اخبار مرتبط

بحث تایید یا رد صلاحیت وزیر خارجه پیشنهادی دونالد ترامپ بالا گرفته است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، خبرگزاری بلومبرگ امروز گزارش داد: به نظر می رسد کمیته روابط خارجی مجلس سنا هفته آینده صلاحیت «مایک پومپئو» را برای احراز سمت وزارت خارجه آمریکا رد کند، اما رهبران جمهوری خواه می گویند که آنها هنوز هم برای تایید کامل صلاحیت وی برنامه ریزی می کنند.

سناتور «جان باراسو» از ایالت «وایومینگ» به عنوان یکی از اعضای تیم رهبری حزب جمهوری خواه و کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا که در حال بررسی صلاحیت پومپئو است، گفت: «من فکر می کنم مهم است که او در صحن سنا رای بیاورد و من معتقدم که صلاحیت او تایید خواهد شد.»

باراسو گفت به نظر می رسد دموکرات ها بیشتر بر ممانعت از  ترامپ برای تشکیل تیم رهبری اش متمرکز شده باشند تا رهبری وزارت خارجه توسط پومپئو.

سناتور «جان ثون» از «داکوتای جنوبی» رهبر شماره 3 جمهوری خواهان نیز گفت که احتمال عدم تایید صلاحیت پومپئو در حال افزایش است، اما او همچنین گفت که احتمال دارد پومپئو رای هم بیاورد. او گفت: «من معتقد هستم که شاید او آمدن به صحن رای لازم را به دست بیاورد.»

پومپئو زمانی صلاحیت اش به عنوان مدیر سی آی ای - با کسب آراء موافق 15 نماینده دموکرات سنا - تایید شد، اما در حال حاضر مقاومت چشمگیری در برابر او می شود. بسیاری از دموکرات ها معتقدند که او در سیاست گذاری های آمریکا نسبت به ایران، کره شمالی و دیگر نقاط جهان که به راهکارهای دیپلماتیک نیاز دارد، جنگ طلبانه رفتار می کند.

سناتور «تیم کین» نماینده دموکرات ایالت «ویرجینیا» در کمیته روابط خارجی که زمانی از پومپئو به عنوان رئیس سیا حمایت کرده بود، روز یکشنبه گفت که از وی برای احراز پست ریاست وزارت خارجه حمایت نخواهد کرد، زیرا معتقد است که پومپئو برای این کار «فاقد روحیه لازم» است.

این آخرین ضربه به کاندیداتوری پومپئو است؛ بعد از اینکه تعدادی دیگر از دموکرات ها در کمیته روابط خارجی روز دوشنبه اعلام کردند صلاحیت او را تایید نخواهند کرد. سناتور جمهوری خواه «رند پال»، به عنوان یکی دیگر از اعضای کمیته روابط خارجی مخالف او است؛ که این امر ضربه ای چشمگیر از زمانی که جمهوری خواهان اکثریت را در این کمیته در اختیار دارند، محسوب می شود.

«باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنا به خبرنگاران گفت که این هیئت در هفته آینده به کاندیدای ترامپ رای خواهد داد. کورکر گفت که او همچنان امیدوار است که پومپئو دستکم رای یک دموکرات را در این کمیته به دست آورد.

کورکر گفت که اگر پومپئو در کمیته رای نیاورد، رهبران جمهوری خواه تصمیم خواهند گرفت که چه کنند.

رد صلاحیت وزیر خارجه معرفی شده از سوی رئیس جمهور در کمیته روابط خارجی سنا امری بی سابقه است.

همچنین اینکه کاندیدا در کمیته رد صلاحیت شود ولی سپس به تایید کامل سنا برسد نیز امری بی سابقه است. دفتر ثبت تاریخ سنا می گوید که از سال 2001 این اتفاق رخ نداده است. در آن زمان «تئودور اولسون» در کمیته قضایی مجلس سنا رای نیاورد اما باز هم به عنوان سلیسیتر کل آمریکا (سومین مقام عالی رتبه در وزارت دادگستری آمریکا و هم رتبه با معاون دادستان کل آمریکا) تایید صلاحیت شد.

با توجه به غیبت «جان مک کین» سناتور جمهوری خواه ایالت «آریزونا» به دلیل انجام درمان پزشکی پس از تومور مغزی، جمهوری خواهان در مقایسه با 49 رای دموکرات ها، 50 رای در سنا دارند. با توجه به اینکه رند پال گفته رای «مخالف» خواهد داد، اگر همه رای دهند، پومپئو دستکم به حمایت یک دموکرات دیگر نیاز خواهد داشت.

کورکر می گوید او امیدوار است که برخی از دموکرات ها از پومپئو حمایت کنند زیرا او نفوذ خوبی بر رئیس جمهور غیر قابل پیش بینی این کشور دارد. بعضی از اعضای دموکرات کمیته روابط خارجی - از جمله «کریس کوونز» از ایالت «دلاور» و «جین شاهین» از «نیوهمپشایر» - هنوز موضع خود را علنی نکرده اند؛ اگر چه برخی از آنها در مورد پومپئو ابراز تردید کرده اند.

سناتورها در جلسه استماع هفته گذشته پومپئو در این کمیته، از او خواستند در صورت تایید صلاحیت اش «بله قربان گوی» تحریکات سیاست خارجی ترامپ نباشد. در این جلسه، مدیر سیا نظرات گذشته خود در مورد ایران و کره شمالی را بار دیگر مطرح کرد که منتقدان می گویند نشان داد او همچنان فردی تندرو است.

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.