اخبار مرتبط

کمیته اطلاعاتی مجلس سنای آمریکا امروز چهارشنبه به «جینا هسپل» نامزد پیشنهادی رئیس جمهور این کشور برای تصدی پست مدیریت سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده (سیا) رای مثبت داد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از یورونیوز، کمیته اطلاعاتی مجلس سنای آمریکا امروز چهارشنبه به «جینا هسپل» نامزد پیشنهادی رئیس جمهور این کشور برای تصدی پست مدیریت سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده (سیا) رای مثبت داد.

انتظار می رود ریاست جینا هسپل بر سیا هفته آینده از سوی نمایندگان مجلس سنا مورد تائید قرار گیرد. کمیته اطلاعاتی این مجلس با ۱۰ رای موافق در برابر پنج رای مخالف به نامزد پیشنهادی «دونالد ترامپ» رای مثبت داد. دو عضو دموکرات این کمیته که هشت عضو جمهوریخواه دارد به ریاست جینا هسپل بر سیا رای موافق دادند.

جینا هسپل در صورت تائید نهایی در مجلس سنا اولین زنی خواهد بود که مدیریت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا را برعهده می گیرد. او که پس از استعفای مایک پومپئو به مدیریت موقت سیا رسید سابقه ۳۳ سال فعالیت در این سازمان را دارد.

از جینا هسپل، ۶۱ ساله، به دلیل ریاست او بر یک زندان مخفی سیا در تایلند در سال ۲۰۰۲ انتقادهای زیادی شده است. زندانیان مظنون به عضویت در گروه القاعده به طور مداوم در این زندان مورد شکنجه قرار می گرفتند.

جینا هسپل در جریان جلسه بررسی صلاحیت خود برای مدیریت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا وعده داده بود که در دوران ریاست او بر سیا از شکنجه برای دریافت اطلاعات از مظنونان استفاده نخواهد شد.

از ۱۰۰ نماینده مجلس سنای آمریکا ۵۱ نفر جمهوریخواه و ۴۹ نفر دموکرات هستند. «جان مک کین» سناتور کهنه کار جمهوریخواه که در دوران جنگ ویتنام به عنوان اسیر جنگی مورد شکنجه قرار گرفته بود از مخالفان سرسخت انتخاب جینا هسپل به عنوان مدیر آینده سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا است.

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.