اخبار مرتبط

کمیسیون عالی انتخابات عراق اعلام کرد که فردا پنجشنبه با برگزاری کنفرانسی مطبوعاتی نتایج باقی مانده و قطعی انتخابات پارلمانی این کشور را اعلام می کند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، کمیسیون عالی انتخابات عراق اعلام کرد که فردا پنجشنبه با برگزاری کنفرانسی مطبوعاتی نتایج باقی مانده و قطعی انتخابات پارلمانی این کشور را اعلام می کند.

کمیسون عالی انتخابات عراق نتایج انتخابات پارلمانی این کشور در استان‌های باقی مانده  یعنی«کرکوک و دهوک» را نیز اعلام کرد.

کمیسیون عالی انتخابات عراق شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد که «حزب اتحادیه میهنی» (حزب طالبانی‌ها)، «ائتلاف عربی»، «جبهه ترکمن‌های کرکوک» و ائتلاف «النصر» (ائتلاف حیدر العبادی) به ترتیب بیشترین آرا را در استان کرکوک به دست آورده‌اند.

 شبکه السومریه نیوز گزارش داد که این کمیسیون همچنین اعلام کرد که «حزب دموکرات کردستان» (حزب بارزانی‌ها)، حزب اتحاد اسلامی و حزب اتحادیه میهنی به ترتیب بیشترین آرا انتخابات را در استان دهوک، واقع در شمال عراق به خود اختصاص داده‌اند.

کمیسیون عالی انتخابات عراق شنبه این هفته بعد از پایان رأی گیری، اعلام کرد که میزان مشارکت مردم در چهارمین انتخابات پارلمانی این کشور ۴۴ درصد بوده است.

براساس نتایجی که کمیسیون عالی انتخابات عراق بامداد سه‌شنبه اعلام کرد ائتلاف «سائرون» به رهبری «مقتدی الصدری»، رهبر جریان الصدر عراق از مجموع ۱۸ استان، بیشترین آرا را در ۱۶ استان این کشور به دست آروده است.پس از سائرون نیز ائتلاف النصر(العبادی) و ائتلاف «الفتح»(هادی العامری) قرار دارند.

کرسی های به دست آمده  توسط ائتلاف‌ها و جریان‌های سیاسی مختلف عراق پس از اعلام نتایج، به شرح زیر است:

- ائتلاف سائرون: 55 کرسی

- ائتلاف النصر:51 کرسی

-ائتلاف الفتح:50 کرسی

-ائتلاف دولت قانون:25 کرسی

-اتحادیه دموکرات کردستان:24 کرسی

-اتحادیه میهنی کردستان :15 کرسی

-ائتلاف القرار العراقی:15 کرسی

-جریان الحکمه: 12 کرسی

-ائتلاف جماهیر الوطنیه:6 کرسی

-الانبار هویتنا:5 کرسی

-جنبش التغییر:4 کرسی

-جنبش نسل جدید: 4 کرسی

-جنبش اراده:3 کرسی

-نینوا هویتنا:3 کرسی

-جبهه اسلامی کردستان:3 کرسی

-اتحادیه اسلامی کردستان:2 کرسی

-ائتلاف برای دموکراسی و عدالت:2 کرسی

-ائتلاف تمدن:2 کرسی

-النهج الدیمقراطی: 2 رسی

-بیارق الخیر فی بغداد:2 کرسی

-عابرون: 2 کرسی

-ائتلاف مدنی دموکراسی:1 کرسی

-تجمع رجال العراق:1 کرسی

-صلاح الدین هویتنا:1 کرسی

-عراق الارض: 1 کرسی

در تحولی دیگر، مقتدی صدر رهبر جریان صدر امروز چهارشنبه اعلام کرد که دولت تکنوکرات تشکیل می شود و این دولت دروازه ای به روی رزق و روزی ملت خواهد بود.

صدر در توئیتی در حساب رسمی خود در توئتیر نوشت که دولتی تکنوکرات تشکیل می شود که این دولت دروازه ای به روی رزق و روزی ملت خواهد بود.

از سوی دیگر، هادی العامری رئیس ائتلاف الفتح و «مسعود بارزانی» رئیس حزب اتحادیه دموکرات کردستان در تماسی تلفنی بر ضرورت تسریع برای برآورده کردن خواسته های مردم عراق که انتظار دارند همه فراکسیون ها به تعهدات خود عمل کنند، تأکید کردند.

در همین حال، دفتر رسانه ای «نوری المالکی» رئیس ائتلاف«دولت قانون» در گفت و گو با روسیا الیوم تأکید کرد که رایزنی ها درباره اعلام ائتلافی که دولت اکثریت را تشکیل دهد آغاز شده است و اشاره کرد که برخی طرف های کرد برای رایزنی در این زمینه به بغداد می رسند.

«هشام الرکابی» سخنگوی رسانه ای المالکی گفت: ائتلاف دولت قانون از ماه ها پیش دیدارهای گسترده ای با نیروهای سیاسی در صحنه سیاسی عراق برگزار کرد و در این دیدارها به تفاهم هایی درباره طرح ائتلاف دولت قانون رسیدند و این طرح نیز طرح اکثریت سیاسی است.

الرکابی افزود که با توجه به باور دولت قانون به اینکه تنها راه حل اوضاع کنونی عراق که از آن رنج می برد و راه حل پیامدهای سهم بندی، طرح تشکیل دولت قوی مورد حمایت اکثریت پارلمانی است که در همه دولت های دموکراتیک جهان معمول است.

وی تصریح کرد که: به همین دلیل پس از آن رای گیری به پایان رسید و نتایج انتخابات پارلمانی  مشخص شد ائتلاف دولت قانون رایزنی های خود با فراکسیون هایی که دارای تفاهم های اولیه درباره اجرای این طرح دارد را از سر گرفت.

الرکابی همچنین گفت که دیروز نشستی برگزار شد و امروز و فردا نیز نشست ها و دیدارهایی برگزار می شود با علم به اینکه هیأت هایی از اقلیم کردستان عراق به این گفت و گوها ملحق می شوند و طی دو روز آینده نشانه های این ائتلاف یا نشانه های فراکسوین بزرگتر که در پارلمان تشکیل می شود، مشخص خواهد شد.

 

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.