان المصری» مسئول شرعی در هیأت تحریر الشام یا همان جبهه النصره داد که تأکید کرد تشکیل شورای شرعی« محال» است.

المصری در کانال خود در تلگرام در واکنش به المحیسنی گفت« جهل نسبت به مقاصد شریعت و حماقت در تعامل با واقعیت صحنه».

المصری  نوشت:«کسانی که دعوت به آشتی  با روس ها می کنند و مردم را از ضفادع برحذر می دارند و کسانی که خواستار تبدیل شدن ادلب به سپر فرات دیگر که فاسدان در آن فساد کنند.»

در سایه چنین احوالی گروه های مسلح در شمال شوریه درباره سرنوشت ادلب دچار اختلاف و چند دستگی شده اند .در حالی که برخی خواستار آن هستند از حوادث در دیگر مناطق سوریه درس گرفته شود و به واقعیت حاکم تن داد در مقابل هنوز برخی شعار«ادلب مقبره مهاجمان» سر می دهند. این در حالی است که با افزایش نشانه ها درباره این که هدف بعدی ارتش سوریه ادلب است حالتی از نگرانی و سردرگمی بر گروه های مسلح حاکم است.

یک منبع بلندپایه نظامی به خبرگزاری روسی اسپوتنیک گفت که همه نشانه ها حکایت از آن دارد که هدف بعدی ارتش سوریه استان ادلب است و رهبران سوریه تصمیم خود را درباره آزادی همه اراضی سوریه از تروریسم اتخاذ کرده اند به طوری که ادلب کلید اعلام پایان جنگی است که سوریه طی 8 سال شاهد آن است.

این منبع تأکید کرد که «گزینه نظامی در مرحله کنونی مطرح است و ارتش سوریه به اندازه کافی توان و قدرت برای آزادی استان ادلب به شکل کامل دارد.

در تحولی دیگر، عملیات ترورها بار دیگر به مناطقی بازگشت که گروه های مسلح در شهر ادلب و شهرها و روستاهای این استان در کنترل خود دارند به طوری که «انس عیروط» مسئول شرعی در هیأت تحریر الشام و سه تن از همراهان وی ترور شدند. خودروی عیروط و همراهانش با یک بمب در شهر ادلب هدف قرار گرفت.

این عملیات چند روز پس از کشته شدن 9 تن از عناصر تحریر الشام (جبهه النصره) به دست افراد مسلح ناشناس در مقر آنها در نزدیکی منطقه «ایکاردا» در ریف جنوب غربی حلب رخ داد به طوری که همه افراد در مقر که 9 نفر بودند با سلاح های بی صدا کشته شدند.این جدای از عملیات اخیر افراد مسلح ناشناس در ایست بازرسی «الشیخ منصور» در شرق شهر«سراقب» در شرق استان ادلب و کشته شدن 3 عنصر دیگر از عناصر تحریر الشام است.

در همین حال،گروه تروریستی داعش از طریق خبرگزاری اعماق عملیات ترور دو عنصر از گروه «جیش العزه» در ادلب با گلوله را به عهده گرفت.

به نظر می رسد که با توجه به این داده ها به زودی شاهد عملیات نظامی برای آزادی اش شود و آزادی این استان به شکل نهایی در راه است.

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.