اخبار مرتبط

حملات سه جانبه روز گذشته به سوریه، تعادل قدرت را علیه بشار اسد تغییر نخواهند داد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، «پاتریک کاکبرن» در مطلبی در روزنامه ایندیپندنت نوشت: یک ضرب المثل قدیمی چینی هست که می گوید: «سر و صدای زیادی در پله ها می آید، اما هیچ کس به اتاق نمی آید. (سر و صدا و شلوغ بازی و بزرگنمایی بیخودی می شود) این یک توصیف دقیق از حملات هوایی محدود روز شنبه در سوریه است که توسط آمریکا، انگلیس و فرانسه انجام گرفت.

در این رویداد، ترس از «جنگ روسی - آمریکایی» و رویارویی که منجر به بروز «جنگ جهانی سوم» خواهد شد، کنار رفت. با توجه به توئیت اغراق آمیز ترامپ در مورد موشک های آمریکایی مبنی بر اینکه «روسیه آماده باش، زیرا موشک های جدید، هوشمند و زیبای ما خواهند آمد.»، انتظار حمله شدیدی می رفت.

اما روس ها اشاره کردند که اقدامات تلافی جویانه آنها ممکن است اهداف آمریکایی هم باشد.

از تمام گزینه های موجود، ائتلاف تحت رهبری آمریکا، گزینه ای را انتخاب کرد که حداقل تبعات را داشته باشد و روسیه یا ایران را تحریک نکند. این حمله سه تاسیسات، یکی در دمشق و دو مورد در غرب حمص را هدف گرفت. این کار بیشتر به ژست بی میلی شباهت داشت. 

ترامپ که گزارش شد از سوی مقامات نظامی خود شدیدا تحت فشار قرار گرفته بود، احتمالا محتاطانه ترین گزینه را برگزیده است. اسد در جنگ داخلی پیروز شده است. حتی اگر چنین حملاتی بتواند او را تضعیف کند، این کار ممکن است فرصت هایی را برای داعش و القاعده که هنوز کاملا نابود نشده اند، فراهم کند.

این حملات تعادل قدرت را علیه بشار اسد نیز تغییر نخواهند داد. تعادل قدرت نظامی در هفته گذشته در سوریه تغییر کرده است؛ گرچه دلیل به دلیل سروصداهای زیاد در مورد حمله شیمیایی این مسئله خیلی برجسته نشده است. پیشرفت بزرگ این است که شهر «دوما» به عنوان آخرین پایگاه مخالفان مسلح در 8 آوریل به ارتش سوریه تسلیم شد. این بزرگ ترین پیروزی اسد در جنگ است و حتی در مقایسه با باز پس گیری شرق حلب در اواخر 2016 نیز از اهمیت بیشتری برخوردار است.

تنها نکته مهم اینجاست که در نهایت پرچم سوریه بر فراز مرکز دوما برافراشته شد و محاصره طولانی پایان یافت.

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.